REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Wszędzie słupki, nawet na drodze rowerowej". Mamy problem?
REKLAMA

źródło: Jarosław Oborski


REKLAMA

"Wszędzie słupki, nawet na drodze rowerowej". Mamy problem?

Jedni twierdzą, że można się o nie rozbić rowerem. Inni, że to jedyny sposób, by na drogę dla rowerów nie wjeżdżały auta.

REKLAMA
REKLAMA
Bat na kierowców. Słupki na trzynastu ulicach
Bat na kierowców. Słupki na trzynastu ulicach Jedni uznają je za skuteczny środek walki z nieprawidłowym parkowaniem, inni zaś twierdzą, że są brzydkie, niepotrzebne i utrudniają życie. Obiekcje co do montowania kolejnych słupków mają też sami urzędnicy,...
czytaj

"Słupki-głupki" to jeden z ulubionych zwrotów lokalnych gazet, notorycznie krytykujących drogowców za uniemożliwianie wjeżdżania samochodami na chodniki. W ostatnich miesiącach Zarząd Dróg Miejskich montuje słupki także pośrodku dróg rowerowych, gdzie blokują one możliwość wjazdu samochodem a przy okazji rozdzielają kierunki ruchu na przejazdach, gdzie przepisy zabraniają wyprzedzać. Temat wzbudził spore zainteresowanie na Jelonkach, gdzie - po latach zastoju - przybyło ostatnio kilka ważnych dróg rowerowych.

"Niejeden wpadnie"

- Głupota czy już opętanie? - pytają bemowscy aktywiści Kukiz'15. - Wszędzie słupki, nawet już na drodze rowerowej. Wzdłuż przebudowanej Lazurowej jest nowa, asfaltowa droga rowerowa, oddalona od jezdni. Na wielu skrzyżowaniach pośrodku niej wstawiono słupki. Rozumiemy, iż ekipa Hanny Gronkiewicz-Waltz od lat stawia na dużą ilość słupków przy ulicach Warszawy. Zapewne ograniczenia finansowe powodują brak ich ustawiania wzdłuż wszystkich ulic i chodników, lecz na drodze rowerowej słupki to już raczej przesada i niejeden rowerzysta wpadnie na tak ustawiony.

- Zdarzyło mi się zahaczyć pedałem o taki słupek, ale był czarny i nieoznakowany - komentuje nasz czytelnik Adam, korzystający z roweru na co dzień.

- Nie wyobrażam sobie, żebym mógł zaczepić o coś stojącego pośrodku drogi - uważa Jakub, również doświadczony miejski rowerzysta. - Dużo osób zapomina chyba, że obowiązuje ruch prawostronny. Przecież kiedy prowadzimy samochód, nie wjeżdżamy na wysepki przy przejściach dla pieszych, ani nawet na podwójną ciągłą.

"Uszczelnią" wjazd?

- Prace na Lazurowej przeprowadzał Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych - przypomina Karolina Gałecka, rzeczniczka ZDM. - Rozwiązanie jest zgodne z zatwierdzonym przez Biuro Polityki i Mobilności projektem stałej organizacji ruchu. W związku z tym nie mieliśmy wpływu akurat na ten projekt. Ze swojej strony zawsze stawiamy słupki, aby wyeliminować nielegalne parkowanie albo ewentualne omijanie korka drogą dla rowerów.

Co ciekawe, nowe słupki na Lazurowej wcale nie blokują wjazdu samochodem na drogę. Ponieważ nie osłupkowano sąsiednich przejść dla pieszych, auta mogą przedostać się bez żadnego problemu.

- Staramy się zawsze dopilnowywać szczelności i w takich sytuacjach montujemy dodatkowo słupki wzdłuż chodnika - mówi Gałecka. - Obecnie Lazurowa nie została jeszcze przejęta od ZMID po zakończonych pracach. Po odebraniu inwestycji rozważymy możliwość montażu dodatkowych słupków wzdłuż chodnika.

Brakuje odblasków

Słupki pojawiły się także po północnej stronie Połczyńskiej, gdzie powstała droga rowerowa od Powstańców Śląskich do Lazurowej. To projekt do budżetu partycypacyjnego, zgłoszony przez radnego dzielnicy Jarosława Oborskiego.

- Bardzo się cieszę, że mój projekt został zrealizowany - mówi. - Poprawy wymagają jedynie drobne detale. Nie są one konieczne, ale zapewne jeszcze ulepszą cały ciąg komunikacyjny. Mieszkańcy sygnalizują m.in. naklejenie pasków odblaskowych na czarne słupki, żeby poprawić ich widoczność po zmroku. Podjąłem już działania w tej sprawie.

Z odpowiedzi na pytania radnych Oborskiego i Marty Sylwestrzak wynika, że naklejenie odblasków wymaga zaangażowania... kilku urzędów. Nad "zmianą wyglądu słupków" musiałby pochylić się zarówno ZDM, jak i miejski inżynier ruchu. W wielu miejscach Warszawy rowerzyści radzą sobie z takimi problemami, samodzielnie zakładając odblaskowe opaski, które można kupić po kilkadziesiąt groszy.

A może "elastyczne"?

- Od marca prowadzimy rozmowy z wykonawcą oraz ZDM w sprawie wymiany słupków zamontowanych w świetle ścieżki rowerowej na Połczyńskiej na inny typ, tzn. na słupki elastyczne z elementami odblaskowymi - pisze burmistrz Michał Grodzki.

Mowa o nowej odmianie słupków, którą ZDM zamówił w ubiegłym roku. Słupki tego typu wytrzymują uderzenia 1,5-tonowego samochodu jadącego z prędkością 80 km/h, po których wracają do normalnego kształtu. Są też oklejone folią odblaskową, mają zwieńczenia pomalowane żółtą farbą i są łatwe do demontażu na czas np. odśnieżania drogi.

(dg)


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Stolica

"Wszędzie słupki, nawet na drodze rowerowej". Mamy problem?

źródło: Facebook / Kukiz'15 - Bemowo
REKLAMA

14.06.2018 14:37 #aaaa
Słupek potrzebny, ale trzeba jeszcze dostawić słupki na przejściu dla pieszych. Inaczej kierowcy wjadą wszędzie.
14.06.2018 15:04 #gość serwisu
"- Zdarzyło mi się zahaczyć pedałem o taki słupek, ale był czarny i nieoznakowany " Dlaczego ten rowerzysta nie wyposażył roweru w lampkę oraz nie zachowuje ostrożności podczas jazdy? Wracając do tematu - jako rowerzysta jestem wdzięczny słupkom na przejazdach, wielokrotnie byłem świadkiem sytuacji gdy rowerzysta wyprzedzał na przejeździe wymuszając na rowerzyście jadącym z naprzeciwka unik na przejście dla pieszych. Tak samo na przejściach gdzie są światła - mało który stoi w sznurku trzymając się prawej strony. Wszyscy się pchają żeby być jak najbliżej i w efekcie na zielonym świetle jadą na siebie dwie ściany rowerzystów. Niestety dopóki rower będzie powszechnie dostępny bez żadnych regulacji analogicznych do egzaminu na prawo jazdy samochodowe to na ścieżkach będzie dzicz. Chociaż nie wiem, samochodoza pokazuje że kierowcy nie czują się zobowiązani prawem.
14.06.2018 23:45 #gosc
Stosowane w Warszawie na drogach rowerowych słupki są niezgodne z przepisami. Do rozdzielania kierunków ruchu (również na drogach rowerowych) wolno stosować tylko słupki U-5 (grube, żółte, odblaskowe).
Na przepisowy słupek nikt tak łatwo nie wpadnie.
15.06.2018 08:28 #green_is_bad
Debilstwo niedługo nie będzie można jeździć samochodem nigdzie bo wszędzie wstawiają słupki! Dość anty samochodowej nagonki! Dość lobby rowerowemu! Wywalmy bufet w wyborach i wybierzmy kogoś kto zacznie dbać o kierowców!
16.06.2018 12:14 #Rafał
#green_is_bad napisał(a) 15.06.2018 08:28

Debilstwo niedługo nie będzie można jeździć samochodem nigdzie bo wszędzie wstawiają słupki! Dość anty samochodowej nagonki! Dość lobby rowerowemu! Wywalmy bufet w wyborach i wybierzmy kogoś kto zacznie dbać o kierowców!
Stawianie słupków to nie są działania kierowane przeciwko kierowcom. To są działania mające na celu to, by piesi mogli korzystać swobodnie z chodników, a rowerzyści z dróg dla rowerów. Gdyby kierowcy nie parkowali tam, gdzie parkować nie powinni, to słupki nie byłyby potrzebne. Nie jest to żadna nagonka na kierowców.

Codziennie jeżdżę do pracy na rowerze, na mojej trasie w wielu miejscach pośrodku drogi dla rowerów stoją takie słupki. Jeżdżę ostrożnie i nigdy nie zahaczyłem o słupek ani na niego nie wpadłem. Wystarczy nie jeździć na oślep!

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: 

REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Budowlane
 Malowanie Tapetowanie Remonty tel. 694-065-757 Osobiście i Fachowo

Nieruchomości
 Jeśli chcesz dobrze sprzedać swoje mieszkanie lub inną nieruchomość zadzwoń tel. 662656930, napisz mail: biuro@terranum.pl albo odwiedź nas w biurze: Terranum, ul. Krochmalna 32 parter część usługowa.

Lokal użytkowy sprzedam
 Oferta kredytu: pilnie pomoc finansowa Jesteśmy dostępni, aby pomóc Ci rozwiązać twoje problemy. Abyś mógł mieć możliwość stawienia czoła problemom związanym z realizacją. zostaw wszystkie twoje prośby na nasz adres e-mail. Czy masz problemy finansowe? Czy masz problemy z spłatą swojego zadłużenia? Potrzebujesz dobrego adresu do złożenia wniosku o pożyczkę? Kwota obowiązuje: od 1000 do 10 000 000 EUR Maksymalny czas trwania: 35 lat Stopa procentowa: od 2 do 15% Kontakt: interfinance72@gmail.com Dziękuję za twoją próbę.

Kursy, szkolenia
 Akademia Sztuki i Kultury zaprasza na warsztaty improwizacji wolnej! Warsztaty improwizacji wolnej to nauka spontanicznego, nieskrępowanego działania oraz uważnej obserwacji i świadomego współdziałania. 14-18 listopada 2018 Cena: 380zł Szczegóły: http://www.warsztaty-teatralne.pl/


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA