REKLAMA

Artykuł sponsorowany

Dlaczego należy pamiętać o regularnej wymianie płynu hamulcowego?

Dlaczego należy pamiętać o regularnej wymianie płynu hamulcowego?

Nie ulega wątpliwości, że prawidłowo działający układ hamulcowy jest kwestią bezpieczeństwa. Normalnym zjawiskiem jest zużycie różnych elementów układu hamulcowego wynikające z eksploatacji samochodu.

Kontrola stanu układu hamulcowego najczęściej kojarzy nam się ze sprawdzeniem klocków i tarcz hamulcowych, gdyż to one najczęściej podlegają wymianie. Równie ważna jednak jest wymiana płynu hamulcowego. Dlaczego?

Płyn hamulcowy - jakie spełnia funkcje?

Płyn hamulcowy jest odpowiedzialny za przenoszenie siły z pedału hamulca na klocki hamulcowe. Odporność płynu na wysokie temperatury z jakimi mamy do czynienia w układzie hamulcowym jest kluczowa. Doprowadzenie płynu do wrzenia nigdy nie powinno mieć miejsca, wiąże się bowiem z ryzykiem wystąpienia blokady układu hamulcowego. Jest ono największe w przypadku słabej jakości płynów, które często charakteryzują się niską temperaturą wrzenia. Wysokiej klasy płyny hamulcowe oraz inne płyny i kosmetyki samochodowe znajdziecie Państwo w ofercie firmy Kemetyl Polska.

W przypadku nowoczesnych pojazdów, w których znajdziemy systemy hamowania w tym ABS, BAS, EBD czy stabilizacji toru jazdy, zastosowany płyn hamulcowy - jego jakość i właściwości są szczególnie istotne. Idealnie sprawdzą się płyny klasy DOT 4 ESL o obniżonej lepkości. Dzięki nim możliwy jest szybszy przepływ płynu hamulcowego w niskich temperaturach. Jest to niezwykle istotne w układach z ABS a także elektronicznymi systemami bezpieczeństwa.

Systemy hamulcowe znajdujące się w produkowanych obecnie pojazdach są zwykle złożone. Ważne jest zatem, aby płyn hamulcowy na który się decydujemy zapewniał należytą ochronę różnym elementom wchodzącym w skład układu hamulcowego. Będzie to możliwe jeśli wybierzemy produkt kompatybilny z materiałami takimi jak polimery, guma, metale czy stopy metali.

Regularna wymiana płynu hamulcowego

Płyn hamulcowy jest higroskopijny i wchłania wodę. Oznacza to, że z czasem obserwujemy znaczne pogorszenie jego parametrów, a co z tym związane utratę jego najważniejszych właściwości. Chociaż układ hamulcowy jest zamknięty, nie oznacza to, że nie przedostaje się do niego wilgoć. Miejsca połączeń między różnymi elementami i przewody elastyczne, szczególnie te zużyte, to punkty, w których wilgoć przedostaje się do samego układu. Stąd też producenci podają temperatury wrzeniach płynu "suchego", ale również zawodnionego. Ten ostatni cechuje znacznie niższa temperatura wrzenia.

Jak często należy wymieniać płyn hamulcowy?

Zapoznajmy się z zaleceniami producenta samochodu z zakresu zarówno klasy płynu hamulcowego jak i częstotliwości jego wymiany. Przebieg pojazdu nie powinien być jedynym wyznacznikiem. Kierowcy mają różne style jazdy, różny jest poziom zużycia hamulców. Nawet w przypadku pojazdów charakteryzujących się niższym przebiegiem nie należy doprowadzać do sytuacji, w której płyn hamulcowy pozostaje nie zmieniony przez 2-3 lata. Serwis auta to dobry moment, aby wymienić nie tylko tarcze czy klocki hamulcowe, ale również płyn hamulcowy, który warunkuje bezpieczeństwo nasze i innych uczestników ruchu drogowego.


Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA