REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Część mieszkańców Sokratesa oburzona. "Wymiana domofonów w samym środku trzeciej fali"
REKLAMA

Część mieszkańców Sokratesa oburzona. "Wymiana domofonów w samym środku trzeciej fali"

O wymianie domofonów przy Sokratesa 9 zawiadomili nas mieszkańcy. Ich zdaniem administracja łamie wszelkie możliwe normy bezpieczeństwa epidemicznego, decydując się na wymianę domofonów w mieszkaniach podczas trzeciej fali koronawirusa.

REKLAMA

- Jestem głęboko zaniepokojona stworzeniem sytuacji zagrożenia epidemicznego w osiedlu Bielany Residence przy ul. Sokratesa 9 - napisała do nas pani Anna. Jak dodała, mieszkańcy otrzymali zawiadomienie od zarządu wspólnoty mieszkaniowej, że podjął on bez uprzedzenia i zgody właścicieli lokali decyzję o wymianie systemu informatycznego oraz domofonów w osiedlu Bielany Residence, liczącego ponad 378 lokali. - Nie kwestionujemy tej decyzji, ale chcemy, aby zmiany te zostały dokonane w odpowiednim czasie, bez stwarzania zagrożenia dla mieszkańców - pisze pani Anna.REKLAMA

"Monterzy domofonów mogą roznosić wirusa"

- Wymiana domofonów wiąże się z wejściem pracowników firmy Nadkom do poszczególnych lokali oraz wymianą paneli domofonowych. Mimo naszego sprzeciwu, prace rozpoczęły się w sobotę 27 marca i wielu sąsiadów udostępnia swoje lokale. Pracownicy przechodzą z mieszkania do mieszkania przebywając w każdym z nich w czasie demontażu poprzedniego i montażu nowego urządzenia na ścianie. Nie wiemy, jakiego rodzaju zabezpieczenia stosują monterzy oddelegowani do tej pracy i czy zmieniają odzież ochronną każdorazowo po wejściu do następnego mieszkania - zastanawia się pan Dariusz, który przekonuje, iż z wymianą domofonów można było poczekać aż epidemia nieco ustanie.

- Obecna instalacja domofonowa jest sprawna i nie ma konieczności jej pilnej wymiany, nie stanowi ona zagrożenia dla bezpieczeństwa mieszkańców. Osoby przebywające na kwarantannie, chore lub obawiające się wymiany domofonów w warunkach trzeciej fali pandemii, u których nie będzie można wymienić domofonu, stracą możliwość zdalnego otwierania drzwi i zmuszone będą schodzić do drzwi w celu wpuszczenia np. kuriera, czy osobę dostarczającą zakupy. Niejednoczesna wymiana domofonów wpłynie na bezpieczeństwo mieszkańców - przekonuje pan Dariusz.REKLAMA

"Czy monterzy są testowani?"

- Administracja lekceważąco odniosła się do informacji dotyczącej kwarantanny, jaką zostało objęte moje dziecko. Odpowiedź pani administrator jednoznacznie wskazywała, że możemy wyprosić członka rodziny z nieznanym jeszcze wynikiem testu do innego pomieszczenia. O zgrozo, nie mam pewności, czy nie jesteśmy zarażeni i sami unikamy kontraktów, a dostaję informację o tym, że członka rodziny objętego kwarantanną mam wyprosić do innego pomieszczenia. Pomijam fakt, iż taka osoba może przechodzić covid-19 bezobjawowo i nieświadomie stwarzać zagrożenie. To działa też w drugą stronę - pracownicy firmy Nadkom mogą być bezobjawowymi nosicielami koronawirusa i co wtedy? Kolejna kwestia to brak informacji o tym, czy pracownicy firmy Nadkom są testowani przed przeprowadzeniem wymiany? Takiej informacji nie mamy - przekonuje pani Magdalena.REKLAMA

Zalecenia Sanepidu

Główny Inspektorat Sanitarny zaleca odłożenie wizyt pracowników technicznych w lokalach mieszkalnych w przypadkach, gdy wizyta nie ma charakteru interwencyjnego (np. w przypadku awarii) i nie jest niezbędna do zapewnienia bezpieczeństwa oraz potrzeb bytowych osób przebywających w lokalu. A nawet jeśli taka wizyta jest konieczna, to musi ona spełnić szereg kryteriów, które na miejscu ciężko jest wypełnić w każdym z lokali.

Co na to zarząd wspólnoty?

Jak przekonuje zarząd wspólnoty mieszkaniowej Bielany Resiednce obecny system dostępu ma częste awarie o charakterze nieprzewidywalnym, co wpływa na funkcjonowanie systemu przeciwpożarowego.

- Ponieważ wideodomofony są zintegrowane z częścią systemu pożarowego, ich niesprawne działanie powoduje realne zagrożenie zdrowia i życia mieszkańców w czasie ewentualnego pożaru. Kilkakrotnie na Bielany Residence przybywały jednostki straży pożarnej, co było skutkiem błędnego komunikatu systemu - przekonuje zarząd wspólnoty. Jego przedstawiciele dodają, że praca w lokalu trwa maksymalnie 20 minut, tuż za drzwiami wejściowymi i w pełnym reżimie sanitarnym.

- Obawy zgłosiło zaledwie 30 osób na 400 mieszkań i ponad 1000 mieszkańców. Zdecydowana większość wpuszcza monterów. Zarząd i administracja odpowiada za budynek i podejmuje decyzje a żadna z osób, które aktualnie są przeciwne wymianie domofonów nie weźmie na siebie odpowiedzialności, jeśli nastąpi awaria systemu. Byliby pierwszymi skarżącymi zarząd i administrację za opieszałość i zaniechanie działań - argumentuje zarząd wspólnoty.

Wyjaśnienia w tej sprawie wysłano też do Sanepidu, który nie znalazł żadnych podstaw do interwencji. Jak się dowiedzieliśmy wymiana wideodomofonów we wszystkich lokalach nie jest niezbędna. Jednak lokale, w których nie będzie wymiany panelu domofonowego, muszą się liczyć z dyskomfortem, bo stary panel przestanie działać. Mieszkańcy będą mogli wejść do klatek schodowych i garażu, a niedogodność będzie polegała na braku możliwości użycia domofonu do kontaktu z osobami odwiedzającymi mieszkanie. Każdy lokator ma prawo odmówić ekipie dostępu do swojego mieszkania.

Czy pracownicy firmy Nadkom są testowani?

- Testowanie pracowników firm obsługujących wspólnotę - a więc listonoszy, kurierów, serwisu wywozu nieczystości, serwisu sprzątającego, ogrodniczego, branżowych konserwatorów budynku, pracowników administracji - nie jest wymagane. Tym samym nie było takiego wymogu w stosunku do pracowników firmy Nadkom - informują członkowie zarządu. Pracownicy firmy stanowczo zaprzeczyli, aby zdarzenie opisywane przez panią Magdalenę z osobą przebywającą na kwarantannie miało miejsce.

- Monterzy zdali szczegółową relację z dotąd przeprowadzonych prac, z której wynika, że w dotychczas zrealizowanej klatce tylko w czterech lokalach na 37 nie został wymieniony panel wideodomofonu z uwagi na nieobecność mieszkańców, a tym samym możliwość dostania się do lokalu. Frekwencja jest większa niż podczas obowiązkowego przeglądu wentylacji. Pracownicy Nadkom poinformowali, że ściśle przestrzegają przyjętych zasad i wymogów dotyczących bezwzględnego stosowania specjalistycznych masek, jednorazowych rękawiczek, używaniu płynu dezynfekującego itp. - informuje zarząd wspólnoty.

(DB)


  • Poleć
  • Polub Tu Bielany
  • Udostępnij

13.04.2021 14:15 #lideksynubeka
Zaniepokojeni mieszkańcy powinni siedzieć w domach w 2 maseczkach na ryjach ,jedną mogą zdjąć do kąpieli czy do spania i już nigdy,przenigdy nie powinni wychodzić z mieszkań. Wszak cioteczna siostra kuzyna szwagra brata ciotki rodzonego wujka dziadka szwagierki teścia złapała wirusa i płuca zamieniły jej się w galaretę.
13.04.2021 14:22 #doryja
no odważny komentarz zapodał #lideksynubeka,
ciekawe czy również posiada ryj bo nieźle nadaje,
tu nie czas na obrażanie innych
13.04.2021 20:07 #KONN
Co z tego, ze wszyscy moga sie spalic, oni boja sie wirusa!
14.04.2021 00:31 #Rozsądek
A czy lokatorom ktoś każe macać albo całować monterów? Wystarczy zachowanie dystansu i stosowanie maseczek podczas obecności monterów w mieszkaniu, zaś po ich wyjściu trzeba zdezynfekować klamki w drzwiach i elementy domofonu.
To wystarczy, a pani Anna powinna skierować swoją wyobraźnię w kierunku faktycznych możliwości transmisji wirusa, a nie wyobrażać sobie że od samego patrzenia na montera już się zarazi.
14.04.2021 16:42 #Wawrzyszew
Te Bielany Residence to porażka jakaś. Mają zalany garaż od wielu lat i zarząd nie potrafi tego ogarnąć. Przegrali sprawę z deweloperem i są w plecy na wiele milionów złotych. Zarząd zarabia tam po prawie 4000 na głowę a teraz zmieniają domofony w takim nowym budynku? Podobno chcą wywalić ten zarząd i może dlatego ten artykuł, ale cwaniaki trzymają się koryta i nie robią im zebrań wspólnoty. Nie dzieje się tam dobrze jak widać.
14.04.2021 17:11 #MieszkaniecBR
#Wawrzyszew Ty sie nie martw o nasza wspolnote. U nas wszystko jest dobrze. W kazdej wspolnocie znajdzie sie zawsze pare zgnilych jaj, ktore sieja defetyzm i wszystko im sie nie podoba. Stad wlasnie artykul. Troche wstyd, ze ktos napisal do mediow o tym, ze mu sie nasz zarzad nie podoba.
14.04.2021 18:52 #Wawrzyszew
Z tego co wiadomo już na całym Wawrzyszewie w opinii waszych mieszkańców jedyne zgniłe jaja to wasz zarząd. Coś w tym musi być gdy media już się wami interesują. Podobno wam budynek postawią i okna zasłonią. Serio tyle płacicie 4000 dla każdego w zarządzie? Można się zgłosić do tego zarządu?
14.04.2021 19:02 #Brode
Na wymianę domofonów musieli mieć uchwałę i większość się zgodziła. Ktoś nie doczytał i sieje zamęt na całe Bielany.
15.04.2021 11:15 #Aleks
Taki zarząd który nie liczy się z głosem mieszkańców już dawno powinien wylecieć. W szczycie epidemii nie robi się nawet przeglądów w lokalach a co tu mówić o wymianie domofonów. Może ktoś musi jednak na tym zarobić i nie może czekać.
15.04.2021 14:40 #SokraV
Królik już dawno powinien być przegoniony ze swej norki. Dużo zdrowia
REKLAMA
20.04.2021 15:59 #Gromek
Może instalacja się spaliła i bardziej opłacalna jest wymiana całości. Na zdjęciach widać jeden z lepszych systemów Wekty a tego nikt ot tak wyrzuci do kosza.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: 

więcejREKLAMA
REKLAMA


więcej


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA
Wyprzedaż -55%!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Nowości do -45%
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA