REKLAMA

REKLAMA

Wakacje z Warszawy

REKLAMA

Legionowo

inwestycje

 

Liceum w Jabłonnie nie będzie. Co z drugą podstawówką?

  23 listopada 2021

Liceum w Jabłonnie nie będzie. Co z drugą podstawówką?
Zwycięski projekt studentów Politechniki Warszawskiej, którzy zaproponowali szkołę w trzech modułach. Już teraz wiadomo, że - póki co - z planów trzeba wykreślić liceum.

Starostwo legionowskie wycofało się z planów budowy pierwszego publicznego liceum na terenie Jabłonny. Mieszkańcy obawiają się, że nie będzie również szkoły podstawowej na osiedlu Przylesie.

REKLAMA

Z myślą o budowie szkoły gmina Jabłonna w 2018 roku kupiła od Polskiej Akademii Nauk działkę przy Akademijnej 14. Później pojawił się pomysł, żeby oprócz podstawówki powstała też szkoła średnia prowadzona przez powiat legionowski.

REKLAMA

Nowa szkoła w Jabłonnie

Pod koniec 2020 roku przeprowadzony został konkurs na koncepcję architektoniczną zespołu szkół w Jabłonnie. Główną ideą zwycięskiego projektu było powstanie szkoły skonstruowanej z trzech modułów nauczania: klas I-III, klas IV-VIII oraz liceum, a także z dwóch części wspólnych tworzących reprezentacyjne serce obiektu.

- Funkcje sportowe, biblioteczne i żywieniowe zostały zaprojektowane tak, aby stanowiły odrębną część od modułów nauczania - czytamy w opisie zwycięskiego projektu autorstwa studentów Politechniki Warszawskiej. - Dzięki takiemu rozwiązaniu unikamy sytuacji, w której lokalna społeczność narusza prywatność i funkcjonowanie młodzieży szkolnej oraz ich nauczycieli, natomiast zachowujemy możliwość korzystania lokalnej społeczności z dodatkowych funkcji obiektu. Dodatkowo takie rozwiązanie pozwala podzielić ten projekt na dwa zasadnicze etapy budowy: dwóch modułów szkoły podstawowej wraz z funkcjami uzupełniającymi i modułu licealnego wraz z towarzyszącą strefą reprezentacyjną i komunikacyjną

REKLAMA

Powiat się wycofał

Wraz z biegiem czasu nad ideą zaczęły gromadzić się ciemne chmury. Na przełomie lipca i sierpnia przedstawiciele starostwa poinformowali urząd gminy, że powiat nie włączy się w budowę w Jabłonnie szkoły średniej. Okazuje się, że przez najbliższe dwa lata starostwo skupi się na budowie za 16 mln zł budynku Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Lema w Stanisławowie Pierwszym. Zostało ono utworzone w 2019 roku, ale wciąż funkcjonuje w jednym obiekcie z podstawówką przy Jana Kazimierza. Wśród mieszkańców Jabłonny szybko pojawiły się plotki, że również gmina wycofuje się z planów budowy szkoły. Urzędnicy dementują te pogłoski.

- W budżecie gminy Jabłonna mamy zabezpieczone 500 tys. zł na wykonanie dokumentacji projektowej dla budowy szkoły podstawowej przy Akademijnej 14 - zapewnia nas Magdalena Rochnowska z jabłonowskiego urzędu.

REKLAMA

Przetarg w tym roku

- W związku z decyzją starostwa powiatowego dotyczącą wycofania się z realizacji przedsięwzięcia przystąpiliśmy do prac związanych z wykonaniem dokumentacji projektowej tylko dla szkoły podstawowej wraz z całą infrastrukturą - powiedział nam wójt Jarosław Chodorski. - W najbliższych dniach zostanie powołany zespół doradczy składający się z pracowników gminnych i oświatowych, radnych oraz mieszkańców, który będzie miał za zadanie opracowanie specyfikacji istotnych warunków zamówienia dla tego projektu.

Według zapowiedzi wójta przetarg na wykonawcę budynku podstawówki zostanie ogłoszony jeszcze w tym roku.

(db)

 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA