REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Komunikacja

Wózki w autobusie. "Rodziców trzeba przeszkolić"
REKLAMA

REKLAMA

Wózki w autobusie. "Rodziców trzeba przeszkolić"

Kierowcy, a także pasażerowie zwracają uwagę, jak często w sposób bezmyślny i niebezpieczny są przewożeni w komunikacji miejskiej najmłodsi mieszkańcy stolicy. ZTM zapowiada kampanię informacyjną.

REKLAMA

- To, co się dzieje w pojazdach komunikacji zbiorowej, zakrawa na żenadę. Przykład: do autobusu wsiada mamusia z dzieckiem i swoim rowerem(!) trzecimi drzwiami, blokuje wszystko i wszystkich. Na monit kierowcy (który wcale nie chciał jej wypraszać z autobusu) pani stwierdziła, że "jakoś musi przecież dotrzeć z dzieckiem do domu". Została poproszona o zajęcie miejsca przeznaczonego dla wózków i była bardzo niezadowolona, bo starszy dzieciak został w naczepie - tam miał miejsce siedzące. Uprasza się bardzo uprzejmie o przypomnienie pasażerom zasad przewożenia wózków i o zgrozo rowerów w miejscu do tego przeznaczonym - napisał pan Tomasz na fanpagu Zarządu Transportu Miejskiego i chyba wywołał tym niemałe poruszenie, gdyż swoje "trzy grosze" dorzucili błyskawicznie kolejni internauci. - Częsty przypadek. I przydałaby się też jakaś kampania reklamowa, jak należy wsiadać i wysiadać z wózkiem, bo włos się czasem jeży na głowie - dodaje pani Kasia.

Mrożące krew w żyłach sytuacje

- Coraz częściej spotykam się z mrożącymi krew w żyłach sytuacjami, kiedy to nieświadome matki, opiekunki dzieci wiezionych w wózkach dziecięcych, narażają przewożone pod swoją opieką pociechy na uszczerbek na zdrowiu. Stawianie wózka w poprzek, stawianie wzdłuż w przejściach między siedzeniami, wyprowadzanie wózka przodem (najpierw wózek potem opiekun), przez co nie zapięte dziecko może uderzyć głową w krawężnik lub chodnik, wprowadzanie/wyprowadzanie wózka innymi drzwiami niż drugie - to tylko kilka przykładów nieroztropności lub tym bardziej niewiedzy osób opiekujących się małoletnimi podczas jazdy. (...) W Poznaniu potrafiono zrobić odpowiednią kampanię, może podobna konieczna jest w Warszawie?! Liczę na to - napisał pan Ernest.

Ten wpis nie pozostał obojętny także mamom. - Świetny pomysł. Dodałabym do tego przeszkolenie kierowców, żeby podjeżdżali bliżej krawężników, bo czasem, chociaż pojazd jest niskopodłogowy, nie da się bezpiecznie wyprowadzić wózka, bo uniemożliwia to odległość między autobusem a krawężnikiem - dodała pani Aneta.

ZTM: będzie kampania informacyjna

Jak podkreśla rzecznik ZTM, wózek przewozimy wyłącznie w miejscu do tego wyznaczonym. Ze względów bezpieczeństwa nie trzymamy wózka w żadnym innym miejscu w pojeździe. I to bez względu na to, czy w autobusie jest tłok, czy też go nie ma. Dziecko powinno być w wózku przypięte. Dzięki temu będzie znacznie bardziej bezpieczne w przypadku gwałtownego hamowania. Pamiętajmy, że wózek ustawiamy w taki sposób, żeby dziecko zawsze było tyłem do kierunku jazdy, czyli gondolę ustawiamy przodem, a spacerówkę tyłem. Absolutnie nie ustawiamy go bokiem do kierunku jazdy, a koła w wózku muszą być zablokowane. Jeśli wydzielona strefa jest już zapełniona wózkami, rezygnujemy z podróży.

- Wózek możemy wprowadzać przodem. Autobusy mają funkcję "przyklęku", więc jest to bardzo łatwe nawet dla delikatnej kobiety. Wyprowadzamy go natomiast zawsze tyłem, czyli najpierw wysiada rodzic, a dopiero potem ciągnie za sobą wózek. Zabezpiecza to np. przed ryzykiem "wpadnięcia" przednich kół w szczelinę między podłogą pojazdu a krawężnikiem - informuje Igor Krajnow, rzecznik prasowy ZTM. Dzieci starsze powinny zajmować miejsca siedzące. Bezpieczniejsze są miejsca ustawione tyłem do kierunku jazdy. Pociechy nie mogą wieszać się na poręczach ani biegać po autobusie czy tramwaju.

- ZTM planuje, po pierwsze nowelizację przepisów porządkowych w transporcie zbiorowym regulującą m.in. przewożenie wózków dziecięcych i kampanię informacyjną skierowaną do pasażerów - informuje Igor Krajnow, nie zdradzając szczegółów nowych zasad przewozu dzieci.

(DB)


LINKI SPONSOROWANE
  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu StolicaREKLAMA

18.10.2017 10:35 #grylaż
Ja zacytuję wpis Forumowicza Jeepa, będący komentarzem do artykułu na Tu Bielany pt. "Kiedy będą przystanki na Conrada?": "Pseudo przystanki są. Wyglądają jak platformy do rozładunku TIRów. Krawężnik wysoki na 20 cm. Kwestia czasu jak ktoś skręci tam nogę wysiadając z autobusu. Wystarczy, że autobus stanie 20 cm od tej "platformy". Ciekawe ile kasy kosztowało to coś...ile dziesiąt tysięcy złotych???". W weekendy z Osiedla Górczewska do CH Marywilska kursuje przez Powstańców Śląskich, Conrada i Sokratesa tzw. kupiecbus obsługiwany przez wozy w barwach miasta (żółto-czerwone). Może trzeba zapytać, pana rzecznika dlaczego z pętli Chomiczówka nie jeździ normalny autobus na Bemowo? Mieszkańcy proponowali tymczasowe wydłużenie 171 z Nowego Bemowa na Conrada i prosili ładnie o zamieszczenie publikacji w Echu. Może wtedy Matki Polki z Bielan, chociaż z najbliższej okolicy nie będą musiały dźwigać w martwym ciągu wózków z pociechami do kompletnie nieprzystosowanego 121. Czekamy na interwencje Echa w tym temacie.
18.10.2017 13:00 #grylaż
Fragment relacji ze spotkania mieszkańców Bielan z przedstawicielami ZTM z 23. 05.2017. roku za blogiem warszawskiebielany.pl: "W porządku obrad najważniejszym punktem był ten mówiący o planowanych zmianach w komunikacji miejskiej na osiedlu Chomiczówka w związku z budową II linii metra. Na posiedzeniu Komisji w Zespole Szkół nr 124 przy ulicy Conrada 6 zebrało się ponad 100 mieszkańców. Od samego początku podnosili oni przeciw wobec wycofania linii 167 i wyrażali zupełne niezrozumienie dla zmiany tras autobusu, który w ogóle nie koliduje z obecnie trwającą budową metra. Podnoszony był temat linii 121, której skład autobusowy nie jest przystosowany do obsługi pasażerów - zgłaszano, że linią tą podróżują zazwyczaj ludzie w podeszłym wieku bądź niepełnosprawni do Szpitala Bielańskiego, a autobus ten nie jest niskopodłogowy. Dodatkowo na trasie tej często kursują również rodzice z małymi dziećmi, również matki z wózkami co dodatkowo powoduje zamieszanie wewnątrz pojazdu. Zgłoszono co do tej linii również wniosek, że kursuje ona za rzadko i co najważniejsze o zbyt wczesnej porze kończy kursowanie." W ubiegłym roku ciężarna Forumowiczka o nicku "Prosto z Chomiczówki" prosiła o zaproponowanie sensownego zastępstwa za autobus 167 wycofany z Bielan i Bemowa, pod pretekstem budowy metra na Woli. Z moich informacji wynika, że ta sama Pani, była obecna na majowym spotkaniu z przedstawicielami ZTM, już z dzieckiem w wózku i usłyszała głupstwa od dyrektora Andrzeja Frankowa, iż 171 nie skręci z Piastów Śląskich w Powstańców Śląskich, co jest ewidentną nie prawdą. Prosimy po raz kolejny Redakcję Echa o naświetlenie problemu.
21.10.2017 12:25 #Michal
Kampania kampanią...najlepiej przemówią do rozsądku nagrania z monitoringu przedstawiające różne zdarzenia i sytuacje w czasie np. gwałtownego hamowania. Myślę, że jak taki rodzic zobaczy dziecko wylatujące z wózka jak z procy albo lecący wózek po pojeździe to zacznie wreszcie myśleć
24.10.2017 10:39 #Grama Tyk
"To, co się dzieje w pojazdach komunikacji zbiorowej, zakrawa na żenadę" - cytowany pan Tomasz z fanpage'u (autor notatki nieporadnie pisze "fanpagu") jest chyba jakimś półanalfabetą, który nie umie prawidłowo skonstruować zdania i nie zna prawidłowego znaczenia słowa "żenada". W oficjalnych wypowiedziach (a taką jest wpis na fanpage'u) nie wypada posługiwać się żargonem niedouczonych gimnazjalistów.
09.01.2018 19:36 #Rafał
#Michal napisał(a) 21.10.2017 12:25

Kampania kampanią...najlepiej przemówią do rozsądku nagrania z monitoringu przedstawiające różne zdarzenia i sytuacje w czasie np. gwałtownego hamowania. Myślę, że jak taki rodzic zobaczy dziecko wylatujące z wózka jak z procy albo lecący wózek po pojeździe to zacznie wreszcie myśleć
Gwarantuję Ci, że nie zacznie. Pomyśli... mnie to nie dotyczy.

Trwa cisza wyborcza.
Dodawanie nowych wpisów zostało zablokowane.

REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Sprzedam samochód
 kupię mercedesa Sprintera 208 210 212 213 216 308 310 311 312 313 316 408 410 412 413 416 kupię Mercedes Kaczkę 207 208 209 210 307 308 309 310 407 408 409 410 814 817 914 917 1014 1017 1114 1117 Vito MB100 Skup Mercedes 124 W124 190 W201 C-202 najlepiej płacę za każdego Mercedes Sprintera Kupie Volkswagena Lt28 Lt35 Lt46 Transportera T3 T4 T5 T6 Caddy Passata B5 B6 Bora Golfa IV V Kupię Toyotę Avensis Corollę E8 E9 e10 E11 E12 E15 Carinę Yaris Aygo Auris Tel. 725 562 998 Skup Toyot z całej Polski szybki odbiór dziś dzwonisz i dziś sprzedajesz

Finanse
 Cześć, jestem Pamela Rosa Flores, wiarygodna i wiarygodna pożyczkodawca. Udzielam pożyczki z jasnymi i łatwymi do zrozumienia warunkami z 2% odsetkami. Zapewniam kredyty na działalność gospodarczą, pożyczki osobiste, kredyty studenckie, kredyty samochodowe i pożyczki na spłatę rachunków. Jeśli potrzebujesz pożyczki, skontaktuj się ze mną bezpośrednio: pamelarosaflores11@gmail.com

Fauna i flora
 STRZYŻENIE PSÓW - SALON PSIEJ URODY - DOG GROOMER - 03-107 WARSZAWA UL.PRZYRZECZE 6

Dam pracę
 Poszukuje kierowcy na stanowisko kuriera w firmie Dpd. Magazyn znajduje się na ulicy Matuszewskiej w Warszawie.Praca od godziny ok. 7.00 do ok.17, wymagane prawo jazdy kategorii B, zaświadczenie o niekaralności, rejon - Sulejówek. Umowa o prace !!! Poważnie zainteresowane osoby chcące przystąpić do pracy proszę o kontakt TYLKO I WYŁĄCZNIE TELEFONICZNY !!! 502 799 245


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA