REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Dziesięć lat pomnika Reagana w Warszawie

  21 listopada 2021

Dziesięć lat pomnika Reagana w Warszawie
źródło: Wikimedia Commons / Adrian Grycuk

W listopadzie 2011 roku krajobraz zabytkowej części miasta wzbogacił się pomnik 40. prezydenta Stanów Zjednoczonych.

REKLAMA

21 listopada minęło dokładnie dziesięć lat od oficjalnego odsłonięcia warszawskiego pomnika Ronalda Reagana (1911-2004). Rzeźba stojąca na rogu Alej Ujazdowskich i Matejki, naprzeciwko ambasady amerykańskiej, jest dziełem rzeźbiarza Władysława Dudka.

REKLAMA

Dziesięć lat pomnika Reagana

Pomnik Reagana został odsłonięty przez byłego prezydenta Lecha Wałęsę, który przypomniał podczas uroczystości, że bez 40. prezydenta USA Polska, Europa i świat mogłyby wyglądać zupełnie inaczej.

Nawiązał w ten sposób do amerykańskiego zwycięstwa w zimnej wojnie z ZSRR, którego skutkiem był upadek komunizmu i odzyskanie pełnej niepodległości przez państwa naszego regionu.

- Cieszę się, że nasza stolica wzbogaciła się dziś o miejsce, które upamiętnia postać symbolizującą amerykański wkład w naszą polską wolność. Wkład, o którym nigdy nie zapomnimy - napisał z okazji odsłonięcia pomnika ówczesny prezydent Bronisław Komorowski. - Od dziś twarz prezydenta Stanów Zjednoczonych spoglądać będzie na współczesną Warszawę: przyjazną, otwartą, nowoczesną i przede wszystkim: wolną. Taką, o jaką przyjaciel Polaków Ronald Reagan zawsze zabiegał.

REKLAMA

Warszawski pomnik prezydenta USA

Ówczesna prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz powiedziała po odsłonięciu pomnika, że stojąca na popularnej trasie weekendowych spacerów rzeźba przypomina męża stanu, którego postawa i polityka przyczyniły się do odzyskania przez Polskę wolności.

W ubiegłym roku pomnik Reagana został zdewastowany: napisano na nim wulgaryzmy, napis "pro abo" i osiem gwiazdek, pod którymi kryło się hasło "j**** PiS". Umieszczone na cokole godło Stanów Zjednoczonych zostało przekreślone. Warszawski samorząd wyczyścił pomnik na koszt podatników. Policji nie udało się ująć sprawców dewastacji.

Inicjatorem powstania pomnika była Fundacja im. Ronalda Reagana, działająca we współpracy z Biblioteką i Fundacją Ronalda Reagana w Simi Valley w Kalifornii.

(dg)

.
 

Komentarze (2)

# facio aligacio

26.11.2021 12:03

Polska żadnemu prezydentowi nie zawdzięcza tyle co Reganowi. u ruskich pachołków Regan nawet na pomniku wywołuje agresję.

# nihilgewaltyzm

30.11.2021 08:37

F^^^K THE USA!!!!!!!!!!!!!
więcej na forum

REKLAMA

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA