REKLAMA

Puls Warszawy

różne »

 

Właściciele sklepów: "Skąd mamy wziąć rękawiczki jednorazowe?"

  1 kwietnia 2020

alt='Właściciele sklepów: "Skąd mamy wziąć rękawiczki jednorazowe?"'

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji odpowiada na wprowadzone przez rząd regulacje dotyczące sklepów.

REKLAMA

- Cała branża postrzega zapowiedziane przez premiera ograniczenia (limit osób w placówkach handlowych, zapewnienie rękawiczek wszystkim konsumentom, weryfikacja wieku konsumentów 65 lat w godz. 10.00-12.00) jako zagrożenie dla wykonywanej przez nas misji zaopatrzenia obywateli w żywność (artykuły pierwszej potrzeby) - czytamy w liście wystosowanym przez organizację, do której należą m.in. Auchan, Biedronka, Carrefour, Kaufland, Lidl, Tesco i Żabka.

Sklepy przestrzegają

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji przewiduje, że limit osób przebywających w sklepie przyniesie skutek odwrotny od zamierzonego: klienci zaczną gromadzić się przed sklepami lub rezygnować z zakupów na widok kolejki i niepotrzebnie chodzić po mieście.

- Wprowadzenie godzin dla seniorów spowoduje kumulację ruchu klientów poniżej 65. roku w pozostałych godzinach funkcjonowania placówek, a zatem również zwiększy zagrożenie epidemiczne - piszą właściciele sklepów. - W skrajnych przypadkach taka sytuacja może przerodzić się w poważne niepokoje społeczne i zamieszki przed placówkami handlowymi, co może stwarzać zagrożenie dla naszych pracowników.

Zapraszamy na zakupy

Misja niewykonalna

POHiD przypomina także, że rządowe rozporządzenie zostało opublikowane godzinę przed wejściem w życie, więc sklepy zostały "postawione pod ścianą". Wdrożenie przepisów jest w tym momencie niewykonalne ze względu na brak rąk do pracy i brak jednorazowych rękawiczek.

Sklepy domagają się wycofania limitu klientów, zapewnienia jednorazowych rękawiczek, skierowania przed markety patroli policji, a także rekompensaty finansowej za zakup płynów dezynfekujących i wywołany działaniami rządu spadek liczby klientów.

REKLAMA

Niejasne zasady

- Czy mamy prawo kontrolować wiek? - pytają właściciele sklepów. - Jak mamy kontrolować wiek? Czy mamy prawo prosić klientów o okazanie dowodu osobistego? Jaka jest podstawa prawna takiego rozwiązania? Czy musimy wcześniej poprosić o opuszczenie sklepu przez klientów poniżej 65 lat? Jak mamy to egzekwować? Rozporządzenie nie uwzględnia realiów rynku, narzuca branży niemożliwe do wypełnienia obowiązki w tak krótkim krótkim czasie, nie oferując w zamian żadnego wsparcia ze strony rządu.

1 kwietnia apele i pytania zostały skierowane do minister rozwoju Jadwigi Emilewicz. Czekamy na odpowiedź.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze (1)

# ddd

03.04.2020 16:58

Niestety idiotyczny przepis, trudny do realizacji z powodu braków na rynku ale przede wszystkim niepotrzebny.
Sklepy same kontrolowały liczbę klientów, w trosce o zdrowie pracowników.
Obecne ograniczenia powodują, że w sklepie jest niewiele osób, część sobie spaceruje i często wychodzi bez zakupów. Ale przed sklepem mnóstwo ludzi. Nie wiem czy za kilka dni rząd nie wymyśli, że to są nielegalne zgromadzenia bo powyżej 2 osób i nie zacznie karać mandatami po 5 tysięcy złotych.
Wczoraj miałem możliwość (czekając na wejście) zaobserwować, co klienci robią z rękawiczkami. Część przychodzi ze swoimi i kłóci się z pracownikami, że mają i nie chcą sklepowych. Tak naprawdę pracownik sklepu nie może nic zrobić, bo nigdzie nie jest napisane, że nie może ze swoimi. A diabli wiedzą co na tych rękawiczkach siedzi i ile one już czasu "Funkcjonują".
Wychodząc ze sklepu - część zostawia je w wózku na zakupy, część kulturalnie wyrzuca do pojemnika przed sklepem, ale większość wrzuca je do torby ze swoimi zakupami lub wkłada do kieszeni.
Kolejna wątpliwość - czy te użyte rękawiczki można wyrzucać do pojemników z odpadami komunalnymi? Przecież to potencjalne siedlisko wirusa.
Moim zdaniem zupełny bezsens, który może spowodować więcej szkód lub pożytku. Już sensowniejsze zamiast rękawiczek by było zobowiązanie do przecierania "rączki" wózka po każdym kliencie i nakaz dezynfekowania rąk przed wejściem do sali sprzedaży. Ale też wówczas prawodawca powinien dostarczyć te żele sprzedawcom albo umożliwić ich zakup po cenach produkcji a nie zmuszać do kupowania u spekulantów
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break