REKLAMA

Targówek

budżet obywatelski »

 

Być jak Ragnar Lodbrok. Chcą zbudować łódź słowiańskich wikingów

  7 lutego 2022

alt='Być jak Ragnar Lodbrok. Chcą zbudować łódź słowiańskich wikingów'
źródło: domena publiczna

Wspólna budowa średniowiecznej łodzi, ustawienie jej na zalewie na Elsnerowie i wykorzystywanie podczas imprez historycznych - to bez wątpienia jeden z najbardziej oryginalnych pomysłów, jakie pojawiły się ostatnio w Warszawie.

REKLAMA

"Nowa atrakcja edukacyjna i turystyczna na mapie stolicy dla rozpropagowania wiedzy o najdawniejszym jej dziedzictwie i początkach na warszawskim Bródnie, edukacja w zakresie dziedzictwa i historii stolicy, kraju i Europy, promocja dzielnicy Targówek i Warszawy. Żywa ikona i lekcja historii" - tak pisze o swoim projekcie anonimowy pomysłodawca. O co chodzi?

Kim byli chąśnicy i wiciędze?

Jak doskonale wiedzą miłośnicy historii i widzowie takich seriali, jak "Wikingowie", od VIII do XI wieku wybrzeża mórz Bałtyckiego i Północnego były pustoszone przez okrytych złą sławą piratów. W zachodniej Skandynawii nazywano ich właśnie wikingami, we wschodniej - waregami, a na południowym wybrzeżu Bałtyku - chąśnikami lub wiciędzami. Ci ostatni byli w większości Słowianami a za cel obierali zarówno Danię czy Szwecję, jak i Mazowsze.

- Statki wiciędzów cumowały w największych portach i osadach handlowych słowiańskiej części Bałtyku: Arkonie, Szczecinie czy Winecie, zlokalizowanej prawdopodobnie na wyspie Wolin, i (jak się sądzi) regularnie pływali głównymi rzekami, jak Wisła - pisze autor projektu złożonego do budżetu obywatelskiego. - Piraci słowiańscy pływali na nieco mniejszych, za to zwrotniejszych łodziach, które mogły pomieścić około 40 wojów. Zamiast rzeźbionych wizerunków smoków przyozdabiali je czerepami zwierząt: niedźwiedzi, turów, wilków itp.

Zapraszamy na zakupy

Chcą zbudować średniowieczną łódź

Projekt przewiduje budowę łodzi chąśników, opartej np. na wraku znalezionym koło wsi Bągart, mającym 12 metrów długości, 260 cm szerokości i żagiel o powierzchni 26 m2. Powstałaby w ciągu kilku miesięcy, podczas otwartych warsztatów szkutniczych prowadzonych na terenie Domu Kultury Świt na Bródnie.

- Zrekonstruowana łódź zostanie zarejestrowana, wyposażona w kartę bezpieczeństwa, ubezpieczona, a następnie zacumowana na terenie Zalewu Bardowskiego jako stała atrakcja edukacyjno-historyczna Targówka i Warszawy w zarządzie DK Świt, z możliwością wykorzystywania jej w regatach i historycznych festiwalach, takich jak doroczne Święto Wisły, Festiwal Historyczny na wyspie Wolin czy Koronacja Gnieźnieńska - pisze pomysłodawca.

Realizacja projektu kosztowałaby 830 tys. zł. Jeśli pomysł zostanie dopuszczony do głosowania mieszkańców i zbierze w czerwcu odpowiednio dużo głosów, łódź chąśników zostanie zbudowana w przyszłym roku.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy