REKLAMA

REKLAMA

Wakacje z Warszawy

REKLAMA

Bemowo

budżet obywatelski

 

Brama Strzeleckich z szansą na renowację. Jak można pomóc?

  23 maja 2022

Brama Strzeleckich z szansą na renowację. Jak można pomóc?
źródło: Facebook / Bemowo na nowo

Jeszcze w 2016 roku przy tzw. starej ulicy Górczewskiej stała charakterystyczna willa. Pozostały po niej tylko relikty bramy, ale i one się sypią. Teraz nadarzyła się szansa, aby ją uratować.

REKLAMA

Czyżby przyszłoroczny budżet obywatelski miał przynieść renowację ostatniej pamiątki po dawnych Górcach? Wśród pomysłów zgłoszonych przez mieszkańców można znaleźć propozycję Edyty Oknińskiej, zakładającą odrestaurowanie bramy Strzeleckich. Jest ona jedynym śladem po przedwojennej willi należącej do rodziny zajmującej się sadownictwem i ogrodnictwem.

REKLAMA

Głosowanie uratuje zabytek?

Zdaniem pomysłodawczyni odnowiona, doświetlona i wyposażona w tablicę informacyjną brama stanowiłaby ozdobę Górc, a także ważny element historii osiedla. Według wstępnych szacunków całość kosztowałaby 35 tys.

zł. Projekt pozytywnie przeszedł ocenę formalno-prawną i już nic nie stoi na przeszkodzie, aby pomiędzy 15 a 30 czerwca mieszkańcy mogli na niego oddać swój głos w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Jeśli zrobią to licznie, już w przyszłym roku pamiątka po rodzinie Strzeleckich przejdzie renowację, która zachowa obiekt na kolejne, długie lata.

REKLAMA

Historia willi Strzeleckich

Okoliczni mieszkańcy dobrze wiedzą, że była to charakterystyczna budowla z czerwonej cegły, ozdobiona łukami, w ostatnich latach istnienia bardzo zniszczona. Przed II wojną światową należała do rodziny Strzeleckich, konkurującej w dziedzinie sadownictwa ze słynnymi Ulrychami. Budynek przetrwał wojnę. Przez pewien czas mieszkały w nim zakonnice, a w latach osiemdziesiątych urządzono tam filię świetlicy i zerówki Szkoły Podstawowej nr 82. Przez jakiś czas w willi mieściły się również przedszkole i harcówka.

(db)

.
 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA