REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Bemowo

różne

 

Na WAT powstał nowoczesny pojazd bezzałogowy. Prestiżowa nagroda dla uczelni

  21 listopada 2022

Na WAT powstał nowoczesny pojazd bezzałogowy. Prestiżowa nagroda dla uczelni
źródło: WAT

Posiada zdalnie sterowany moduł uzbrojenia wraz z karabinem maszynowym oraz systemy odstraszania i śledzenia. Tak wyposażony jest Perun - autonomiczny pojazd kołowy do zadań rozpoznawczych i bojowych, powstały przy udziale naukowców z Wojskowej Akademii Technicznej. Pojazd został uhonorowany prestiżową nagrodą Defender.

REKLAMA

Naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej nieustannie pracują nad nowymi technologiami militarnymi. Efekty ich pracy są często zauważane i nagradzane. Defender to najważniejsza nagroda polskiego przemysłu obronnego.

Otrzymują ją produkty wyróżniające się oryginalnością oraz nowatorstwem myśli technicznej i technologicznej, walorami eksploatacyjnymi, a także korzystnymi wskaźnikami ekonomicznymi.

REKLAMA

Uzbrojony bezzałogowiec przeznaczony do prowadzenia rozpoznania

Autonomiczny pojazd kołowy do zadań rozpoznawczych i bojowych Perun powstał w ramach projektu zrealizowanego przez Zakłady Mechaniczne "Tarnów", Wojskową Akademię Techniczną oraz białostocką spółkę Stekop. Posiada zdalnie sterowany moduł uzbrojenia wraz z karabinem maszynowym oraz systemy odstraszania i śledzenia.

- Przeznaczony jest do prowadzenia rozpoznania w bezpośredniej styczności wojsk, w tym penetracji miejsc niebezpiecznych i niedostępnych dla człowieka, a także do realizowania zadań wsparcia ogniowego piechoty i sił specjalnych. Może wykonywać misje trudne, niebezpieczne, w każdych warunkach atmosferycznych - mówią naukowcy z WAT.

REKLAMA

Co jeszcze potrafi?

Perun, na życzenie użytkownika, może posiadać pakiety wyposażenia specjalistycznego, m.in. systemy automatycznego wykrywania skażeń chemicznych, promieniotwórczych i biologicznych, akustyczny system wykrywania i lokalizacji broni strzeleckiej, reflektory diodowe (szperacze) oraz środki oddziaływania nieśmiercionośnego (takie jak granaty dymne czy syreny dźwiękowe).

- Oprzyrządowanie sensoryczne platformy dobrano w taki sposób, aby zapewnić możliwość prowadzenia obserwacji i realizacji sterowania w warunkach dziennych i nocnych, jak również w warunkach występowania znacznego zadymienia i zapylenia. System nawigacji satelitarnej, zdalnie sterowana głowica obserwacyjna i skaner 3D pozwalają na autonomiczne działanie pojazdu na dużych odległościach oraz samoczynne pokonywanie przeszkód terenowych - informuje WAT.

(jr)

.
 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA