REKLAMA

Wola

Remonty

 

Zamknięcie Obozowej przedłużone. Co ze 100-letnim wiaduktem?

  7 lipca 2017

alt='Zamknięcie Obozowej przedłużone. Co ze 100-letnim wiaduktem?'
źródło: Piotr Lewandowski / Fundacja Thesaurus

Budząca duże kontrowersje wśród miłośników zabytków rozbiórka wiaduktu nad Obozową przedłuża się. Tramwaje i samochody wrócą tam dopiero 24 lipca.

REKLAMA

W ramach przebudowy linii kolejowej między dworcami Gdańskim a Zachodnim kolejarze rozebrali już wiadukty nad Kasprzaka i Wolską. Teraz trwa demontaż konstrukcji nad Obozową, w związku z którym przejazd ulicą jest niemożliwy ze względów bezpieczeństwa.

Kiedy w maju trwały rozmowy między PKP Polskimi Liniami Kolejowymi a warszawskim samorządem, kolejarze rozważali zamknięcie Obozowej aż na cztery miesiące. Warto przypomnieć, że pod koniec ubiegłego roku ratusz odłożył do szuflady projekt kapitalnej przebudowy ulicy uznając, że zamknięcie odcinka Górczewskiej to wystarczająco duże utrudnienia dla mieszkańców Bemowa i Koła.

Żądają wstrzymania prac

Oryginalnie XIX-wieczna linia obwodowa przecinała drogi prowadzące z Warszawy na zachód na przejazdach kolejowych. Pod koniec rosyjskich rządów w Warszawie dobudowano drugi tor i istniejące do dziś wiadukty przy Obozowej i Zawiszy. Kolejarze zamierzają je rozebrać, a następnie odbudować w nowym miejscu. Z tego względu zakres remontu jest ostro krytykowany przez miłośników zabytków, na czele z Piotrem Lewandowskim, prezesem Fundacji Thesaurus. W czwartek złożył on w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego wniosek o natychmiastowe wstrzymanie rozbiórki.

- To już ostatni moment na wstrzymanie niszczenia zabytku - pisze Lewandowski. - Liczymy, że minister weźmie pod uwagę nasze argumenty i powstrzyma barbarzyństwo, jakie dokonuje się pod pozorem prawa.

W ubiegłym miesiącu wojewódzki konserwator odmówił wpisania wiaduktów nad Obozową i Zawiszy do rejestru zabytków.

- Wiadukty zgodnie ze złożonym pisemnym zobowiązaniem inwestora zostaną starannie rozmontowane i przeniesione na nowe miejsce - napisał prof. Jakub Lewicki. - Dalsze wstrzymanie prac przy wiaduktach spowodowałoby opóźnienie inwestycji i ogromne straty finansowe, a jednocześnie nie zapewniałoby lepszej ochrony wiaduktom niż ich przeniesienie i zachowanie przyczółków i innych elementów budowli. Ochrona wiaduktów z zachowaniem ich w tym samym miejscu byłaby prawdopodobnie możliwa, ale przed rozpoczęciem planowania inwestycji, a więc dużo wcześniej. Obecnie na takie rozwiązanie jest już za późno.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze (2)

# ASDASDA

07.07.2017 21:42

Nic nie rozumiem z twórczości pana Dominika. Czy wiadukt na Obozowej zostanie rozebrany i przeniesiony? Czy tylko jeden filar? Czy z Obozowej nic nie zostanie a ocalony będzie tylko wiadukt na Zawiszy?

# obozowy

12.07.2017 13:42

Rozebrać ruderę , budować sprawną komunikację !
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break