REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Mieszkają w Warszawie, nie mają wodociągu. Oto Wawer
REKLAMA

Fot. Rafał Czerwonka


Mieszkają w Warszawie, nie mają wodociągu. Oto Wawer

W Wawrze na prawie każdej ulicy znajdziemy adresy bez możliwości podłączenia do miejskiego wodociągu. Wielu mieszkańców jest zmuszonych dowozić sobie wodę, ponieważ ta z własnego ujęcia jest niezdatna do picia.

REKLAMA

Radny Rafał Czerwonka zwrócił się do władz dzielnicy z prośbą o sporządzenie wykazu zamieszkałych posesji, które pozostają bez dostępu do miejskiej sieci wodociągowej. Odpowiedź jest zaskakująca.

- Zbyt wielu mieszkańców w dalszym ciągu nie ma dostępu do bieżącej wody - mówi radny. - Niedaleko mnie mieszkają ludzie, którzy codziennie dowożą sobie wodę, bo ta z własnego ujęcia nie nadaje się do użytku z powodu bakterii coli. Tymczasem Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji cały czas odkłada budowę wodociągu.

Z odpowiedzi MPWiK wynika, że problem z dostępnością do wody występuje na każdym wawerskim osiedlu. Np. na osiedlu Zerzeń najgorzej jest na Wiązanej, Lebiodowej czy Trakcie Lubelskim. W Falenicy najgorzej jest na Nad Wisłą, przy Retmańskiej, Walcowniczej, Przylaszczkowskiej i Wale Miedzeszyńskim. Nieciekawie wygląda sytuacja na osiedlu Radość, a najwięcej domostw pozbawionych dostępu do miejskiego ujęcia jest na Draceny, Mrówczej czy też Mozaikowej. W Nadwiślu największe braki są na Celulozy, Ogórkowej, Wojtyszki, Trakcie Lubelskim i Wale Miedzeszyńskim, w Miedzeszynie najgorsze ulice to Brodnicka, Celulozy, Mozaikowa i Szafirowa, w Aleksandrowie bardzo źle wyglądają Podkowy, Szulczyka i Zagórzańska.

W Międzylesiu praktycznie każda ulica dotknięta jest problemem braku wodociągu, ale najgorzej wyglądają Zwoleńska i al. Dzieci Polskich. Najlepsza sytuacja jest na osiedlu Sadul, gdzie "tylko" 13 domostw pozostaje bez możliwości podłączenia do miejskiej wody.REKLAMA

Wodociągi w Wawrze - kiedy?

- W wieloletnim planie rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych na lata 2021-2028 na obszarze dzielnicy Wawer zaplanowanych do realizacji jest 228 inwestycji, z czego 201 dotyczy budowy nowej sieci wodociągowej. Da to możliwość podłączenia do sieci 3385 nieruchomości - odpowiadają wodociągowcy.

Jak tłumaczą przedstawiciele MPWiK, zadaniem spółki jest nie tylko budowanie nowej sieci wodociągowej, ale też dbanie o już istniejącą infrastrukturę dla zminimalizowania jej awaryjności, zapobiegania stratom wody i uniknięcia pogarszania się jakości wody w sieci poprzez remonty i wymianę około 40 km sieci wodociągowej rocznie.

(db)


REKLAMA
  • Poleć
  • Polub Tu Wawer
  • Udostępnij

29.06.2021 15:12 #swojak
Po co wodociągi i kanalizacja? To zbytek. Zróbmy więcej stref relaksu, wybudujmy więcej plenerowych siłowni, zróbmy jeszcze lepszy, nowy neon. To są cele na miarę XXI wieku, a nie wodociągi i kanalizacja.
Mieszkańcy są roszczeniowi. Nie widzą, że samorząd ma inne ważniejsze rzeczy, a wy zawracacie im głowy wodą i kanalizacją. Wstyd ;-)
29.06.2021 16:23 #Paweł
Po co komu wodociąg w stolicy? Po co kanalizacja? Przecież za miast tego mamy fontanny na podzamczu i z tego powinniśmy być dumni. Wszak 21 wiek to era 5G a nie jakiś tam wodociągów i kanalizacji. Włodarze tego miasta z PO mają tak świetne pomysły na Warszawę, że są one lepszy niż pomysły PIS na Polskę.
29.06.2021 20:32 #H2O
jak na patelni widać, że dostęp do wody i tryskające ścieki to temat tabu dla włodarzy miasta (niewygodne tematy/ pytania)
29.06.2021 22:51 #.m.
Kupiles plac za pol ceny bo bez kanalizy i wodociągu. Postawiles "wille"/MDM. A teraz chcesz żeby Ci miasto zbudowało wodociąg i kanalize bo przecież mamy XXI wiek i obciach przed znajomymi jak przyjdą na grila. Trzeba było kupić plac z wodociągiem, gazem i kanalizacja w ulicy i nie byłoby płaczu na forum.
30.06.2021 08:06 #ninkajakonik
Serio #.m.. Na siekierkach 6 km od scislego centrum wawy powstają mega osiedla. Wielki deweloper sprzedaje je wielkiemu funduszowi. A ludzie w okolicznych domach nie mają kanalizacji tylko szambo. Pomysł. Ktoś te pozwolenia na Wawrze na budowanie całych osiedli wydaje. A skoro wydaje to jego psim obowiązkiem jest budowanie infrastruktury. Jeśli nie to niech nie pozwalają budować deweloperom. Ale jak to nie pozwolić swoim najlepszym przyjaciołom. Tyle w temacie. Każdy tu mieszkający rozumie ten mechanizm.
30.06.2021 09:16 #adaho
do .m.: nikt nic nie kupował za pół ceny; kupował za pełną cenę, która co najwyżej była odpowiednio niższa. I tak, skoro miasto wydaje pozwolenia na budowę, to jego psim obowiązkiem jest odpowiednia rozbudowa infrastruktury. Są samorządy, gdzie bez zgody na podłączenie do wodociągu i kanalizacji nie ma możliwości otrzymania pozwolenia na budowę.
Ja swój dom kupowałem w 2014 roku. Ówczesny "wieloletni plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych" mówił, że wodociąg i kanalizacja zostaną wybudowane w ulicy do roku 2018 / 2020. Uwierzyłem w to; bo to jednak oficjalny dokument, który ktoś stworzył i się pod nim podpisał. Przyszedł rok 2018, potem 2020, i zamiast wodociągu powstał nowy, jeszcze bardziej wieloletni plan rozwoju - teraz chyba mówi o roku 2025. I tak się żyje w tej stolicy...
Przywołana w artykule ulica Przylaszczkowa to w ogóle ciekawy przypadek. Nie ma możliwości podłączenia kilkudziesięciu domów, ale była możliwość budowy osiedla na - docelowo - kilkaset mieszkań. Wodociąg i kanalizację dało się doprowadzić kuchennymi drzwiami, od strony Popradzkiej, która na tej wysokości jest de facto lasem...
30.06.2021 10:13 #.m.
odpowiem tak: sra...e w banie.
Każdy rznie tu głupa i pisze o "psim obowiązku" miasta. Ale jak by miasto Ci nie dało pozwolenia na budowę z uwagi na to, że plac nie ma podłączenia do kanalizacji czy wodociągu, to byś tu płakał na forum że psim obowiązkiem miasta jest dać ci pozwolenie. A co do kupowania od deweloperów to: widziały gały co brały. Przecież ta cena od dewelopera tez była niższa bo "apartamenty" były bez podłączenia do kanalizacji.
30.06.2021 10:24 #kwiatek do kożucha
#.m. napisał(a) 30.06.2021 10:13

odpowiem tak: sra...e w banie.
Ale jak by miasto Ci nie dało pozwolenia na budowę z uwagi na to, że plac nie ma podłączenia do kanalizacji czy wodociągu, to byś tu płakał na forum że psim obowiązkiem miasta jest dać ci pozwolenie.
BO JEST. Miasto nie może nie wydać pozwolenia, jeśli zapisy planu lub studium przewidują zabudowę. Samorząd ma też jasno określone zadania ustawowe. Jednym z nich jest zaopatrzenie w wodę. W tym celu miasto otrzymuje nasze podatki. Tymczasem przeznacza je np. na: most pieszy, zwężanie ulic, mural i neon na ratuszu Wawra, mural Kory na Bielanach i całą masę zbędnych rzeczy, a nie spełnia swoich podstawowych, ustawowych obowiązków.
30.06.2021 12:38 #.m.
no i fajnie, co nie zmienia faktu, że kupujesz plac tanio bo nie ma mediów, a potem żądasz aby miasto zrobiło ci media, bo to jego ustawowy obowiązek finansowany z Twoich podatków. No to teraz pochwalmy się ile podatku od nieruchomości zapłaciliśmy do kasy miasta, potem poszukajmy info ile kasy z CIT i PIT dostało miasto od miłościwie nam panującego PiS, i ile miasto kosztuje np. oświata, metro, etc.
Na sąsiedniej ulicy sąsiedzi się zrzucili i zbudowali wodociąg. MPWiK przejęło go na własność i oddało im 95% kosztów. Można?
z drugiej strony u mnie jest kanalizacja, ale sąsiedzi się nie podłączają, a szambiary u niektórych to nigdy nie widziałem. do wodociągu też część nie jest podpięta, bo skoro lat temu kilkadziesiąt? wydal jeden z drugim kasę na jakieś złoża, filtry, etc. to po co mu teraz wodociąg?
Obowiązki miasto ma, ale są ważne i ważniejsze. Jak dla mnie kanalizacja czy wodociąg nie stoją przed przedszkolem czy oświata, a nawet to zwężenie Kruczej czy Jerozolimskich stawiam przed (mural z Korą również;-))
30.06.2021 12:46 #bcde
#.m. napisał(a) 30.06.2021 12:38

Obowiązki miasto ma, ale są ważne i ważniejsze. Jak dla mnie kanalizacja czy wodociąg nie stoją przed przedszkolem czy oświata, a nawet to zwężenie Kruczej czy Jerozolimskich stawiam przed (mural z Korą również;-))
Czyli akceptujesz sytuację, w której nauczyciel matematyki mówi uczniom, że co prawda jego obowiązkiem jest realizacja programu i przygotowanie ich do matury, ale ponieważ uważa, że na życie to zbędna wiedza, więc razem pooglądają sobie dzieła kinematografii światowej, bo przecież nie każdy musi zdać maturę, ale dobre kino trzeba znać, żeby umieć się odnaleźć na salonach.
REKLAMA
30.06.2021 17:59 #.m.
Miało być zgrabnie? ale chyba nie wyszło. To teraz rozpisz kto jest kim w Twojej przypowieści.
Jak słyszę ze coś się należy bo ustawa, to mnie pusty śmiech ogarnia. Poczytaj konstytucję, na dobrą sprawę masz w niej kupę roszczeń do bycia zdrowym, szczęśliwym etc.
01.07.2021 08:32 #taka prawda
Dalej głosujcie na klikę z PO
01.07.2021 12:13 #Agata
Nie mamy miejskiej wody więc też nie możemy płacić za śmieci zgodnie ze zużyciem tylko na podstawie absurdalnego ryczautu. Radni nie przewidzieli nawet opcji własnego licznika. Bo i po co mielibyśy płacić mniej?
02.07.2021 03:25 #Zerzeń
#.m. napisał(a) 30.06.2021 17:59

Miało być zgrabnie? ale chyba nie wyszło. To teraz rozpisz kto jest kim w Twojej przypowieści.
Jak słyszę ze coś się należy bo ustawa, to mnie pusty śmiech ogarnia. Poczytaj konstytucję, na dobrą sprawę masz w niej kupę roszczeń do bycia zdrowym, szczęśliwym etc.
Obywatel ma obowiązek płacenia podatków. A obowiązkiem MPWiK jest rozwój i utrzymanie infrastruktury WODKAN. Nie żyją z prywatnych pieniędzy Elona Muska, tylko z publicznych. Skoro Państwu się podatek należy, bo ustawa, to obywatelowi się coś należy. Konied kropka.
02.07.2021 03:27 #Zerze%u0144
#swojak napisał(a) 29.06.2021 15:12

Po co wodociągi i kanalizacja? To zbytek. Zróbmy więcej stref relaksu, wybudujmy więcej plenerowych siłowni, zróbmy jeszcze lepszy, nowy neon. To są cele na miarę XXI wieku, a nie wodociągi i kanalizacja.
Mieszkańcy są roszczeniowi. Nie widzą, że samorząd ma inne ważniejsze rzeczy, a wy zawracacie im głowy wodą i kanalizacją. Wstyd ;-)
Teraz to chrzanisz. Te rzeczy, o których wspominasz, mogą być tam budowane, bo kanalizacja tam jest dłużej niż Wawer w Wawie. Na naszej dzielni co innego.
02.07.2021 03:29 #Zerzeń
#ninkajakonik napisał(a) 30.06.2021 08:06

Serio #.m.. Na siekierkach 6 km od scislego centrum wawy powstają mega osiedla. Wielki deweloper sprzedaje je wielkiemu funduszowi. A ludzie w okolicznych domach nie mają kanalizacji tylko szambo. Pomysł. Ktoś te pozwolenia na Wawrze na budowanie całych osiedli wydaje. A skoro wydaje to jego psim obowiązkiem jest budowanie infrastruktury. Jeśli nie to niech nie pozwalają budować deweloperom. Ale jak to nie pozwolić swoim najlepszym przyjaciołom. Tyle w temacie. Każdy tu mieszkający rozumie ten mechanizm.
Siekierki mają WODKAN.
02.07.2021 15:23 #j tkaczuk
W Wawrze są ważniejsze rzeczy od rozbudowy kanalizacji i wodociągów - to pumptracki, plaża na Romantycznej,
sadzenie drzew wzdłuż ulic (jakby tu było mało lasów) i oczywiście wciskanie gdzie tylko można deweloperskich inwestycji.
05.07.2021 16:38 #Arnold
Nikt wody nie dowozi do swojej posesji bo dawne czasy króla ćwieczka już dawno minęły. Wiele gospodarstw domowych ma własne ujęcia wody. Redaktorzyna TU WAWER jak zwykle klepie kocopały :)

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: 

REKLAMA

więcejREKLAMA
REKLAMA


więcej


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA