REKLAMA

Artykuł sponsorowany

Zmiana stanowiska KIS - można wystawić fakturę do paragonu uznanego za fakturę uproszczoną

Zmiana stanowiska KIS - można wystawić fakturę do paragonu uznanego za fakturę uproszczoną

Zgodnie z przepisami ustawy o VAT podmioty prowadzące sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są zobowiązane do rejestrowania swoich transakcji za pomocą kasy fiskalnej. Sprzedaż na rzecz podmiotów gospodarczych należy jednak udokumentować fakturą.

Sprzedawca w przypadku transakcji, której należność ogółem nie przekracza kwoty 450 zł lub 100 euro może wystawić tzw. fakturę uproszczoną, niezawierającą pewnych danych pod warunkiem, że możliwe jest ustalenie dla poszczególnych stawek kwoty podatku. Informacje, które można pominąć, wystawiając fakturę uproszczoną to:

  • imię i nazwisko lub nazwa nabywcy i jego adres,
  • jednostkę miary oraz ilość dostarczonych towarów lub zakres wyświadczonych usług,
  • cenę jednostkową netto,
  • wartość sprzedaży netto,
  • stawkę podatku,
  • sumę sprzedaży netto z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku oraz sprzedaż zwolnioną,
  • kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto.

    Ustawa o VAT nie zabrania dokonywania sprzedaży na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą paragonami. Od 1 stycznia 2020 roku w przypadku sprzedaży zaewidencjonowanej za pomocą kasy fiskalnej można wystawić fakturę na rzecz podatnika tylko wówczas jeśli paragon zawiera numer identyfikujący go na potrzeby podatku dochodowego lub VAT. Szczegółowo tę kwestie regulują art. 106b ust. 5 ustawy o VAT.

    Przepisy te jednak budzą wątpliwości, w przypadku sprzedaży o wartości do 450 zł lub 100 euro brutto, która udokumentowana została paragonem zawierającym NIP. Taki dokument stanowi bowiem fakturę uproszczoną, którą należy traktować tak samo, jak fakturę zawierającą pełne dane. Czy zatem sprzedawca ma obowiązek wystawić klientowi do takiego paragonu fakturę? Wątpliwości te rozwiewa interpretacja dyrektora KIS w tej sprawie z maja 2020 roku. Zgodnie z nią sprzedawca w takiej sytuacji nie ma obowiązku wystawienia zwykłej faktury do paragonu stanowiącego fakturę uproszczoną. Może to jednak zrobić, pod warunkiem, że nabywca zwróci mu paragon.

    Każdej firmie potrzebne jest dobre biuro rachunkowe. Warszawa Mokotów to jedna z naszych lokalizacji. Zapraszamy do współpracy duże, średnie, małe i mikro przedsiębiorstwa. Oprócz pełnej obsługi księgowej oferujemy także pomoc w sprawach kadrowych. Aby poznać naszą ofertę, napisz do nas lub zadzwoń. Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.


  • Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

    LINKI SPONSOROWANE

    REKLAMA

    Wstąp do księgarni

    REKLAMA