REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wola

zabytki

 

Matka Boska z Wolskiej uratowana! "Jest u konserwatora"

  6 września 2022

Matka Boska z Wolskiej uratowana! "Jest u konserwatora"
źródło: Dzielnica Wola

Płaskorzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem z kamienicy przy ul. Wolskiej 67 została zdemontowana i trafiła do pracowni konserwatorskiej. Tam przejdzie szereg zabiegów, po czym trafi w nowe miejsce.

REKLAMA

Kamienica przy ul. Wolskiej 67 pamięta jeszcze lata 30. ubiegłego wieku i ze względu na zły stan techniczny od 2003 roku stoi pusta.

Budynek jest znany z pewnego elementu, który jeszcze do niedawna był wmurowany w jego oryginalną elewację. Chodzi o wyjątkową kapliczkę w formie medalionu z płaskorzeźbą Matki Boskiej z Dzieciątkiem. - Po długich i skomplikowanych uzgodnieniach mogę potwierdzić, że element został zdemontowany i trafił pracowni, w której przejdzie szereg zabiegów renowacyjnych - informuje burmistrz Krzysztof Strzałkowski.

REKLAMA

Niemy świadek "rzezi Woli"

Wyjątkowa płaskorzeźba urosła do rangi symbolu w trakcie II wojny światowej i "rzezi Woli" w 1944 roku, których była niemym świadkiem. - Jest to zatem cenny zabytek architektoniczny i jeden z symboli naszej dzielnicy, która doskonale pamięta tragiczne wydarzenia z czasów powstania i została w nim niezwykle poszkodowana - dodaje burmistrz Strzałkowski.

REKLAMA

Zostanie przeniesiona

O należyte zajęcie się kapliczką od dawna starali się varsavianiści, mieszkańcy dzielnicy oraz władze Woli. To jednak nie było takie proste, jak mogłoby się wydawać. - Figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem została wmurowana w oryginalną elewację budynku jeszcze w okresie międzywojennym - mówi Krystian Wilk, radny Woli. - Uzgodnienia trwały długo, ponieważ musieliśmy znaleźć sposób, jak zdemontować zabytkowy obiekt i przy okazji go nie zniszczyć - dodaje.

Dziś płaskorzeźba jest już bezpieczna w pracowni konserwatorskiej. Gdy specjaliści przywrócą jej dawny blask, ma trafić do kościoła pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika przy ul. Bema.

(jr)

.
 

Komentarze (1)

# Kocio1961

08.09.2022 05:53

Chciałbym dożyć czasu, gdy sprejarze będą dostawali 100 trzcin publicznie, i z własnych (rodziców, opiekunów) pieniędzy płacili za czyszczenie bazgrołów w promieniu kilometra od swojego "grafiti".
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2022

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Helloprint Polska

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA