REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Komunikacja

Zielone światło dla autobusu na Dewajtis
REKLAMA

źródło: UKSW


REKLAMA

Zielone światło dla autobusu na Dewajtis

Wszystko wskazuje na to, że UKSW i inne instytucje mieszczące się w Lesie Bielańskim zyskają dojazd komunikacją miejską.

REKLAMA
REKLAMA

Od kiedy stalinowski reżim w 1954 roku wyrzucił z Lasu Bielańskiego marianów i zorganizował w opuszczonym klasztorze Akademię Teologii Katolickiej, przekształconą później w państwowo-katolicki Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, w lesie przybywa budynków, ludzi i samochodów. W sąsiedztwie barokowego kościoła i zabudowań poklasztornych działa już nie tylko UKSW, ale także druga szkoła wyższa (Papieski Wydział Teologiczny), katolickie liceum i gimnazjum, centrum kultury, hostel, a także kilka firm. Jedyny dojazd prowadzi przez ulicę Dewajtis, objętą - jak cały las poza polaną zajmowaną przez kompleks budynków - ochroną w ramach rezerwatu przyrody. Zabiegi o uruchomienie na ulicy linii autobusowej trwały od lat, ale dopiero teraz, gdy Warszawa dysponuje pojazdami z napędem elektrycznym, nabrały realnego kształtu.

Z Dewajtis na Słodowiec

W odpowiedzi na apel Zarząd Transportu Miejskiego przygotował projekt linii autobusowej, kursującej między Wzgórzem Kamedulskim a stacją Słodowiec. Autobusy rozpoczynałyby trasę na parkingu w sąsiedztwie UKSW, gdzie kosztem 24 miejsc postojowych powstałaby nieduża pętla. Następnie jechały ulicami Dewajtis (bez nowego przystanku przy Marymonckiej) i Marymoncką do stacji metra Słodowiec. W ten sposób studenci i inne osoby dojeżdżające do Lasu Bielańskiego miałyby wygodną przesiadkę do tramwaju przy Szpitalu Bielańskim oraz do metra na Słodowcu. Linia byłaby obsługiwana przez 12-metrowe autobusy z napędem elektrycznym. Dla potrzeb komunikacji miejskiej progi zwalniające na Dewajtis zostałyby zamienione na wyspowe.

Propozycja ta została jednomyślnie zaakceptowana przez bielańskich radnych z komisji samorządowej oraz inwestycji. Poprosili oni ZTM, by linia kursowała także w wakacje oraz w godzinach wieczornych, tak by służyła również mieszkańcom Starych Bielan i Słodowca. Radni chcą, by linia ruszyła na próbę na rok. W tym czasie zostałaby wypracowane metody egzekwowania obowiązujących na Dewajtis zasad ruchu i ograniczenia liczby samochodów. Propozycję tę poparł także znawca Lasu Bielańskiego, prof. Maciej Luniak. Docelowym rozwiązaniem ma być jednak budowa przystanków z windami na Wisłostradzie.

(dg)


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Bielany



REKLAMA





20.09.2017 15:30 #grylaż
Bardzo ważna i cenna informacja. Panie Redaktorze dziękujemy i zaczynamy wyciągać wnioski. Zwłaszcza mieszkańcy osiedla Wrzeciono, których omija autobus 114 i utracili przystanek tramwajowy "Park Kultury", pod pretekstem skrócenia czasu jazdy 17-tki o słownie dwie minuty, czyli w granicach błędu statystycznego. Taka decyzja oznacza jedno, likwidacje linii 121 na Bielanach. Usłyszymy, że na Podleśnej jest 181 i 197. Na Marymonckiej i Wrzecionie 103, a na Sokratesa i Conrada 114. Nieprawdopodobna wręcz sytuacja, bo według wykładni ZTM autobus ma nie dublować tramwaju i metra. Sam pan profesor Luniak powiedział w innym materiale opublikowanym w Echu, że obecność autobusu czy to na benzynę, czy elektrycznego nie wpłynie na zmniejszenie liczby samochodów w Narodowym Parku Krajobrazowym (pozostałości Puszczy Mazowieckiej) o co zabiegali mieszkańcy Bielan, tylko liczbę pieszych. Jak Dewajtis do Marymonckiej to nie Wisłostradą, tu jest błąd logiczny i merytoryczny w opisie trasy. Ten autobus nie będzie służył mieszkańcom, tylko uczelni.
20.09.2017 16:27 #MieszkamnaWoli
Lepszym pomyslem byloby jakby jezdzil przez metro wawrzyszew i petle mial na młocinach.Ludzie z Łomianek Bemowa czy Woli mieliby lepszy dojazd.
20.09.2017 17:10 #grylaż
Sprawa tego autobusu z przejazdem przez ulicę Lindego do Metra Wawrzyszew, była już onegdaj omawiana i spotkała się ze zrozumiałym sprzeciwem lokalnych mieszkańców oraz ekologów, chociażby ze względu na brak przystanku służącego miejscowym. To, że uczelnia załatwia swoje interesy, jest rzeczą zrozumiałą. Niezrozumiałą rzeczą jest dlaczego radni gremialnie, bronią cudzych interesów, zamiast pasażerów z Bielan?! Ulica Dewajtis jest miejscem objętym ochrona przyrody w które nie można tak sobie ingerować. Ciekawa sprawa, bo np. radny Jan Zaniewski (PiS) z osiedla Ruda, twierdził kategorycznie, że integralność Lasku Bielańskiego, jest bezcenna. Estakady na Wisłostradzie, robiła chyba w 2008 roku firma Skanska, dzielnica po prostu nie dopilnowała wtedy powstania zatok autobusowych. Natomiast na spotkaniu z ZTM 23 maja, podnoszona była kwestia, iż autobus 121 powinien jeździć na swojej starej trasie przez Reymonta, Broniewskiego, Krasińskiego na Plac Wilsona wspierając 114 i dając dostęp do różnych ważnych miejsc.
20.09.2017 18:05 #grylaż
Jeżeli pomysł jest wynikiem kompromisu z mieszkańcami to w porządku. Jednak w BIP-ie (Biuletyn Informacji Publicznej) według przyjętego protokołu posiedzenia, projekt został zgłoszony przez uczelnię. Jaka emerytka, lub który rencista będą mieli szansę usiąść w takim busie?! Właściwy kampus znajduje się na Wóycickiego, a studenci tak samo korzystali z przystanku "Park Kultura", bo tamtędy jest łagodniejsze podejście do kompleksu budynków przy Dewajtis 3. Na spotkaniu z przedstawicielami ZTM 23 maja omawiano także kwestie 114, czyli wybitnie studenckiego numeru. Jak to Ktoś już wcześniej mądrze zauważył, żadne bielańskie osiedle nie jest zadowolone w praktyce ze 114. Piaski nie, bo nie jedzie do Centrum. Chomiczówka i Wawrzyszew nie, bo kursuje za rzadko. Wrzeciono nie, bo je omija. Młociny nie, bo nie dociera do Cmentarza Północnego. Studenci UKSW, którzy mieszkają w akademikach, lub po stancjach na Bemowie, zamiast okrążać Cmentarz Warzyszewski przesiadają się z 11 w 114 na Conrada przy Reymonta. Pomimo tego 114 jest dwa razy częściej niż gdzie indziej, jedynie na odcinku Huta - Wóycickiego. Pomiędzy godziną 6, a 7 rano są raptem trzy kursy o ile oczywiście przyjedzie. Te sprawy były wielokrotnie zgłaszane do ZTM.
21.09.2017 00:42 #Dbd
To nie jest wynik żadnego kompromisu tylko dyktat UKSW. Nie oszukujmy się.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: 

REKLAMA




REKLAMA


więcej
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Porady prawne
 Sprawy rodzinne - w tym zdrady, ustalenia pracownicze (kontrola zwolnień lekarskich), mobbing, sprawdzanie prawdziwości danych etc Sporządzanie pism procesowych gratis. Czujesz że Twój partner/partnerka Cię zdradza, ale wciąż nie masz dowodów? Chcesz ograniczyć prawa rodzicielskie/pozbawić władzy rodzicielskiej swojego nieodpowiedzialnego partnera, który szkodzi dobru małoletniego dziecka? Pracodawca od dłuższego czasu szykanuje Cię w pracy, podlegasz ciągłej krytyce co sprawia, że jesteś na skraju załamania nerwowego? Nie czekaj aż będzie za późno. Gwarantujemy pełną dyskrecję. Napisz wiadomość na adres: detektyw.veritas@gmx.com, krótko opisz sytuację, a my skontaktujemy się z Tobą w przeciągu kilku godzin.

Dom i ogród
 Szkło pod dowolny wymiar -Kabiny Szklane -Lustra -Szklane balustrady -Szkło ozdobne do kuchni -Szklane panele dekoracyjne w łazienkach -Ścianki prysznicowe stałe -Szklane zabudowy -szklane drzwi Świadczymy usługi montażowe szybkie terminy realizacji konkurencyjne ceny fachowy montaż zapraszamy www.facebook.com/innywymiarszkla 509-118-578

Różne
 Przy produkcji piłkochwytów najlepiej sprawdza się solidny i trwały materiał jakim jest polipropylen. Wielkości oczek 10 x 10 cm i grubość siatki 3 mm z powodzeniem mogą być montowane na wszystkich boiskach szkolnych, orlikach miejskich czy nawet przydomowych, mniejszych obszarach do gry w piłkę. Sprawdzą się zarówno na zewnętrznych obiektach, gdzie materiał nie ulegnie uszkodzeniu nawet pod wpływem zmieniających się warunków pogodowych, ale także na mniejszych boiskach znajdujących się na salach gimnastycznych czy halach wewnątrz budynków. https://fulo.pl/ tel. 717-000-354

Gastronomia
 Gastrro.pl to sklep internetowy oferujący profesjonalny sprzęt gastronomiczny w najlepszych cenach. Wysylka towaru odbywa się na terytorium całej polski, dzięki czemu towar jest dostępny u Państwa w przeciągu 48 h. W ofercie sklepu znajdą Państwo piece konwekcyjno-parowe, zmywarki gastronomiczne, piece do pizzy, syfony do wody, kruszarki do lodu, blachy do pizzy i wiele więcej . Sprawdź ofertę tutaj --> https://www.gastrro.pl/


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wyprzedaż Wakacyjna -70%
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA