REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Targówek

zabytki

 

Naprawili dach kultowego drewniaka. Komin groził zawaleniem

  13 maja 2022

Naprawili dach kultowego drewniaka. Komin groził zawaleniem
źródło: BSKZ

Wpisany do rejestru zabytków drewniany dom przy rondzie Żaba został tymczasowo zabezpieczony przed dalszymi zniszczeniami.

REKLAMA

Jak informuje stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki, z dachu drewnianego domu wiatr zerwał część starej papy, a komin groził zawaleniem. Naprawy już się zakończyły, ale zabezpieczenie dachu jest tymczasowe.

REKLAMA

Drewniak przy rondzie Żaba

- Ekipa remontowa położyła jedną warstwę papy, przemurowała dwie warstwy cegły na ostatnim zachowanym kominie, wzmocniła najbardziej zniszczone krokwie, przeprowadziła zabiegi grzybobójcze więźby dachowej oraz posprzątała strych - podsumowuje konserwator.

Piętrowy, drewniany budynek noszący adres Biruty 18 został wybudowany prawdopodobnie w 1911 roku przez Baltazara i Antoninę Paprockich jako dom czynszowy z mieszkaniami na wynajem. W jakim stanie jest drewniak? W ubiegłym roku konserwator przedstawił wyniki ekspertyzy, z której wynika, że w najgorszym jest więźba dachowa, a szczególnie połać od strony ronda Żaba.

Na całej powierzchni dachu jego pokrycie z papy jest nieszczelne a trzy kominy się rozpadły. Co najważniejsze, fundamenty budynku są suche a cegła jest w dość dobrym stanie.

REKLAMA

Tu kręcono "Alternatywy 4"

Przed II wojną światową mieszkania w drewniaku wynajmowali m.in. baletmistrz Opery Warszawskiej Jan Jakubowski, producent reklamowych zabawek-samolocików dla LOT-u, zamków do torebek i kapsli do piwa, niejaki Wapowski oraz Niewiadomski, wytwórca artystycznych ozdób blaszanych dla budownictwa.

W czasie powstania warszawskiego drewniak pełnił rolę szpitala polowego dla rannych w walkach m.in. w okolicy nasypu kolejowego przy Odrowąża. Przetrwał II wojnę światową bez większych zniszczeń. W latach 80. ubiegłego wieku dom był planem filmowym dla popularnego serialu "Alternatywy 4".

(dg)

.
Dziękujemy, że czytasz nasze artykuły. Chcesz na bieżąco śledzić ważne sprawy w Twojej dzielnicy i w Warszawie? Zapisz się do naszego newslettera.
 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA