Zdrowie

źródło: Gmina Nadarzyn
Liczba zakażonych rośnie. Ruszyło odkażanie Nadarzyna
25 marca w godzinach wieczornych w gminie Nadarzyn rozpoczęło się zakrojone na dużą skalę odkażanie budynków użyteczności publicznej. Rośnie liczba zakażonych koronawirusem na terenie powiatu pruszkowskiego.
Jak informuje wójt, na pierwszy ogień poszedł urząd gminy ze szczególnym uwzględnieniem tych referatów, które nadal obsługują mieszkańców: kancelarii podawczej, urzędu stanu cywilnego, komunikacji, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz korytarzy. Dezynfekcji zostaną też poddane pomieszczenia poczty. W następnej kolejności prace będą prowadzone w ośrodkach zdrowia, strażnicach Ochotniczej Straży Pożarnej i w komisariacie policji. Przed wznowieniem zajęć szkolnych, a więc do Wielkanocy, gmina chce zdezynfekować wszystkie gminne placówki oświatowe (żłobek, przedszkola oraz szkoły). Odkażane będą także wiaty przystankowe na terenie gminy. - Prosimy o nieprzebywanie w wiatach przez dwie godziny po odkażaniu. Informacje będą wywieszone w wiatach - apeluje Dariusz Zwoliński.
Zakup płynu, maseczek, rękawiczek ochronnych
- Udało nam się dopiąć zakup masek ochronnych, płynu do dezynfekcji rąk i pomieszczeń oraz rękawiczek ochronnych. W pierwszej kolejności chcemy przekazać sprzęt ochrony osobistej dla służb pracujących na rzecz mieszkańców. Dotyczy to policji, straży gminnej, pracowników socjalnych GOPS, pracowników ZOZ oraz pracowników odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie gminnej sieci wodno-kanalizacyjnej. W drugim rzucie będziemy wspierać lokalnych sprzedawców, pracowników firm asenizacyjnych oraz zajmujących się wywozem odpadów komunalnych. Te działania chcielibyśmy zakończyć do połowy przyszłego tygodnia - informuje wójt Zwoliński. W kolejnym etapie gmina postara się w miarę pozyskiwania odpowiedniej jakości masek zakupić je na potrzeby mieszkańców ze szczególnym uwzględnieniem seniorów i osób z przewlekłymi chorobami. W przyszłym tygodniu rozpocznie się także montowanie dozowników z płynem dezynfekującym ręce w miejscach ogólnodostępnych.
Pakiet ochronny dla lokalnych przedsiębiorców i mieszkańców
Oprócz działań mających na celu ograniczenie ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa w przestrzeni publicznej, jak informuje wójt, gmina podjęła działania mające na celu łagodzenie skutków ekonomicznych epidemii na naszym terenie. I tak osoby fizyczne i podmioty gospodarcze, które wynajmowały na prowadzenie działalności lokale gminne mogą liczyć na zwolnienia z czynszu za okres nieprowadzenia działalności spowodowany epidemia COVID-19. Warunkiem jest wystąpienie do wynajmującego o zwolnienie z czynszu, które skutkować będzie aneksem do umowy.
- W przypadku osób prawnych i fizycznych opłacających podatek od nieruchomości przeznaczonych na cele gospodarcze podstawą do wystąpienia o rozłożenie zobowiązania na raty lub jego umorzenie jest wystąpienie zobowiązania, a następnie złożenie stosownych dokumentów. W tej kwestii samorząd obowiązuje przestrzeganie ordynacji podatkowej, której rząd nie zmienił. Wszystkie tego typu wystąpienia będą rozpatrywane indywidualnie na podstawie obowiązujących przepisów i złożonych dokumentów. Chyba że na mocy specustawy strona rządowa dokona zmian ustawowych - informuje wójt.
Liczba zarażonych rośnie, wójt odwołuje imprezy
Wójt podjął decyzję o odwołaniu wszystkich imprez o charakterze masowym do końca czerwca. Dotyczy to m. in.: Gali Sportu (zaplanowanej na 31 marca), Dni Nadarzyna i Dni Profilaktyki, Bike Maraton Cykl (zaplanowane w maju), czy Olimpiady Przedszkolaka (miała odbyć się w czerwcu).
Według ostatniego komunikatu Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Pruszkowie z 25 marca br. (z godz. 14) na terenie powiatu odnotowano aż 12 przypadków COVID-19, 210 osób zostało objętych kwarantanną domową (w tym wójt z małżonką), a aż 912 osób zostało objętych nadzorem epidemiologicznym, w tym 126 po powrocie z zagranicy.
(DB)
Czyli absolutnie najważniejsze dla funkcjonowania i dobra mieszkańców służby, znalazły się w kolejce za biurokratami, liczykrupami, urzędasami, pocztowcami i korytarzami. Brawo za nie owijanie w bawełnę kogo macie w d...., a o czyją d... dbacie.
"kancelarii podawczej, urzędu stanu cywilnego, komunikacji, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz korytarzy. Dezynfekcji zostaną też poddane pomieszczenia poczty. W następnej kolejności prace będą prowadzone w ośrodkach zdrowia, strażnicach Ochotniczej Straży Pożarnej i w komisariacie policji."
Czyli absolutnie najważniejsze dla funkcjonowania i dobra mieszkańców służby, znalazły się w kolejce za biurokratami, liczykrupami, urzędasami, pocztowcami i korytarzami. Brawo za nie owijanie w bawełnę kogo macie w d...., a o czyją d... dbacie.
więcej