REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Klinika Osteon na celowniku mediów

Wysyłali na operacje zdrowych ludzi
REKLAMA

REKLAMA

Wysyłali na operacje zdrowych ludzi

Czy szpital ortopedyczny w Jabłonnie oszukuje pacjentów i wyłudza pieniądze od NFZ?

- Zaczęło się od przypadkowej rozmowy z jednym z ortopedów. Lekarz powiedział mi, że trafia do niego wielu pacjentów, którzy skarżą się na usługi w klinice Osteon. Według opinii różnych ortopedów, wiele z tych zabiegów nie było w ogóle koniecznych! Taka relacja wydała mi się mało prawdopodobna. Robić zabieg, kiedy nie jest potrzebny? Po co? Dowiedziałem się, że pacjenci chcą nawet założyć stowarzyszenie poszkodowanych przez klinikę w Jabłonnie. Zaproponowałem, że jeśli wyrażą chęć, to nasi dziennikarze wysłuchają ich relacji - opowiada Maciej Chodkowski z "Echa", który wykrył sposób działania Osteonu.

Zadzwonił pierwszy telefon. Relacja długa i skomplikowana i jednoznaczne opinie lekarzy: operacja niepotrzebna. Kolejny pacjent miał jeszcze gorzej - nie dość, że operacja była niepotrzebna, to jeszcze trzeba ją było poprawiać. Następna sprawa: tym razem operacja była potrzebna, ale klinika postanowiła zarobić podwójnie, biorąc pieniądze od pacjentki oraz zgłaszając ją do NFZ. Kolejne rozmowy i kolejne zabiegi, których być nie musiało. Postanowiliśmy, że musimy mieć niezbite dowody. Z zaprzyjaźnioną agencją detektywistyczną zastosowaliśmy prowokację dziennikarską. W klinice Osteon pojawiły się całkowicie zdrowe osoby, które symulowały ból. Większość nawet bez dodatkowych badań została zakwalifikowana do operacji. Podejrzenia się potwierdziły. Sprawę uznaliśmy za bardzo poważną i postanowiliśmy przedstawić nasze materiały redakcjom ogólnopolskim. Zajęli się nią dziennikarze "Gazety Wyborczej" i TVN.

Od tego momentu działania nabrały prawdziwego rozmachu. TVN powtórzył prowokację i kolejna zdrowa osoba została zakwalifikowana do operacji. A to dopiero początek informacji, które ukazują nieetyczne działania kliniki Osteon w Jabłonnie - nowoczesnego szpitala ortopedycznego, wybudowanego za kilkanaście milionów zł.

Poszkodowani

Dziennikarze rozmawiali między innymi z panią Karoliną. 28-latka po wypadku miała zerwane więzadło w kolanie. Poszła do Osteonu na operację prywatną - za 9 tys. zł. Diagnoza po operacji, uzyskana u innego ortopedy, była jednoznaczna: przeszczep źle ulokowany, kolano niestabilne, konieczna operacja naprawcza. Pani Karolina wróciła do Osteonu, by skserować swoją dokumentację medyczną. Z niej dowiedziała się, że jej zabieg był bezpłatny, bo sfinansowany przez NFZ. Po jej skardze NFZ skontrolował szpital. Efekt? Osteon przeprosił i tłumaczył: "pacjentka została wykazana do refundacji omyłkowo". Szpital zapłacił karę (ponad 40 tys. zł) i sprawa została zamknięta. - Mi to wcale nie wygląda na pomyłkę - mówi pani Karolina, która skontaktowała się z innymi niezadowolonymi pacjentami szpitala w Jabłonnie. Kolejne fakty we wtorkowej "Gazecie Wyborczej". TVN pokaże materiał na ten temat również we wtorek w programie Superwizjer o godz. 23.30.

Marek, Jarek i Tomasz zapłacili za operację z allograftem, czyli materiałem od zmarłego dawcy, który Osteon sprowadził z banku tkanek w Zabrzu. Przechowywanie, przeszczepianie i dzielenie allograftów regulują restrykcyjne przepisy, tak jak w przypadku innych ludzkich tkanek i przeszczepianych organów. Według informatorów "Gazety Wyborczej" i TVN allograft był w Osteonie dzielony na dwie, trzy części, więc tkanki do części operacji klinika miała jakby za darmo. To może być powód, dla którego operacja Tomasza się nie powiodła. Po roku wszczepiony fragment zerwał się. W TVN krajowy konsultant ortopedii, prof. Paweł Małdyk komentuje: - To postępowanie nieetyczne. Pacjent, który będzie miał wszczepiony niepełnowartościowy implant, poniesie konsekwencje. Przeszczep może być za słaby, może źle funkcjonować.

Ogromny kontrakt

Zebrana dokumentacja obciążająca Osteon została zaprezentowana przez dziennikarzy w Krajowym Banku Tkanek, Poltransplancie i w mazowieckim oddziale NFZ, który czeka z kolejną inspekcją na dalsze skargi od pacjentów.

W tym roku Klinika Osteon otrzymała kontrakt na 9 mln, w zeszłym było to 9,5 mln złotych.

Właściciel Osteonu, dr Jerzy J., pytany o pobieranie podwójnych opłat za zabiegi, powiedział reporterowi TVN: - Pan nawet nie wie, jakie ja mam kłopoty finansowe. Podczas kolejnych rozmów powtarzał, że wszystko robił wyłącznie dla dobra pacjentów.

W poniedziałek TVN w programie "Uwaga!" pokazał pierwszy materiał na ten temat. Kolejne fakty we wtorkowej "Gazecie Wyborczej". TVN pokaże drugi materiał na ten temat również we wtorek w programie "Superwizjer" o godz. 23.30.

Anna Miłoszewska, Gazeta Wyborcza
Jakub Stachowiak, TVN
współpraca: dziennikarze 'Echa Powiatu Legionowskiego' i portalu gazetaecho.pl


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Legionowo

Wysyłali na operacje zdrowych ludzi

19.03.2013 10:11 #ncx
Juz od dawna slyszalam o tej klinice ze dzieja sie tam takie rzeczy, dobrze ze o tym mowicie!
19.03.2013 10:12 #pacjent
Co ciekawe to lekarz Jerzy J. nie ma uprawnień do wykonywania takich zabiegów.
19.03.2013 11:28 #igor.k
To chyba koniec kliniki? czy coś takiego da się "zamieść pod dywan"?
19.03.2013 13:43 #1234
przydałby się teraz proces zbiorowy o zwrot kosztów. apewno duzo osób by się znalazło.
19.03.2013 14:58 #mama
Moja córka 2 lata temu przeszła operację kolana w Oseonie za którą zapłaciłam 3600 od tego czasu przeszła jeszcze 3 operacje a dwie z nich napewno były naprawcze.Ciekawe czy w naszym przypadku też operacja była finansowana przez NFZ ???/

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA


więcej
REKLAMA

 REKLAMA
REKLAMA
Edycje specjalne - tylko na flowbooks.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Kupię samochód
 Skupujemy MERCEDESY,ZAPISZ nr.tel. 511/268-711.KUPIĘ: Mercedes 190,124,123,C-klasa, Mercedes SPRINTER każdy model 208,210,212,213,216,308,310,312,313,316,408,410,412,413,416 Mercedes KACZKA każdy model 207,208,210,307,308,310,407,408,410 MERCEDES ACTROS SK każdy model MERCEDESY 1117,1120,1317,1320 MERCEDESY 814,817,914,917 MERCEDESY1422,1622,1735,1820,1827,2538,1922,2222,2224 VARIO,MB . Auta firmowe i prywatne z całego kraju.Samochody w każdym stanie wizualnym,technicznym,prawnym itd.Zapewniamy wszystkie dokumenty do wyrejestrowania aut. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego,mejlowego lub SMS oddzwonimy w kilka minut. 511-268-711

Nauka
 Potrzebujesz motywacji? Skuteczny angielski dla dorosłych Witaj, mam na imię Joanna i chcę nauczyć Cię sprawnego i praktycznego posługiwania się językiem angielskim. Od dłuższego czasu uczę języka angielskiego przez Internet (Skype). Skupiam się na dorosłych, którzy pracują lub wybierają się do Anglii, Irlandii lub Holandii. Dlaczego uczę w ten sposób? Dlatego, że TAK JEST PROŚCIEJ i SKUTECZNIEJ. Joanna - lektor z pasją joanna.angielski@interia.pl www.angielski-skype.pl 575 249 030

Turystyka
 ATRAKCYJNE CENY - NOCLEGI W MIASTECZKU GALICYJSKIM Hotel Nowy Sącz dla szukających niepowtarzalnego galicyjskiego klimatu Gościniec Galicyjski to klimatyczne pokoje gościnne zlokalizowane trzy kilometry od centrum Nowego Sącza, w niezwykłym miejscu, jakim jest Miasteczko Galicyjskie. Tworzące je budynki są wiernym odwzorowaniem małomiasteczkowej galicyjskiej zabudowy z przełomu XIX i XX w., dlatego spędzone tu chwile będą prawdziwą podróżą w cz asie na austro-węgierską prowincję sprzed lat. Zapraszamy na naszą stronę internetową https://miasteczkogalicyjskie.pl/

Usługi inne
 Pożyczki Pozabankowe Pod Zastaw Nieruchomości Bez BIK Także Dla Firm! POŻYCZKI POZABANKOWE POD ZASTAW NIERUCHOMOŚCI BEZ BIK TAKŻE DLA FIRM! Z nami uzyskasz tanią i bezpieczną pozabankową pożyczkę pod zastaw swojej nieruchomości na dowolną inwestycję, spłatę wszelkich swoich zobowiązań,jako kredyt pomostowy,a także inny wskazany cel. Zabezpieczeniem pożyczki może być każda nieruchomość /zakłady,przedsiębiorstwa,hotele,pensjonaty ,restauracje,sklepy,wszelkie grunty,nieruchomości mieszkalne inwestycje deweloperskie i inne /Nie sprawdzamy klientów w BIK i innych bazach oraz nie wymagamy udokumentowanych dochodów! Finansowanie bez ZUS i US!Także z zajęciami komorniczymi,sądowymi ,urzędowymi i innymi!Osiągalna jest każda kwota kredytu ,również WIELOMILIONOWA! Długie okresy spłat! Różne formy spłaty zobowiązania także w ratach kapitałowo - odsetkowych tak jak w Banku! Zabezpieczenie pożyczki hipoteką w IV dziale KW! Szczegółowe informacje tel.792-294-400, e- mail: info@dmfinance.pl


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
oprawki-50%
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
Wyprzedaż -55%!
REKLAMA