REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wola

zabytki

 

Drzwi w Norblinie jak malowane

  8 listopada 2022

Drzwi w Norblinie jak malowane
źródło: materiały prasowe

Historyczne elementy z dawnej fabryki na rogu Żelaznej i Prostej odzyskały blask i wróciły do jej przestrzeni.

REKLAMA

W ramach wspólnej inicjatywy Fundacji Fabryki Norblina oraz Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych "O(d)twórz drzwi" sześciu studentów i dwóch absolwentów Wydziału Malarstwa i Grafiki stworzyło projekty instalacji artystycznych, które na stałe zagościły w przestrzeni zrewitalizowanego kompleksu. Za materiał do pracy artystom posłużyło osiem par drzwi, które oryginalnie znajdowały się w dawnych zakładach Norblina.

Instalacje artystyczne na Woli

Prace zespołu pod kierownictwem dr hab. Jana Mioduszewskiego oraz dr Marcina Władyki zaowocowały ośmioma instalacjami artystycznymi stworzonymi na bazie historycznych drzwi.

Zostały wykonane przez: Magdalenę Apanasewicz, Lizę Orlowską, Magdalenę Rogowską, Macieja Kozickiego, Alicję Kukier, Annę Rutkowską oraz Jana Dopierałę.

- Fundacja Fabryki Norblina dostrzega ogromny potencjał u młodych twórców, którzy myślą dziś inaczej; poszukują, są otwarci i chętni do eksperymentów - mówi Artur Setniewski z Fundacji Fabryki Norblina, dyrektor Muzeum Fabryki Norblina. - W wielu elementach pozostałych po dawnej fabryce drzemie kreatywna energia, dlatego część z nich zdecydowaliśmy się powierzyć artystom, by tchnęli w nie nową jakość. Tak stało się w przypadku Wydziału Malarstwa i Grafiki warszawskiej ASP. Spoiwem wspólnego projektu stała się także postać Wojciecha Jastrzębowskiego, wybitnego polskiego artysty oraz projektanta sztuki użytkowej. Jego dzieła produkowane były właśnie w m.in. Fabryce Norblin, Bracia Buch i T. Werner. Kontynuatorem jego myśli i idei jest obecnie właśnie ten wydział ASP.

Nowość w Fabryce Norblina

Osiem par drzwi z dawnych zakładów zostało odtworzonych przy użyciu różnorodnych technik plastycznych z zakresu grafiki i malarstwa. To kolejny etap przywracania do dawnej fabryki jej historycznych elementów. Dzięki staraniom Grupy Capital Park renowacji poddane zostały nie tylko pofabryczne budynki czy maszyny, ale również drobniejsze elementy, takie jak wspomniane drzwi, okiennice, tablice informacyjne, lampy, wózki czy tory przemysłowe.

Jest ich łącznie kilkaset, a większość z nich powróciło do kompleksu, stanowiąc jego ozdobę i świadectwo przeszłości. Dzieła wykonane w ramach projektu zostały zainstalowane na poziomie -2, tworząc stałą ekspozycję sztuki w przestrzeni Fabryki Norblina.

(dg)

.
 

Polecamy

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA