Zdrowie

źródło: Główny Inspektorat Sanitarny
Nadarzyńska przychodnia uczy o koronawirusie
Przychodnia w Nadarzynie uruchomiła możliwość konsultacji telefonicznej w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem. Jak uniknąć zainfekowania oraz gdzie w razie potrzeby szukać pomocy?
- Zależy nam na tym, aby pacjenci mogli wyjaśniać wszelkie wątpliwości dotyczące stanu zdrowia i dalszego postępowania poza przychodnią, aby nie narażać, w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem, pozostałych pacjentów. Jeden chory pacjent może być źródłem zakażenia wszystkich pozostałych osób w poczekalni - czytamy w komunikacie na stronie internetowej przychodni SPG ZOZ w Nadarzynie. Każdy kto zauważył u siebie niepokojące objawy, wątpliwości na temat własnego stanu zdrowia może wyjaśnić telefonicznie pod nr tel. 22 739-48-40 lub 22 729-91-46.
Nie taki diabeł straszny
- W przypadku podejrzenia zakażenia nie zgłaszaj się sam do przychodni czy szpitala - bez wcześniejszego uzgodnienia z lekarzem - czytamy dalej. Pacjenci mogą też uzyskać bezpłatne informacje przez całą dobę pod numerem tel. 800-190-590 - czym jest koronawirus, jak go rozpoznać i jak postępować w momencie podejrzenia, że jesteśmy jego nosicielami. Jednocześnie Mazowiecki Urząd Wojewódzki wydał komunikat z listą zaleceń, jak uchronić się przed koronawirusem wywołującym chorobę COVID-19. Jak czytamy, choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Ciężki przebieg infekcji obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% chorych. Prawdopodobnie dane te są jednak zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.
Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma przeciw niemu szczepionki. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu. Stosuje się je również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową, np. grypie sezonowej (w przypadku której szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku). Lekarze zalecają, aby często myć ręce używając mydła i wody, a jeśli nie mamy do nich dostępu, używać płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%). Dlaczego? Z prostego powodu - mycie rąk zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach. Podczas kaszlu i kichania trzeba zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką - natychmiast wyrzucić chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce. Zachowajmy co najmniej metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę. Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, taką jak COVID-19, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeśli jesteśmy zbyt blisko, istnieje ryzyko, że będziemy wdychać wirusa. Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniemy oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możemy przenieść wirusa z powierzchni na siebie.
Gdzie nas wyleczą?
Ministerstwo Zdrowia podało listę oddziałów zakaźnych dla pacjentów potencjalnie zainfekowanych koronawirusem. W województwie mazowieckim jest ich 10, a w samej Warszawie aż cztery. Pomocy możemy szukać w: Wojskowym Instytucie Medycznym przy Szaserów 128, Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym przy Wolskiej 37, Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA przy ul. Wołoskiej 13 i w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Żwirki i Wigury 63A.
(DB)
Ten tekst nie ma jeszcze komentarzy na forum. Twój może być pierwszy...
więcej