REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wolumen na miarę XXI wieku? Śmiałe wizje studentów
REKLAMA

Materiały Politechniki Warszawskiej. Wyróżnienie w kategorii tożsamość lokalna. Zespół studentów: Alicja Czaplicka, Patrycja Gańko, Paulina Warchoł, Anna Mamełka, Przemysław Markowski i Krystian Cyganek.


REKLAMA

Wolumen na miarę XXI wieku? Śmiałe wizje studentów

Gastronomia i ogródki kawiarniane, plac miejski, na którym mógłby odbywać się handel a pod tym wszystkim wielki garaż podziemny. Czy taka będzie przyszłość okolic obecnego bazaru Wolumen?

REKLAMA

- Świetne wizje studentów na zagospodarowanie Nowego Wawrzyszewa, w tym bazaru Wolumen. Prace zostały przygotowane przez studentów Politechniki Warszawskiej - ogłosił na Facebooku burmistrz Grzegorz Pietruczuk. Wizje studentów wzbudziły mieszane odczucia wśród mieszkańców. Większość z nich bezwzględnie chce zachowania kultowego bazaru Wolumen. Podkreślić należy, że prace te, to jedynie "głos w dyskusji". Wiążące decyzje w sprawie planu zagospodarowania wciąż nie zapadły. Podejmie je Rada Warszawy.

"Miał być bazar..."

- Miał być bazar! Na pewno to coś uśmierci klimat i charakter tego miejsca - komentuje studenckie wizje mieszkanka. - Ja cenię bazarek, ale jeśli mowa o klimacie, to głównie kojarzy mi się z latającymi śmieciami... Zdecydowanie popieram ucywilizowanie go (dalsze, bo trochę już zrobiono), a widoczna na obrazkach pierzeja od Kasprowicza jest uzasadniona urbanistycznie - byle nie zjadła bazaru, więc z umiarem - przekonuje pan Sebastian. - Broniliśmy bazaru. Podpisywane były listy o pozostawienie targu. A teraz widzę plac rekreacyjny. A ten budynek to parking? - docieka pani Joanna. Szybko odpowiada jej burmistrz: - Każda z wizji studentów przewiduje bazar.

Bazar ważnym elementem miejskiego życia

- Studenci podzieleni na osiem zespołów projektowych wykonali koncepcje zagospodarowania bazaru Wolumen wraz z przylegającym fragmentem osiedla Wawrzyszew. Głównym założeniem wszystkich projektów było utrzymanie funkcji bazaru w tym miejscu. Według studentów, targowiska stanowią ważny element miejskiego życia, ponieważ podtrzymują tradycyjną formę handlu oraz pozwalają na integrację społeczności lokalnej. Większość zespołów zdecydowała się nie ingerować w zagospodarowaną i odnowioną część bazaru - mówi Agnieszka Cieśla z Politechniki Warszawskiej.

Domknięcie pierzei Kasprowicza biurowcem

Nagrodzone prace przewidywały domknięcie pierzei Kasprowicza budynkiem o funkcji usługowo-biurowej. W zwycięskiej koncepcji zaprojektowano gastronomię i ogródki kawiarniane wychodzące na południową stronę tego budynku, czyli w kierunku bazaru.

- Na przedłużeniu ul. Wolumen usytuowano plac miejski, na którym mógłby też odbywać się handel. Od strony Reymonta i skrzyżowania z Kasprowicza zaprojektowano budynek handlowo-usługowy, który w zwycięskiej koncepcji charakteryzował się dominantą dochodzącą do 22 m wysokości. W innych koncepcjach, chcąc zapewnić lepszy przepływ powietrza między Lasem Lindego a osiedlem Warzyszew, przewidywano niższe budynki, również z zielonymi dachami, dostępnymi dla użytkowników. W odpowiedzi na deficyt miejsc parkingowych zarówno pod nowymi budynkami oraz placem zaprojektowano duży wielostanowiskowy garaż podziemny - przekonuje Agnieszka Cieśla.

Wielofunkcyjność bazaru

Studenci podejmowali również temat wielofunkcyjności przestrzeni bazaru, która w dni niehandlowe mogłaby być wykorzystywana także do innych, prospołecznych celów. - Przedstawione w bielańskim ratuszu projekty studenckie stanowią ważny głos w dyskusji nad kształtem bazaru Wolumen i otaczającą go przestrzenią. Myślę, że przyjęte przez większość grup założenia projektowe są możliwe do zrealizowania. Podkreślę jednak, że ważna jest publiczna dyskusja nad możliwymi przekształceniami tej przestrzeni, zanim zapadną wiążące decyzje - podkreśla Agnieszka Cieśla.

(DB)


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Bielany

Wolumen na miarę XXI wieku? Śmiałe wizje studentów

Materiały Politechniki Warszawskiej. Wyróżnienie w kategorii wielofunkcyjność. Zespół studentów: Maciej Kołacz, Patrycja Stacherska, Ewelina Suska, Weronika Rawska i Joanna Wilkołek


Wolumen na miarę XXI wieku? Śmiałe wizje studentów

Materiały Politechniki Warszawskiej. Wyróżnienie w kategorii tożsamość lokalna. Zespół studentów: Alicja Czaplicka, Patrycja Gańko, Paulina Warchoł, Anna Mamełka, Przemysław Markowski i Krystian Cyganek


Wolumen na miarę XXI wieku? Śmiałe wizje studentów

Materiały Politechniki Warszawskiej. I miejsce i wyróżnienie za najlepszą przestrzeń publiczną. Zespół studentów: Jan Cholewiński, Aleksandra Kozdrój, Patrycja Krzyżanowska, Monika Piotrkowska i Emilia Żeromska


Wolumen na miarę XXI wieku? Śmiałe wizje studentów

Materiały Politechniki Warszawskiej. I miejsce i wyróżnienie za najlepszą przestrzeń publiczną. Zespół studentów: Jan Cholewiński, Aleksandra Kozdrój, Patrycja Krzyżanowska, Monika Piotrkowska i Emilia Żeromska


Wolumen na miarę XXI wieku? Śmiałe wizje studentów

źródło: FB Grzegorz Pietruczuk - Burmistrz Dzielnicy Bielany


18.06.2019 08:51 #cobybyłogdybybyło
A świstak siedzi i zawija je w te sreberka... Na Wolumen chodzą ludzie niezamożni, więc jak nie ma akurat jakiejś kampanii wyborczej to Pietruczuka i innych polityków tam nie spotkacie. Dlatego zielonego pojęcia nie mają, że warszawskie bazary funkcjonowały (bo większość została już zaorana przez "unowocześnienie") bo było na nich TANIO. Przyjeżdżał chłop żukiem lub eltekiem, płacił placowe (od kilkudziesięciu zł) i sprzedawał towar z zyskiem raz za 200 zł, kiedy indziej za 50 zł na dzień. Właściciel bazaru (zwykle jakaś grupka kupców) za zebrane pieniądze na koniec dnia miał go uprzątnąć, a resztę zbierał na opłaty typu prąd, podatki i wynagrodzenia (jak nie byli pazerni to biznes się kręcił). Jak komuś nie odpowiadał bałagan to szedł "na bazarek Lidla" gdzie miał klimatyzację, ładne koszyki, ekipę sprzątającą i kilka razy drożej. Ale jak ktoś miał i dalej ma emeryturę 1000 zł na rękę to mu takie "bazarki" o kant @#$% potłuc i zawsze wybierze Wolumen. A różnice w cenach są ogromne bo pomijając żywność to nawet taki kabel antenowy w hipermarkecie kosztuje 40 zł, a na Wolumenie taki sam kupicie już za 4 zł. Skórzane buty za 100 zł w takim salonie robią szał jak są przecenione z kosmicznych 399 zł na równie abstrakcyjne 199 zł. Dlaczego? Bo gdy wchodzi nowoczesność za grube miliony jak na załączonych zdjęciach to okazuje się, że ktoś po pierwsze musi najpierw je wyłożyć, a po drugie ktoś musi to jeszcze potem utrzymać. I z placowego za kilkadziesiąt zł dziennie robi się kilkanaście tysięcy miesięcznie. Ceny idą w górę, najemców ubywa, a ludzie przestają przychodzić. Tak było z 10-lecia, Halą Mirowską i tak samo będzie z Wolumenem. Otwarte pytanie pozostaje zawsze jedno: czy miasto jest dla ludzi czy dla estetów? Ci co odpowiadają, że dla drugich, likwidują bazary, zwężają ulice, podnoszą czynsze małym sklepikarzom i tworzą urbanistyczne enklawy do których nikt nie chce przychodzić oprócz hipsterów poszukujących sojowego latte, sushi i dań z tofu.
20.06.2019 11:51 #ona
Panie Burmistrzu, Wolumen służy mieszkańcom w obecnej formie-jest tanio.
Proszę się zająć bardziej palącymi problemami w tej dzielnicy.
Mieszkańcy liczą,że będzie się tu żyło spokojniej i bezpieczniej.
Dzielnica się rozwija a my tu mamy mekkę patologii-agresywnej,pijackiej.
To jest problem tej dzielnicy a tego ani Pan ani ZGN nie widzi osiedlając tu kolejne patologiczne rodziny.
Zapraszam w weekend na Dorycką- całe noce nie przespane bo pijaki się bawią.
Nie można zamiast wymyślania cudów na kiju zbudować bloku na Palisadowej i przenieść tam tych, którzy od lat zatruwają życie innym??????
Tutaj przespana w lato noc jest na wagę złota bo mamy wieczne wycieczki pod oknami do monopolowego i pod blok i zabawa do rana.
Zapraszamy na Bielańskie noce patologii, tu też można sobie zrobić fotkę.
20.06.2019 11:55 #ona
władza w tej dzielnicy jest mocno oderwana od rzeczywistości
26.06.2019 15:55 #Wkurzona
Przeciez podpisywaliśmy petycje w obronie Wolumenu!!! Sam Prezydent obiecał sie wstawić bo mi Wolumen bliski sercu jest! A teraz" Burmiszcz" nagle zmienia zdanie, bo juz po wyborach!!! K... przeciez to jeden z ostatnich bazarów -tanich i naprawdę dobrych w Warszawie! Wszystko trzeba zalać betonem i pierdzielnac centrum gastro!!?? Mało ich w ostatnich latach? Hala Kpszyki, teraz Powiśle, Hala Gwardii bezużyteczna ! Bedziemy walczyć o Wolumen
12.08.2019 10:00 #AKK
Zostawić bazarek, koniec i kropka. Można co najwyżej symbolicznie odremontować, uporządkować i to wszystko.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA


więcej
REKLAMA
REKLAMA
Centrum Perfum Lanych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wyprzedaż -55%!

Ogłoszenia drobne

Grunt sprzedam
 Do sprzedania działki o powierzchni od 600 m2 do 1800 m2 z dostępem do wody Olchowiec nad Jeziorem Solińskim ( numery działek przeznaczonych do sprzedaży zaznaczono ) Działki położone nad Zalewem Solińskim, 50 m od wody, w miejscowości Olchowiec w gminie Czarna w województwie podkarpackim. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego Chrewt 6, przeznaczone są na cele usług turystycznych i rekreacyjnych oraz zabudowy letniskowej. Działki wyróżnia doskonałe położenie, przepiękne widoki i bliski dostęp do wody ( 50 m ), co gwarantuje idealny odpoczynek na działce. Cena - 205 zł/ m2 Kontakt: biuro@mikrotech.com.pl 601068415

Sprzedam
 Sprzedam działkę rekreacyjno-rolną przy miejscowości Mącice, gmina Chorzele, powiat przasnyski. Powierzchnia 1500m2, niezabudowana, możliwość podciągnięcia mediów. Bardzo ładna okolica Puszczy Kurpiowskiej. 140km od Warszawy. Świetne tereny na odpoczynek. Księga wieczysta nieobciążona. 19500 - Cena do negocjacji. 668305523

Kursy, szkolenia
 Nasze szkolenia dopasowane do Twoich potrzeb: 👌Koparkoładowarki 👌Koparki jednonaczyniowe 👌Ładowarki jednonaczyniowe 👌Spycharki 👌Równiarki 👌Wielozadaniowe nośniki osprzętu 👌Węzły betoniarskie  Walec drogowych kl.II - wszystkie  Maszyny do rozkładania mieszanek betonowych kl.II - wszystkie  Frezarki do nawierzchni dróg kl.I - wszystkie  Maszyn do stabilizacji gruntów kl.III - wszystkie  Przecinarki do nawierzchni dróg kl.III - wszystkie  Narzędzia udarowe ręczne Kurs rozpoczyna się 21.09.2019 Centrum Szkoleniowe Lektor al.Krakowska110/114,Warszawa tel.22 297 21 21 Zapraszamy

GIEŁDA SĄSIADÓW - SPRZEDAM ZA GROSZE
 Udzielamy prawdziwej pożyczki firmom i osobom fizycznym. Możesz ubiegać się o 10 000 USD jako osoba fizyczna i 1 000 000 USD jako podmiot współpracujący lub firma. Nasze usługi są autentyczne i dobrze udokumentowane do celów prawnych. Wyślij wiadomość e-mail na adres: dm8780115@gmail.com Skontaktuj się z nami już dziś, jeśli potrzebujesz pożyczki.


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA