REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wólczyńska już nie wytrzymuje! Czy jest alternatywa?
REKLAMA

REKLAMA

Wólczyńska już nie wytrzymuje! Czy jest alternatywa?

Kierowcy jeżdżący ul. Wólczyńską od lat narzekają na jej słabą przepustowość. Problem korków rozwiązałaby budowa drugiej nitki tej ulicy od Kwitnącej do Arkuszowej oraz przebicie Broniewskiego od al. Reymonta do Wólczyńskiej.

REKLAMA
I choć władze dzielnicy od dawna starają się pozyskać w mieście pieniądze na te ulice, jedyną dużą inwestycją na Bielanach pozostaje przebudowa ciągu komunikacyjnego wokół stacji metra Słodowiec. - Lifting serka nie usprawni komunikacji na Bielanach. To wyrzucanie pieniędzy w błoto - pisze do "Echa" pan Robert.

- Przebudowa serka jest robiona nie dla mieszkańców, lecz pod inwestorów. Pieniądze zainwestowane przez miasto w uporządkowanie ciągów komunikacyjnych wokół serka bielańskiego z pewnością się zwrócą - pisze czytelnik. Problem w tym, że są to wydatki obliczone na zysk finansowy, bo nowy układ komunikacyjny na pewno lepszy nie będzie. - Taka inwestycja bardziej się miastu opłaci niż przebudowa jakiejś tam Wólczyńskiej. Dzięki likwidacji przecinającego obecnie serek odcinka ul. Kasprowicza, ten wielomilionowej wartości teren będzie można sprzedać w całości jednemu inwestorowi. Łatwiej będzie też wówczas pokroić teren niczym ser szwajcarski, a działki wystawić na sprzedaż różnym inwestorom - uważa pan Robert.

Zabudowa nad metrem?

Aktualnie władze miasta analizują koncepcje podziału terenu serka bielańskiego, uwzględniające przebieg linii metra. - Przewidują one zabudowę tylko nad niewielkim fragmentem metra - mówi Robert Trzaska z miejskiego biura rozwoju miasta.

Czy można jednak w ogóle sprzedawać grunty nad linią metra? Podobna sytuacja już miała miejsce w stolicy.

Ucieczka z Arkuszowej w Księżycową pozwoliłaby przynajmniej częściowo rozładować codzienny korek przy wlocie w Wólczyńską - mówi pan Grzegorz
Dekadę temu były prezydent Warszawy Paweł Piskorski zapewniał, że po wybudowaniu tunelu Wisłostrady będzie można sprzedawać znajdujące się nad nim działki, zyskując na takiej inwestycji wielomilionowe kwoty. Niestety, okazało się, że terenu nad drogą publiczną nie można sprzedać, więc powstało tam Centrum Nauki Kopernik.

Zdaniem urzędników taka sytuacja w przypadku terenu serka na pewno się nie powtórzy. - Sprzedaż terenu nad linią metra (z odpowiednim zabezpieczeniem interesów miasta) nie jest równoznaczna z możliwościami jego zabudowy, które ściśle określa miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego uchwalony w 2002 r. - wyjaśnia Robert Trzaska. - Wartość działek oceni sam rynek, poprzez oferty składane przez kupujących. Oceniamy, że będzie to kilkadziesiąt milionów złotych - szacuje urzędnik.

Prawnik: nie można sprzedać tunelu metra!

Tymczasem zdaniem miejskiego prawnika, który zastrzegł sobie anonimowość, terenu nad metrem miasto sprzedać nie może, ponieważ prawo własności gruntu rozciąga się na to, co jest nad i pod ziemią. Urząd m.st. Warszawy dysponuje opiniami prawnymi, z których wynika, że jedyną możliwością w tym wypadku jest wieczyste użytkowanie, które gwarantuje miastu, że pozostanie ono właścicielem tunelu metra. - Obecnie trwają prace legislacyjne nad zmianą definicji prawa własności, żeby prawo to nie sięgało pod ziemię, na wszelkiego rodzaju tunele kolejowe, drogowe, tramwajowe i metro. Póki co jednak prawo własności gruntu nie jest "piętrowe", a kiedy zmieni się ustawa, tego nikt nie wie, więc obecnie sprzedaż terenu nad metrem jest prawnie niedopuszczalna, bo wiązałaby się ze zmianą właściciela tunelu metra - podsumowuje prawnik.

Wólczyńskiej nie ma w planach

Rzecznik miasta wyjaśnia, że w miejskim budżecie na rok 2012 nie ma zabezpieczonych funduszy na budowę drugiej nitki ulicy Wólczyńskiej. Przebudowa Wólczyńskiej nie jest również ujęta w Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta na lata 2012-2033.

Tak więc na poszerzenie ul. Wólczyńskiej kierowcy nie mogą na razie liczyć. Można mieć jedynie nadzieję, że przepustowość ulicy udrożni się po realizacji planowanej przez Zarząd Dróg Miejskich przebudowy skrzyżowania Wólczyńskiej z Arkuszową i wykonaniu nowej nawierzchni asfaltowej jeszcze w tym roku.

Księżycowa alternatywą dla Wólczyńskiej?

Wólczyńska najczęściej korkuje się na odcinku od Tytułowej do Conrada i dalej. Mieszkańcy przypominają, że gdyby władze dzielnicy przywróciły do stanu używalności odcinek ul. Księżycowej pomiędzy Arkuszową a osiedlem Baszta, dałoby to kierowcom alternatywę. - Ucieczka z Arkuszowej w Księżycową pozwoliłaby przynajmniej częściowo rozładować codzienny horrendalny korek przy wlocie w Wólczyńską - mówi pan Grzegorz, który jadąc Wólczyńską do pracy, ponad pół godziny marnuje w korkach. - Tymczasem ulica, którą mogą swobodnie pokonać dwa auta obok siebie, jest całkowicie zapuszczona. Wyrwy, kałuże i koleiny. Nie mówię o jakimś kapitalnym remoncie. Wystarczyłoby wysypać tu parę ton kruszywa i byłaby dla Wólczyńskiej jakaś alternatywa - podsuwa pomysł czytelnik.

Czy jest szansa na utwardzenie tego odcinka ul. Księżycowej?

Władze dzielnicy nie mają w tej chwili pieniędzy na budowę takiego połączenia, nie jest to jednak jedyny problem. Okazuje się bowiem, że leśny odcinek ul. Księżycowej nie jest ani drogą publiczną gminną, ani też drogą wewnętrzną zarządzaną przez dzielnicę. - Do dzielnicy Bielany należy odcinek od ulicy Arkuszowej do posesji przy ul. Księżycowej 136 oraz od Lasu Bemowskiego do posesji przy ul. Księżycowej 2 - wylicza Tadeusz Olechowski, rzecznik urzędu dzielnicy. - Odcinek od Arkuszowej do Księżycowej 136 stanowi natomiast dojazd do posesji i ze względu na parametry techniczne, tj. pięć metrów szerokości jezdni oraz brak utwardzonych poboczy, nie byłby w stanie przyjąć tak wzmożonego ruchu pojazdów - tłumaczy rzecznik.

Anna Przerwa


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Bielany

Wólczyńska już nie wytrzymuje! Czy jest alternatywa?14.05.2012 15:50 #eryk
Jak zwykle jakiś "pan Robert" myśli, że odkrył Amerykę w konserwach i że wszyscy tylko czekają na objawienie jego genialnego pomysłu. A tutaj guzik z pętelką - odpowiedź jasna i czytelna "nie ma kasy" i do widzenia. Prawda jest taka, że takich ulic jest cała masa - korkują się i będą się korkować bo coraz więcej ludzi jak kupuje domy czy mieszkania nie patrzy w ogóle na dojazd do pracy, tylko na cenę m2. Ważne żeby było tanio, 10km do centrum i 15 minut czasu, a to że w linii prostej, a taki czas to tylko nocą, już nikt nie sprawdza. Na Arkuszowej kiedyś było inaczej - pojedyncze domki tylko przy głównej ulicy nigdy nie generowały takiego ruchu. Oczywiście Laski, Stare Babice itd. obciążały tą ulicę, ale nie w takim stopniu aby nie dało się nią przejechać. A teraz? Teraz powstały tam całe molochy jednorodzinnych szeregowców, bo ziemia była tania (niedaleko wysypisko śmieci, planowana S7...), żadnej infrastruktury oświatowej, kulturalnej itd. i codziennie takie Roberciki w swych autach stojące w korkach, a kilkadziesiąt minut później za nimi ich żony z dziećmi w kolejnych autach jadą do szkoły i pracy. Spotkać tam "pełny" samochód to istne święto, a wątpię żeby mieszkali tam sami kawalerowie lub samotne matki - bo tylko to wyjaśniałoby dlaczego auta jeżdżą praktycznie puste.
15.05.2012 12:36 #pawel
Księzycowa nie jest żadną alternatywą dla Wólczyńskiej! nie było i nie ma żadnych planów przebudowy tej ulicy, w tym rejonie ma przebiegać trasa S-7 i w przyszłości dalszy fragment Trasy Mostu Północnego...może ktoś w końcu zacznie realizować plany..natomiast przypominam głosującym na PO że obecna Pani Prezydent miasta ponad 5 lat temu wyprodukowała mapkę przed wyborami samorządowymi gdzie ulica Wólczyńska jest przebudowana więc troche dziwne że nie ma planów przebudowy tej ulicy do 2033 roku!
żadna budowa ronda na styku Arkuszowej z Wólczyńską nic nie da..lekko odkorkuje okolice...na rok może dwa
15.05.2012 19:56 #Robert17
"Dzięki likwidacji przecinającego obecnie serek odcinka ul. Kasprowicza, ten wielomilionowej wartości teren będzie można sprzedać w całości jednemu inwestorowi. Łatwiej będzie też wówczas pokroić teren niczym ser szwajcarski, a działki wystawić na sprzedaż różnym inwestorom - uważa pan Robert."

Czy "pan Robert" wie w ogóle jakie ma zdanie? I to cały artykuł taki merytoryczny, że po takich głupotach na wstępie czytać się nie chce.
Albo chce się sprzedać jednemu albo pociąć na kawałki. To są dwa absolutnie różne rozwiązania. A pan uważa, że likwiduje się ulicę aby sprzedać jednemu aby pociąć na kawałki??

A poza tym podstawa nie ma pieniędzy to nie ma. Kasprowicza to biznes w w dobrym imieniu. Można dostać 10zł ale jak zainwestuje 3zł to za ten sam towar będę mógł utargować 15zł a i inwestycja będzie całościowa a nie upychaniem. Ot taki banał który przerasta pana Robercika.
16.05.2012 12:34 #chriswaw
Pieniędzy w budżecie W-wy nie ma i nie będzie, dopóki nie zostanie zmieniona ustawa o PIT.
Obecny kształt tej ustawy przywiązuje ten podatek do miejsca stałego zameldowania podatnika, co sprawia że całe hordy pracujących w Wwie przyjezdnych, na stałe mieszkających poza W-wą, w Wołominach, Piasecznach, Tłuszczach, czy Lublinach dochody uzyskują w Wwie, ale podatkiem PIT zasilają budżety tamtych gmin.
Ich samochody od poniedziałku do piątku korkują w-wskie ulice, ale z ich podatków buduje się drogi w tamtych gminach. Nie w W-wie!
Żądają od W-wy nowych inwestycji komunikacyjnych, ale nie generują na nie środków budżetowych. Wot i wsio.
16.05.2012 13:13 #chriswaw
#chriswaw napisał(a) 16.05.2012 12:34

Pieniędzy w budżecie W-wy nie ma i nie będzie, dopóki nie zostanie zmieniona ustawa o PIT.
Obecny kształt tej ustawy przywiązuje ten podatek do miejsca stałego zameldowania podatnika, co sprawia że całe hordy pracujących w Wwie przyjezdnych, na stałe mieszkających poza W-wą, w Wołominach, Piasecznach, Tłuszczach, czy Lublinach dochody uzyskują w Wwie, ale podatkiem PIT zasilają budżety tamtych gmin.
Ich samochody od poniedziałku do piątku korkują w-wskie ulice, ale z ich podatków buduje się drogi w tamtych gminach. Nie w W-wie!
Żądają od W-wy nowych inwestycji komunikacyjnych, ale nie generują na nie środków budżetowych. Wot i wsio.
Mało tego - W-wa płaci jeszcze tym gminom JANOSIKOWE !!!

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


więcej
REKLAMA

 REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Jedzenie na telefon
 KURCZAKI Z ROŻNA ZAPRASZAMY Pawilon 69 PON.- PT. 10-Do ostatniej sztuki SOB. 10-14 KURCZAKI Z ROŻNA KALIBROWANE O WADZE OK. 1,3 KG BAZAREK NA BEMOWIE WEJSCIE OD UL. POWSTANCÓW SLASKICH TEL.514 250 282

Gastronomia
 Witam, Zapraszamy do skorzystania z usług naszej firmy. Od lat produkujemy szeroki wybór garmażerki ( od klusek przez pierogi, naleśniki, krokiety, gołąbki itp ) bez konserwantów i sztucznych barwników! Zaopatrujemy przedszkola, szkoły, stołówki, bufety oraz cateringi a także lokalne sklepy na terenie Warszawy i okolic. Możliwość zamówienia prywatnego! Zamówienia realizujemy z dnia na dzień, ponieważ produkcja odbywa się w godzinach nocnych.Produkt jest świeży ( nie mrożony ) i trafia do Państwa prosto z produkcyjnego stołu. ZADZWOŃ - 731500460 a nasz przedstawiciel przyjedzie do ciebie z ofertą i bezpłatnymi próbkami do degustacji !!! Nasza siedziba mieści się w Warszawie na ulicy Annopol 6. Dostawy realizujemy od poniedziałku do piątku. ZADZWOŃ - SPRÓBUJ - ZAMÓW

Sprzedam
 Wybierając w naszym sklepie siatki ochronne, będą Państwo mieli świadomość o wysokiej jakości i wytrzymałości siatek ochronnych, które będą z powodzeniem zabezpieczały państwa pociechy zwierzęta i przedmioty które trzeba w odpowiedni sposób zabezpieczyć za pomocą siatek zabezpieczających. Na dowód tego że siatki ochronne są wysokiej jakości sprzedawanych po bardzo dobrej cenie, nawet grubszych siatek ochronnych, jest gwarancja na produkt. tel. 717 000 382 https://nalur.pl/

Budowlane
 Ocieplenia elewacje, adap. poddaszy, malowanie, gładzie, usługi ogólnobudowlane 512-829-115


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
oprawki-50%

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA