REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wola

różne

 

Dziecinny rysunek w roli muralu. Miał upamiętnić wolne elekcje

  16 grudnia 2021

Dziecinny rysunek w roli muralu. Miał upamiętnić wolne elekcje
źródło: UD Wola

Zamiast spodziewanej grafiki o wysokich walorach artystycznych przy Elekcyjnej powstało dzieło rodem z lekcji plastyki w podstawówce.

REKLAMA

W marcu pisaliśmy, że na wniosek radnego Karola Jankowskiego w krajobrazie Woli pojawi się mural, który przybliży mieszkańcom wydarzenia z czasów dawnej Rzeczypospolitej. To właśnie na terenie dzisiejszej dzielnicy szlachta wybrała na królów Annę Jagiellonkę, Stefana Batorego, Zygmunta III Wazę, Władysława IV Wazę, Jana Kazimierza Wazę, Michała Korybuta Wiśniowieckiego, Jana III Sobieskiego, Augusta Mocnego, Stanisława Leszczyńskiego i Stanisława Augusta Poniatowskiego.

REKLAMA

Miało być dostojnie

- Poprosiłem o stworzenie w kilku miejscach na Elekcyjnej murali, przypominających rolę tego ciągu komunikacyjnego w historii wolnych elekcji w I Rzeczpospolitej - pisał radny Jankowski.

- Mural znajdzie swoje miejsce na ścianie Szkoły Podstawowej nr 236 w pobliżu parku Szymańskiego. Mural powinien prezentować szlachtę podążającą na Pole Elekcyjne. Zaproponowałem ogłoszenie konkursu na projekt.

Burmistrz Krzysztof Strzałkowski zaakceptował pomysł i ogłosił przygotowania do konkursu. Dziś mural jest już gotowy, ale wygląda zupełnie inaczej, niż spodziewali się miłośnicy historii i sztuki ulicy. Co ciekawe, w informacji o odsłonięciu grafiki wolski ratusz przemilczał postać pomysłodawcy, reprezentującego inną opcję polityczną niż burmistrz.

REKLAMA

Dziecinny mural na Woli

Konkurs na projekt muralu został ogłoszony nie wśród artystów zajmujących się sztuką ulicy, ale wśród uczniów podstawówek. Komisja wybrała dwie prace a pomysły przenieśli na dwie ściany o powierzchni blisko 70 m2 i 18 m2 kwadratowych Marta i Łeonid Podoliakowie. Mural przedstawia Annę Jagiellonkę i Stanisława Augusta, wybranego na króla z woli Imperium Rosyjskiego.

Jak mówią malarze, "dzieci kreślą nieszablonowo, nie przestrzegając zasad akademickich, co czyni te rysunki niezwykle żywymi. W swoich pracach używają też czystych kolorów, czyli takich kredek, pisaków czy farb, jakie mają pod ręką, nie mieszając ich. Wszystkie te elementy utrudniają przekazanie charakteru takiej pracy".

(dg)

.
 

Komentarze (2)

# mural

29.12.2021 11:26

"Zamiast spodziewanej grafiki o wysokich walorach artystycznych przy Elekcyjnej powstało dzieło rodem z lekcji plastyki w podstawówce."
Ale skoro: "Konkurs na projekt muralu został ogłoszony nie wśród artystów zajmujących się sztuką ulicy, ale wśród uczniów podstawówek"
to czego się spodziewali? Nowego Matejki?

# Arpa61

01.01.2022 04:48

Jako NORMALNY monarchista uważam, że demokracja na nic lepszego nie zasługuje. W ten sam sposób można upamiętnić Prezydenta Bieruta wybranego przez kaukaskiego bandziora Dżugaszwilego i jego barwnych następców wybranych przez prosty do "bulu" lud nasz... PS Ikonografia i biegłość warsztatowa dzieła to temat na rozprawę o zażywaniu środków odurzających.
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2022

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

Helloprint Polska

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA