REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wola

inwestycje

 

Cypryjski metal na Ulrychowie. Przymierzają wystrój stacji metra

  8 czerwca 2021

Cypryjski metal na Ulrychowie. Przymierzają wystrój stacji metra
źródło: MW

Perony stacji Ulrychów i Bemowo nabierają docelowego kształtu. Od kilku dni trwa montaż próbnych modeli elementów wystroju.

REKLAMA

Miedź, nazywana w czasach starożytnych "metalem cypryjskim", towarzyszy ludziom od 11 tysięcy lat jako drugi - obok złota - metal będący najdłużej w użyciu. Zanim nastała epoka brązu, broń, narzędzia i ozdoby powszechnie wykonywano właśnie z miedzi. Dziś jest używana przy produkcji kabli i rur, a także do ozdabiania stacji metra.

REKLAMA

Miedziane metro

Wykorzystanie miedzi przyniosło rewelacyjne efekty na stacji metra Płocka, zaprojektowanej przez Metroprojekt i otwartej w ubiegłym roku. Metal o charakterystycznej barwie spotkamy także na Ulrychowie, gdzie podziemny przystanek powstaje według projektu pracowni ILF, na podstawie koncepcji Andrzeja Chołdzyńskiego i Metroprojektu.

- Próbne panele pojawiły się na stacjach wprawdzie na kilka dni, jako próbka i odwzorowanie materiału przedstawionego przez projektanta, jednak rozbudzają wyobraźnię i pokazują elementy docelowe stacji - donosi warszawski ratusz. - Strop stacji pokryją kasetony akustyczne. Skośne względem osi peronu na stacji Bemowo i równoległe do osi peronu na stacji Ulrychów. Ściany zatorowe pokryte zostaną blachą kortenowską (Bemowo) i patynowanej miedzi (Ulrychów). Elementami charakterystycznymi będą szklane, podświetlane słupy w rejonie wyjść z peronów.

REKLAMA

Metro na Bemowo - montują schody ruchome

Oprócz paneli, na stacjach montowane są schody ruchome i wyposażenie szybów windowych. Układane są także kolejne metry posadzek na poziomie antresoli i peronu. Niemal gotowe są już słupy peronowe; przybywa też tras kablowych na ścianie zatorowej stacji i w tunelach.

Prace na budowie stacji Ulrychów i Bemowo zakończą się w lipcu przyszłego roku. Ostatni odcinek drugiej linii metra ze stacjami Lazurowa, Chrzanów i Karolin wciąż nie ma pozwolenia na budowę.

(dg)

 

Komentarze (3)

# DBC

08.06.2021 16:56

Ładne.

# WrednyKocur

10.06.2021 11:59

Po przeczytaniu pierwszej części nagłówka myślałem, że koncert Harmonize będzie XD Ich Warrior in the Night był całkiem niezłym albumem xD

# Jdhs

15.06.2021 19:38

Trzeba było jeszcze hebanem albo mahoniem wyłożyć.

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA