REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wawer

inwestycje

 

Co dalej z Parkiem Aktywności Rodzinnej? Jest projekt, czas na realizację

  8 listopada 2022

Co dalej z Parkiem Aktywności Rodzinnej? Jest projekt, czas na realizację
źródło: JAZ+Architekci

Jest już gotowa koncepcja zielonego terenu na rogu ulic Lucerny i Węglarskiej, który przejdzie metamorfozę aż za 9 mln zł. Tuż obok powstanie przedszkole, a park ma tworzyć "przedłużenie" ogrodów przedszkolnych. Co jeszcze jest w planach i kiedy?

REKLAMA

Zwycięska praca uzyskała największą liczbę punktów we wszystkich kategoriach, w których była oceniana przez jury. Zdaniem komisji konkursowej "projekt w najwyższym stopniu spełnia postawione przed nim cele oraz bierze pod uwagę oczekiwania mieszkańców, wyrażone podczas procesu współtworzenia i konsultacji koncepcji wstępnych parku". Dlatego to pracownia JAZ+Architekci zaprojektuje Park Aktywności Rodzinnej.

Co zaważyło?

"Za atuty pracy uznano szczególną wrażliwość autorów na istniejące uwarunkowania przyrodnicze terenu".

Uznano, że cechuje się ona minimalną skalą ingerencji w istniejące zasoby przyrodnicze, podkreśla ich walory oraz promuje dążenie do zapewnienia bioróżnorodności i naturalnej sukcesji roślinnej.

"Zaproponowany park ekosystemowy, na pograniczu lasu jest - zdaniem jury - właściwą odpowiedzią na oczekiwania mieszkańców" - czytamy w uzasadnieniu wyboru zwycięskiej koncepcji.

W projekcie przewidziano także system stref retencyjnych, który umożliwi zatrzymanie wody z ulewnych deszczy oraz zapewni wsparcie istniejących i projektowanych ekosystemów.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem, które wzbogaci ofertę programową i edukacyjną parku jest również zaproponowana gra plenerowa "Znajdź to miejsce", polegająca na odkrywaniu zakątków będących elementami zielonej i błękitnej infrastruktury.

Nawiązuje do historii Urzecza

"Projekt nawiązuje do historii rejonu Urzecza, na bazie której buduje opowieść o lokalnej tradycji związanej z osadnictwem na terenach podmokłych, jako elementu tożsamościowego tego miejsca w dzielnicy Wawer. Zaproponowane elementy architektoniczne zapewnią nie tylko niezbędną infrastrukturę rekreacyjną i gastronomiczną, ale będą również służyć obserwacjom przyrody" - czytamy.

Kładka wśród drzew jest odpowiedzią na podnoszone przez mieszkańców obawy, dotyczące zarówno wkomponowania tego typu instalacji w krajobraz miejsca, jak i ich uwag związanych z zachowaniem prywatności przez osoby mieszkające w najbliższym sąsiedztwie parku. Zaprojektowane w konstrukcji drewnianej elementy architektoniczne, w tym obiekty kubaturowe i małej architektury, również mają być wykończone naturalnym drewnem, jedynie z drobnymi akcentami kolorystycznymi, co pozwoli na ich właściwe wkomponowanie w otaczający krajobraz.

Park z przedszkolem i ogrodami przy Lucerny?

Park Aktywności Rodzinnej powstanie na rogu ulic Lucerny i Węglarskiej, więc skorzystają z niego nie tylko mieszkańcy osiedli Wawer i Sadul, ale i... przedszkolaki. - Budowa przedszkola przy ul. Lebiodowej z funkcjami kultury, została uchwalona i ujęta w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2023-2025. Łączna kwota przeznaczona na realizację przedszkola wynosi 9 mln zł. Planujemy, że powstanie przedszkole 6-oddziałowe dla 150 dzieci, wkomponowane w założenia przestrzenne parku. Jest to zadanie niezależne od budowy Parku Aktywności Rodzinnej - informuje rzeczniczka wawerskiego ratusza Aleksandra Słowińska.

Budowa parku ma kosztować również ok. 9 mln zł. W zwycięskim projekcie pojawiła się propozycja usytuowania przedszkola od wschodu, wśród naturalnego krajobrazu, co daje szansę na wykorzystanie terenu parku jako "przedłużenia" ogrodów przedszkolnych. Wedle wcześniejszych zapowiedzi, realizacja inwestycji planowana jest na pierwszą połowę 2023 roku.

(db)

.
 

Polecamy

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA