REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Białołęka

zabytki

 

Lekcja zawodu w Płudach. Świdermajer przy Fletniowej w roli głównej

  25 stycznia 2022

Lekcja zawodu w Płudach. Świdermajer przy Fletniowej w roli głównej
źródło: BSKZ

Zabytkowa drewniana willa przy Fletniowej stała się scenerią lekcji uczniów Technikum Budownictwa i Architektury. Młodzież poznała tajniki pracy konserwatorów i specjalistów od pracy z drewnem.

REKLAMA

W warsztatach zorganizowanych przez stołecznego konserwatora zabytków Michała Krasuckiego wzięli udział uczniowie kształcący się na specjalistów z zakresu renowacji architektury. Dzięki uprzejmości właściciela willi Pawła Karpińskiego przyszli technicy mogli wejść do obiektu i zwiedzić go w trakcie remontu.

REKLAMA

Jedyny świdermajer na Białołęce

- Uczniowie zapoznali się z tradycyjnymi konstrukcjami budynków drewnianych oraz narzędziami ciesielskimi - informuje biuro stołecznego konserwatora zabytków. - Dowiedzieli się o historii obiektu oraz o tym, jak został uratowany przed zawaleniem, o czym opowiadała nasza koleżanka Aneta Bojanowska. Dowiedzieli się o poszczególnych etapach procesu inwestycyjnego remontu zabytkowych obiektów z punktu widzenia urzędu konserwatorskiego, właściciela oraz wykonawcy prac. Mogli poznać również tajniki zawodu cieśli, o czym opowiadał wykonawca prac remontowych.

Działające przy ul. Górnośląskiej Technikum Budownictwa i Architektury obok Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisku jest placówką, z którą warszawski samorząd współpracuje w zakresie kształcenia przyszłych techników w specjalizacjach potrzebnych w konserwacji zabytków. Drewniana willa przy Fletniowej została wybudowana w stylu świdermajer około 1900 roku dla Anastazji Śmiernickiej. Jest unikatowym obiektem, gdyż stanowi jedyny przykład tego typu budownictwa w północnej części dzisiejszej Warszawy. Jest świadectwem historii Płud jako letniska dla gości z miasta, które ruszyło w chwili uruchomienia Kolei Nadwiślańskiej w 1877 roku., a skończyło działalność wraz z wybuchem II wojny światowej.

REKLAMA

Przywrócili oryginalny kolor

Jak przypomina stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki, willa przy Fletniowej 2 w Płudach przeszła w ostatnich latach metamorfozę dzięki remontom współfinansowanym przez warszawski samorząd. Przez długi czas mogliśmy patrzeć na jej elewację wykończoną surowym drewnem. W ostatnich miesiącach odzyskała oryginalny, oliwkowy kolor.

W pierwszej kolejności pomalowana została elewacja północna. Najpierw ekipa remontowa ostrożnie zaszpachlowała i wygładziła nierówności i ślady gwoździ, a następnie drewno ponownie zaimpregnowała i zagruntowała. Oprócz podkładu, elewacja kryta jest aż trzema warstwami farby, której barwa została komisyjnie uzgodniona przez przedstawicieli dwóch konserwatorów zabytków: stołecznego i mazowieckiego.

(dg)

 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA