REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Zmiana kursu na Górczewskiej. Co myślą warszawiacy?
REKLAMA

źródło: Wikimedia Commons / Adrian Grycuk


REKLAMA

Zmiana kursu na Górczewskiej. Co myślą warszawiacy?

Dlaczego w mieście nie warto sadzić krzewów i jak szerokość jezdni ma się do demokracji? Podczas konsultacji padło wiele oryginalnych tez.

REKLAMA
Nowa galeria handlowa? Niedaleko stacji metra
Nowa galeria handlowa? Niedaleko stacji metra Centrum handlowe i ośmiopiętrowe bloki mogą stanąć między Batalionów Chłopskich a Górczewską. Jedną z zainteresowanych tym terenem firm była... Ikea.
czytaj

Przyszłość Górczewskiej po oddaniu do użytku całej II linii metra to jeden z najgorętszych tematów ostatnich miesięcy. Kilka tygodni temu warszawski ratusz ogłosił, że pomiędzy Młynarską a trasą Prymasa Tysiąclecia ulica będzie miała przekrój 2x2, tj. po dwa pasy ruchu w każdym kierunku oraz dwie drogi rowerowe. 23 lipca wiceprezydent Renata Kaznowska dyplomatycznie ogłosiła, że sprawa zostanie jeszcze raz przedyskutowana. Ostateczna decyzja zapadnie "do końca" roku, co należy zapewne rozumieć jako "po wyborach samorządowych". A co o planie dla Górczewskiej myślą sami warszawiacy?

Koncepcja ewoluuje

Przez trzy tygodnie urzędnikom udało się zebrać 258 opinii, co - biorąc pod uwagę liczbę potencjalnie zainteresowanych osób - jest liczbą bardzo małą. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że to nie plebiscyt. Liczą się przytoczone argumenty, więc maile o jednakowej treści czy petycje były liczone jako pojedynczy głos.

Przypomnijmy: konsultowane były dwa warianty nowej Górczewskiej. Pierwszy to układ 2x2, drugi - również 2x2, z dodatkowym buspasem w kierunku centrum pomiędzy Powstańców Śląskich do trasy Prymasa Tysiąclecia. W 46% pierwszy został wskazany jako lepszy. Na koniec urzędnicy przygotowali tzw. wariant wynikowy: od granicy miasta do Lazurowej zostaje obecny układ, od Lazurowej do Powstańców Śląskich mamy 2x2, do trasy Prymasa Tysiąclecia 2x2 plus buspas w stronę centrum, dalej w stronę centrum znowu 2x2. Przystanki autobusowe zaplanowano w zatokach i na buspasie, ale obok stacji metra Młynów bezpośrednio na ogólnym pasie ruchu.

- Koncepcja jest zgodna z dokumentami strategicznymi Warszawy - czytamy w odpowiedziach na nieuwzględnione uwagi. - Celem inwestycji jest zmiana zachowań komunikacyjnych, wdrożenie dogodniejszych rozwiązań dla obszarów publicznych oraz ograniczenie prędkości ruchu samochodowego.

Warszawiacy mówią

Po przejrzeniu całego 221-stronicowego raportu z konsultacji postanowiliśmy opublikować te głosy, które uznaliśmy za wyjątkowo ciekawe lub oryginalne. Dają one pewne pojęcie o tym, jak różne są opinie warszawiaków... i jak różni są sami warszawiacy.

* * *

"Nie rozumiem idei likwidacji buspasa. Jedyną przewagą, jaką ma transport publiczny i jedynym argumentem za korzystaniem z niego jest właśnie szybkość przemieszczania się (autobusy nie stoją w korkach dzięki buspasom). Jeżeli miałabym do wyboru stanie w korku we własnym samochodzie albo w autobusie, to chyba wybór samochodu jest oczywisty. Znoszenie wszelkich uciążliwości związanych z podróżą autobusem (hałas powodowany przez podróżnych: głośne słuchanie muzyki, darcie ryjów przez komórkę, smród bezdomnych i nie tylko, męcząca i szkodliwa klimatyzacja, etc.) może być zrekompensowane tylko i wyłącznie szybkością i punktualnością. Bez buspasa (zwłaszcza w takim miejscu jak Górczewska) transport publiczny nie ma sensu"

"Fantastyczny projekt, wreszcie będziemy mieć dzielnicę dla mieszkańców a nie osób dojeżdżających"

"Jak najmniej miejsc postojowych, więcej ławek i drzew. Krzaki ograniczyć, bo tylko będzie 'wielkie sikanie' w krzakach"

"Nie wolno zwężać przelotowej ulicy, którą wlewa się do Warszawy ruch samochodowy w promieniu większym niż 30 km. Brakuje wielopiętrowych garaży przy stacjach metra i przejść bezkolizyjnych dla pieszych!!!"

"Zwężenia ulic to element skrajnie lewicowej totalitarnej wizji miasta, wedle której wszyscy musieliby być zmuszeni do korzystania z transportu zbiorowego. Tymczasem takie założenia nie pasują do liberalnej demokracji, w której decyzja o wyborze środka poruszania należy do mieszkańców (...) Zieleń, drogi rowerowe czy dodatkowe atrakcje dla pieszych można rozważyć wtedy i tylko wtedy, kiedy zapewni się co najmniej dotychczasowy przekrój, parametry i kategorię drogi"

"Chcemy trzech pasów ruchu w każdą stronę. Nie chcemy marnować kasy na rowery, którymi przez 3/4 roku nikt nie jeździ. Chcemy miejsc parkingowych na chodniku lub zbudowanych tam, gdzie był za szeroki chodnik. Chcemy zatok autobusowych, by autobusy nie blokowały ruchu, ale nie chcemy buspasów powodujących korki" Hala targowa na miarę XXI wieku. Wizja dla Bemowa
Hala targowa na miarę XXI wieku. Wizja dla Bemowa Jak zabudować pusty narożnik Powstańców Śląskich i Górczewskiej, gdy powstanie metro? Pojawiła się kolejna propozycja.
czytaj


"Ze względu na katastrofę ekologiczną, która dotknęła teren, gdzie przebiega m.in. Górczewska, powinna być ulicą mieszczącą po jednej jezdni z jednym pasem ruchu w każdą stronę. Jak wynika z analizy map zanieczyszczeń powietrza w Warszawie, najwięcej szkodliwych substancji jest w powietrzu na zachodzie Warszawy. Ponad czterokrotnie przekroczone są związki rakotwórcze na Woli, w rejonie al. Prymasa Tysiąclecia i Górczewskiej"

"Drogę buduje się dla ruchu, drzewa w osi drogi zagrażają uczestnikom ruchu, w tym rowerzystom i motocyklistom"

"Odnośnie mrzonek typu "ulica przyjazna pieszym" pragnę zauważyć, że ulice służą do jak najsprawniejszego przejazdu pojazdów, a nie wędrówek pieszych. Zresztą budowa metra znacząco poprawi bezpieczeństwo pieszych poprzez wybudowanie przejść podziemnych"

"Usunąć ekrany akustyczne i uspokoić jak najbardziej ruch samochodowy. Może warto rozważyć esowanie jezdni? Przed budową Górczewska była "autostradą" - prosta droga, bez przeszkód, umożliwiała bardzo szybką jazdę. Miejsca przesiadkowe do metra powinny być jak najbardziej dogodne dla okolicznych mieszkańców i pasażerów komunikacji"

"Ten projekt to jest jakaś kpina. Zwężanie arterii, bo jakaś mała grupa świrów sobie tego życzy, jest nie dość, że niedemokratyczne, to głupie oraz niegospodarne. Jedyny akceptowalny projekt przebudowy to przeniesienie ścieżki rowerowej na jedną stronę, czytaj: na północną stronę ulicy (czyli strona Tesco / Wola Park), skasowanie idiotycznego kiełbasowyborczego buspasa, który znacznie pogorszył przepustowość ulicy oraz zachowanie bieżącej ilości pasów ruchu"

"Zwężenie Górczewskiej to zbrodnia na mieszkańcach Bemowa. To zwycięstwo cyklistów, których liczba z każdym dziesięcioleciem będzie się zmniejszać. Oni także się starzeją"

"Górczewska to nie bulwary nad Wisłą. A jeżeli ktoś ma ochotę na spacery, to zapraszam do parku z filharmonią. Jest niedaleko od Klemensiewicza"

"Pomysł ograniczenia o połowę ruchu na Górczewskiej uważam za błędny, agresywny wobec mieszkańców, przedwczesny. Za 20-30 lat, gdy sieć metra będzie gęstsza, być może. Warszawa to miasto dynamicznie rozwijającego się biznesu, żywe jak ul, do którego ciągną tłumy z całej Polski. To nie cudowne, spokojne i bez samochodów holenderskie Maastricht. Nie próbujcie Państwo na siłę tworzyć z tego miasta cukierkowego cacka, bo długo jeszcze nim nie będzie, bez względu na chęci"

(dg)


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Bemowo

27.07.2018 10:39 #kcin
Dlaczego artykuł jest w kategorii "Bemowo", skoro dotyczy Woli?
27.07.2018 14:38 #WZach.
Pewnie dlatego, że więcej tamtędy jeździ mieszkańców Bemowa niż Woli. Ale ale, biorąc pod uwagę ilość korzystających z niej mieszkańców, może należałoby umieścić artykuł w kategorii "Wieś Zachodnia"?
05.08.2018 19:34 #qvertz
Na Górczewskiej musi być koniecznie pozostawiony buspas. Inaczej komunikacja zbiorowa w tej części Warszawy wróci do poziomu lat 90. - tzn. rano będą permanentne korki z zachodu do ul. Okopowej i z powrotem po południu od Leszna aż do Prymasa. Miejmy nadzieję, że do żadnego zwężenia nie dojdzie, bo to będzie klęska dla komunikacji autobusowej w tym rejonie. Naprawdę, dotąd ta Górczewska spełniała dobrze swoją rolę. Szkoda niszczyć dorobek inżynierów i planistów. Rowery i tak mają wystarczającą ścieżkę, którą tylko trzeba wydłużyć na Lesznie i dalej aż do Żelaznej. I wystarczy.
09.08.2018 10:10 #KLex
Przed dyskusją o buspasie powinna zostać podana informacja, ile autobusów i z jaka częstotliwością będą jeździły na przedstawionej trasie. Można się spodziewać, że po uruchomieniu metra pozostanie znikoma ilość autobusów. Czy w takiej sytuacji będzie uzasadnione pozostawienie buspasa?

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


więcej
REKLAMA

 REKLAMA
REKLAMA

Według władz Warszawy metrem na Bemowo
dojedziemy najpóźniej za:
 
dni

godzin

minut

sekund
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Sezonowa wyprzedaż w DUKA do -70% na wybrane produkty
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Usługi inne
 Naprawa TV Samsung LG Sony Philips i inne tanio. Dojazd do klienta. Tel. 22 663-15-02

Lokal użytkowy do wynajęcia
 Pożyczki i finansowanie dla twoich projektów Jestem gotów sfinansować wszystkie wiarygodne projekty inwestycyjne i udzielić pożyczek w wysokości od 4000 do 50 000 000 EUR bez protokołu w maksymalnym czasie 48 godzin. Mówię poważnie i czekam, aby cię przeczytać, abyśmy mogli dość szybko przeprowadzić interesy. Skontaktuj się ze mną, jeśli twoja prośba jest poważna Kontakt: kimdescamper@gmail.com

Lokal użytkowy sprzedam
 Pilna i niezawodna oferta kredytowa Jesteśmy stowarzyszeniem inwestorów prywatnych. Oferujemy kredyty indywidualne lub komercyjne o wartości od 10 000 do 50 000 000 euro na poziomie 2% z maksymalnym okresem spłaty 25 lat. Skontaktuj się z nami przez e-mail: kimdescamper@gmail.com

Sprzedam samochód
 Sprzedam Suzuki Grand Vittara 3-drzwiowa, 1-szy właściciel, rocznik 2012, przebieg 53 tys. km tel. 502-602-863


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA
Sezonowa wyprzedaż w DUKA do -70% na wybrane produkty