REKLAMA

Mokotów

budżet obywatelski »

 

Morskie Oko i Promenada przed małą metamorfozą?

  13 lutego 2024

alt='Morskie Oko i Promenada przed małą metamorfozą?'
źródło: Zarząd Zieleni Warszawy

Budżet obywatelski Mokotowa niesie pomysły na uatrakcyjnienie przestrzeni parkowej i otoczenia znajdującego się na Skarpie Warszawskiej Morskiego Oka. Co proponują mieszkańcy?

REKLAMA

Krzysztof Ryński w ramach złożonego do budżetu obywatelskiego projektu proponuje przekształcenie znanego oczka wodnego w parku w przyjazne miejsce rekreacyjne. Projekt wyceniony na 300 tys. złotych dzieli się na dwa etapy. Jak inwestować po dokładnej analizie produktów bankowych? Jak inwestować po dokładnej analizie produktów bankowych?
W obliczu dynamicznych zmian na rynku finansowym, właściwa analiza produktów bankowych jest kluczem do efektywnej i zrównoważonej inwestycji. W naszej dzisiejszej dyskusji skupimy się na tym, jak inwestycje po analizie produktów bankowych mogą przyczynić się do rozwoju osobistych finansów oraz wpłynąć pozytywnie na środowisko i społeczeństwo. Wykorzystamy tutaj wiedzę na temat funduszy inwestycyjnych, zasad ESG (Environmental, Social, Governance) oraz praktyczne aspekty analizy finansowej. Warto pamiętać, że współczesny bank - zielony i nowoczesny - jest naszym partnerem na każdym etapie podróży inwestycyjnej, pomagając w wyborze ekologicznych rozwiązań i ocenie ich wyników.

Pomysły na Morskie Oko

W pierwszym miałaby zostać przeprowadzona ocena stanu technicznego znajdującego się tam tarasu, a następnie wycięcie zbędnych roślin, chwastów i gałęzi, które mogą wpływać na jego stan. W drugim etapie miałoby nastąpić zagospodarowanie brzegu oczka wodnego: wymiana pękniętych płyt chodnikowych znajdujących się przy zejściach z alejki i ze schodów, wymiana starych ławek i koszy na śmieci oraz instalacja kosza na psie odchody, wzbogacenie terenu w roślinność, ozdobienie brzegu oczka i instalację książkomatu i trzech leżaków miejskich wzdłuż akwenu. Szacunkowy koszt to 300 tys. zł.

Inny z projektów za 370 tys. złotych przewiduje zakup nowych mebli miejskich w postaci ławek, leżanek i hamaków oraz zamontowanie ich w parku Morskie Oko i znajdującym się po sąsiedzku parku Promenada. Dodatkowo przewidziane są nowe rabaty kwiatowe.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Budżet obywatelski w Warszawie

- W parku Morskie Oko w ciepłe dni wielu mieszkańców, zwłaszcza seniorów, korzysta z niego stacjonarnie, przez wiele godzin dziennie wypoczywając na ławkach w słońcu czy cieniu, czytając książki, rozmawiając ze znajomymi. Jest wreszcie grupa osób, które regularnie się tam opalają leżąc na trawnikach. Ta forma wypoczynku - leżenie na trawie - jest raczej niedostępna dla osób starszych ze względu na ich problemy motoryczne. Ten problem dotyczy także osób niepełnosprawnych. Hamaki i leżanki będą bardzo potrzebnym uzupełnieniem obecnego zasobu parkowego. Zdaniem wielu mieszkańców w parku tym brakuje roślin kwitnących, a historia tego miejsca z czasów Izabelli z Czartoryskich Lubomirskiej, która była jego właścicielką, zobowiązuje, by je nieco ukwiecić - wyjaśnia projektodawca.

Obecnie trwa ocena formalno-prawna tych projektów. Jeśli będzie pozytywna, to trafią pod czerwcowe głosowanie mieszkańców nad budżetem obywatelskim dzielnicy na 2025 rok. I jeśli zyskają aprobatę mieszkańców, to powinny zostać zrealizowane już w przyszłym roku.

REKLAMA

Park Morskie Oko i Promenada - trochę historii

Park na Skarpie Warszawskiej pomiędzy Puławską a Belwederską składa się z powojennego parku Morskie Oko i dawnego ogrodu Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej, zwanego Promenadą. Ogród Izabeli Lubomirskiej powstał w latach 1772-74 i był typowym założeniem sentymentalnym, zaprojektowanym przez królewskiego architekta Szymona Bogumiła Zuga. Towarzyszył on budowie willi Lubomirskiej. Całe założenie księżna nazwała "Mon Coteau", z fr. Moje Wzgórze.

Franciszek Szuster zakupił założenie w 1845 i przebudował pałacyk w stylu neorenesansowym. Przed I wojną światową powstał tam lunapark. Niestety, w 1940 roku niemal cały drzewostan został wycięty, a drewno wykorzystano na opał. W latach 60. pałacyk został odbudowany w stylu neogotyckim. Całe założenie połączono z nowym parkiem, gdzie w miejscu, z którego pobierano glinę, stworzono staw Morskie Oko.

MB

.
 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuMokotów

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe