REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Zdrowie mieszkańców będzie nieważne?
REKLAMA

www.sxc.hu


REKLAMA

Zdrowie mieszkańców będzie nieważne?

Komisja polityki społecznej i ochrony zdrowia rady dzielnicy przygotowała raport o dostępności usług medycznych na Białołęce. Po przeprowadzeniu wnikliwej analizy, dokładnie opisującej m.in. liczbę lekarzy poszczególnych specjalności, radni podjęli uchwałę z wnioskiem o zmiany. Żmudna praca białołęckich samorządowców nie spodobała się szefowi miejskiego biura polityki zdrowotnej, więc prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz wstrzymała wykonanie uchwały rady dzielnicy i przekazała ją radzie miasta do unieważnienia. O przyczynach takiego działania oficjalnie nie wypowiada się nikt.

Ogłoszony przez stołeczny ratusz w 2010 roku raport o stanie zdrowia mieszkańców Warszawy wzbudził niepokój wśród radnych Białołęki. Czy uzasadniony? Raczej tak, skoro w analizach można wyczytać, że na Białołęce żyje się krócej niż w innych dzielnicach, jej mieszkańcy częściej zapadają na choroby układu krążenia i zbyt wiele razy doświadczają śmierci płodów w okresie okołoporodowym. Problemów jest znacznie więcej.

- Szczególnym powodem do zaniepokojenia są wnioski dotyczące dzieci i młodzieży, w tym częste zjawisko codziennego palenia tytoniu, upijania się kilkunastolatków czy zwiększający się problem nadwagi i otyłości tej grupy wiekowej. Komisja uznała, że wyniki raportu są alarmujące, bo dzielnica jest zamieszkała głównie przez ludzi młodych, rodziny z dziećmi - mówi radna Agnieszka Borowska.

Po ogłoszeniu raportu radni przeprowadzili analizę sytuacji na Białołęce: Marek Sztorc (lekarz) policzył specjalistów w naszej dzielnicy. Agnieszka Borowska przygotowała prezentację o czynnikach demograficzno-społecznych oraz infrastrukturalnych, które są specyficzne dla Białołęki i mogą mieć wpływ na stan zdrowia. Anna Majchrzak określiła sytuację dostępności do nocnej opieki lekarskiej. Analizy i prezentację jako opinię radnych Białołęki przedstawiono na spotkaniu z przedstwicielami biura polityki zdrowotnej. Radni

Należy zwiększyć liczbę ginekologów, stworzyć dostęp do specjalistów dziecięcych, poprawić dostęp do specjalistyki w szerszym zakresie. Konieczne jest też utworzenie na terenie wschodniej Białołęki pierwszej publicznej przychodni - wylicza radna Agnieszka Borowska.
podkreślali, że pilnie trzeba wprowadzić zmiany w opiece zdrowotnej, która wciąż nie nadąża za zwiększającą się liczbą mieszkańców.

- To niedopuszczalne, że oferta ochrony zdrowia jest niedostosowana do potrzeb i grupy odbiorców. Należy zwiększyć liczbę ginekologów, stworzyć dostęp do specjalistów dziecięcych, poprawić dostęp do specjalistyki w szerszym zakresie. Konieczne jest też utworzenie na terenie wschodniej Białołęki pierwszej publicznej przychodni. W ciągu ośmiu lat liczba mieszkańców w tym rejonie zwiększy się o kolejne 40 tys. Nie możemy o tym zapominać - alarmuje Borowska.

Bardzo ważnym problemem, na który zwracają uwagę radni dzielnicy, jest też zbyt niska jakość obsługi medycznej w szkołach, do których uczęszcza obecnie prawie 10 tys. dzieci. Chociaż w większości placówek są pielęgniarki, to pracują one jedynie 2-3 dni w tygodniu. A to zdecydowanie za mało. - Przy tak dużych skupiskach dzieci, gdy dojazd ze szkół do najbliższych ambulatoriów czy szpitali trwa często 30-45 minut i jest duże niebezpieczeństwo urazów i wypadków, pielęgniarki powinny być w szkołach przez cały tydzień, minimum sześć godzin dziennie - mówi Borowska.

Bolączką białołęczan są też bardzo częste choroby układu krążenia, a można temu choć w niewielkim stopniu zapobiegać ułatwiając ludziom dostęp chociażby do basenu, który powinien zostać wybudowany na wschodniej Białołęce, gdzie do tej pory nie ma żadnych obiektów sportowo-rekreacyjnych.

- Musimy też zapewnić lepszy dostęp do usług rehabilitacyjnych, utworzyć centrum zdrowia psychicznego i poradni leczenia uzależnień. Podejmiemy działania wspierające utworzenie nocnej i świątecznej opieki lekarskiej i pielęgniarskiej na terenie Białołęki - wymienia Agnieszka Borowska i podkreśla, że radni nie ustaną w walce o poprawę jakości opieki medycznej w dzielnicy.

Uwieńczeniem pracy nad raportem o sytuacji służby zdrowia w naszej dzielnicy była uchwała radnych Białołęki, w której proszą o pilne zajęcie się wymienionymi zagadnieniami przez osoby i instytucje odpowiedzialne za ochronę zdrowia. Uchwała została zaadresowana m.in. do dyrektora mazowieckiego oddziału NFZ i marszałka województwa. To nie spodobało się

Na zapowiedź unieważnienia uchwały przez panią prezydent bardzo stanowczo zareagował przewodniczący rady dzielnicy Paweł Tyburc.
szefowi miejskiego biura polityki zdrowotnej Dariuszowi Hajdukiewiczowi. Poproszony o opinię na temat uchwały uznał, że narusza ona kompetencje rady miasta i że jej adresatami nie mogą być NFZ i marszałek.

Ku zdumieniu radnych i zarządu dzielnicy prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz wstrzymała wykonanie uchwały i przekazała ją radnym Warszawy, by ci podjęli decyzję o jej unieważnieniu.

Jednym z powodów takiej decyzji jest m.in. absurdalny argument o braku współpracy rady dzielnicy z biurem polityki zdrowotnej. Tymczasem podczas prac dzielnicowa komisja miała stały kontakt z urzędnikami biura. Było wspólne posiedzenie, na którym zostali poinformowani o liczbie przychodni, liczbie etatów specjalistów i lekarzy w ogóle, specyfice społeczno-demograficznej dzielnicy i dynamicznym rozwoju Białołęki.

Na zapowiedź unieważnienia uchwały przez panią prezydent bardzo stanowczo zareagował przewodniczący rady dzielnicy Paweł Tyburc: - Podczas spotkania przedstawiciele biura nie zgłaszali żadnych uwag, ani nie podważali analiz, co potwierdza protokół posiedzenia. Biuro polityki zdrowotnej otrzymało informację, że będzie przygotowana uchwała, która poruszy zagadnienia wymienione na spotkaniu. Jeśli biuro miało powody do zweryfikowania analiz, okres dwóch miesięcy od spotkania (7.09.2011) i przesłania uchwały do biura (24.11.2011) z prośbą o opinię, był wystarczający do zweryfikowania przedstawianych informacji - napisał Paweł Tyburc do Jarosława Jóźwiaka, zastępcy szefa gabinetu Hanny Gronkiewicz-Waltz. Przewodniczący dodał, że gdy miejski ratusz 24 listopada otrzymał projekt uchwały przygotowywanej przez białołęckich radnych - nikt nie wniósł wówczas żadnych merytorycznych uwag, a wręcz wyrażono poparcie dla poruszanych zagadnień. Dalej Paweł Tyburc wyjaśnia, że to właśnie urzędnicy biura polityki zdrowotnej poinformowali dzielnicową komisję, że adresatem zgłaszanych wniosków powinien być NFZ. Tak też zrobiono, uchwała została wysłana m.in. do Narodowego Funduszu Zdrowia. Teraz okazuje się, że to jeden z powodów, dla których Hanna Gronkiewicz-Waltz chce jej unieważnienia.

Niejasności jest wiele. Białołęccy radni są rozczarowani i trudno im się dziwić, skoro z powodów, których nie da się uznać, za klarowne i racjonalne - hamowane są ich działania, a cierpią na tym mieszkańcy.

Anna Sadowska, oko

Nasz komentarz:

Czy rada miasta okaże się bezmyślną maszynką do głosowania? Zapewne tak, choć jest prosta metoda, aby pani prezydent była syta, a mieszkańcy Białołęki cali i w przyszłości zdrowsi. Skoro radni naszej dzielnicy naruszyli kompetencje rady miasta, to nic nie stoi na przeszkodzie, by rajcy miasta unieważnili uchwałę rady Białołęki, a następnie przepisali ją słowo w słowo i uchwalili jako własną.

Bartek Wołek


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Białołęka





Ten tekst nie ma jeszcze komentarzy na forum. Twój może być pierwszy...


  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: 



REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA


więcej
REKLAMA

 



REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Nieruchomości
 Pracuję w jednej z korporacji, wynajmę samodzielny pokój z dobrym dojazdem do Śródmieścia lub w samym Śródmieściu. Jestem spokojną, bezkonfliktową osobą. Kobieta 31 lat. Kontakt: 664-150-436, mspre@o2.pl

Porady prawne
 Kancelaria Porad Kościelno-Prawnych - asystencja na każdym etapie procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego dla Osób w kraju i za granicą Mail: a.bolesta@op.pl Tel. kom. 693 876 173 (do godz. 19.00) dr Arletta Bolesta adwokat kościelny zatwierdzony przez właściwą władzę kościelną

Nauka
 Zapraszamy na BEZSTRESOWE, profesjonalne, jednodniowe szkolenie motorowodne zakończone egzaminem na: - PATENT STERNIKA MOTOROWODNEGO (cena 500 zł) od 14 roku życia, uprawnia do sterowania łodziami /skuterami/ bez ograniczenia mocy oraz długości kadłuba po śródlądziu oraz jednostkami do 12m długości do 2 mil morskich w głąb morza, - lub LICENCJA NA HOLOWANIE OBIEKTÓW PŁYWAJĄCYCH (cena 400 zł) od 18 roku życia, wymagane jest posiadanie patentu. Szkolenia odbywają się co tydzień w soboty (w okresie wakacyjnym również w środy)na Mazurach w MIKOŁAJKACH. Możliwość odbycia szkolenia w innym terminie po uzgodnieniu. Kurs na bardzo bezpiecznej, zadaszonej, dużej łodzi: AM 620 Cena nie obejmuje egzaminu, koszt egzaminu 250 zł. (młodzież ucząca się 50% zniżki czyli 125 zł) Więcej szczegółów www.krolyacht.pl lub pod tel. 513 630 313

Finanse
 Oferujemy powazne pozyczki gotówkowe od 5000 do 800.000.000 PLN / GBP Potrzebujesz pozyczki, ale jestes odrzucony przez bank lub instytucje finansowe, które stawiaja Cie w niezmiennych warunkach do miesiecznego dochodu, wygórowanych stóp procentowych. Chcesz miec pozyczke na swoje potrzeby. Zaden problem. Mam do dyspozycji pozyczke od 5000 do 200 000 000 PLN / GBP na bardzo prostych warunkach wszystkim uczciwym i powaznym osobom, które moga splacic 2% rocznie. Niezaleznie od Twojej sytuacji finansowej, oferuje Ci kredyty hipoteczne, pozyczki komercyjne, pozyczki miedzynarodowe, pozyczki osobiste, kredyty wylaczne i kredyty edukacyjne. Oferuje pozyczki dostepne dla spólek osobowych i wielu. naprawde potrzebujesz, wiec skontaktuj sie. Email: capitalfinans74@gmail.com


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
oprawki-50%
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA