REKLAMA

Wawer

różne »

 

Wakacje na sportowo!

  14 września 2007

Trzydzieścioro troje chłopców i dziewcząt z naszej dzielnicy reprezentujących wawerskie kluby: UKS Papik przy SP 76, UKS Falenica przy SP 124, UKS Marysin przy Gimnazjum nr 105, UKS Fuks przy Gimnazjum nr. 101 i KS Falenica uczestniczyło w obozie sportowym w Ruciane-Nida w dniach 5-17 sierpnia tego roku.

REKLAMA

Organizatorem obozu był Andrzej Wojda przewodniczący rady dzielnicy, który bę-dąc twórcą sumo w Polsce, promuje tę dyscyplinę sportu również na terenie Waw-ra.

Obóz ten, w którym uczestniczyło 88 dzieci i młodzieży z całej Polski w ramach akcji "Sportowe Wakacje" dofinansowany został przez Polski Związek Sumo ze środków Ministerstwa Sportu. Młodzież oprócz poznawania tajemnic tej wschodniej sztuki walki miała możliwość radośnie i przyjemnie spędzać wakacyjny czas na wy-cieczkach, między innymi do muzeum Gałczyńskiego w Praniu, rejsach statkiem i jachtem żaglowym, kąpielach w jeziorze nidzkim, grach sportowych oraz udziale w obozowej olimpiadzie sportowej złożonej z ponad dziesięciu wszechstronnych kon-kurencji opartych na grach i zabawach ruchowych. Ponadto dzieci piekły kiełbaski przy ognisku, uczestniczyły w uroczystości pasowania na sumokę, w rozgrywkach w tenisie stołowym, piłce nożnej i zawodach strzeleckich prowadzonych przez li-cencjonowanego instruktora. Uczestnicy obozu brali również udział w "Wakacyjnym Pucharze Mazur w minisumo", z którego TVP3 Olsztyn zrobiła obszerny reportaż. Nasi dzielnicowi reprezentanci wypadli bardzo dobrze na tych zawodach i zdobyli 21 medali, a Byśkiniewicz Magdalena, Midzio Damian z UKS Papik, Krzempek Kamil i Ziółkowski Mateusz z UKS Marysin oraz Otrębowski Kamil, Wyszkowski Maciej i Wojda Tomasz z UKS Fuks zdobyli złote medale w swoich kategoriach wagowych. Nadmieniamy, że w tych zawodach brało udział 117 chłopców i dziewcząt repre-zentujących 15 klubów z całej Polski.

Andrzej Wojda zapytany dlaczego właśnie sumo, odpowiedział: "Sumo będąc sztuką walki opartą na filozofii poszanowania przeciwnika i zasady fair play wspa-niale rozwija wszechstronnie dzieci i młodzież, przygotowując je jednocześnie do dorosłego życia. Zabawowe formy sumo, a takie są stosowane w odniesieniu do tej grupy wiekowej, przez swobodę w działaniu, prostotę przepisów oraz towarzyszącą im atmosferę zabawy rozładowują napięcia nerwowe, wprowadzając wyciszenie, zapobiegają powstawaniu wszelkiego rodzaju stresów i chorób nerwowych, zmniej-szają stany frustracji, których dostarcza współczesne życie. Aplikowana dawka ruchu przy zastosowaniu zabaw i gier ruchowych wpływa dodatnio na wzrost wydol-ności układu krążenia, oddychania, przemiany materii i innych układów. Jest dyscy-pliną, ze względu na poziom bezpieczeństwa, podział na kategorie wagowe dosto-sowane do wieku rozwojowego, przeznaczoną dla wszystkich dzieci, małych i du-żych, chłopców i dziewcząt. Uczestnictwo w zajęciach zwłaszcza dzieci z nadmierną wagą, nawet z otyłością może doprowadzić do tego, iż zmniejszy się jego waga, a wiedza, jaką osiągnie na temat racjonalnego odżywiania w związku z uprawianiem sportu, doprowadzi do właściwej postawy wobec własnego ciała. Stosowanie w sumo wielu wszechstronnych środków pomaga w kształtowaniu takich cech jak uwaga, pamięć, myślenie, orientacja, spostrzegawczość, refleks itp., które sprzyja-ją osiąganiu lepszych wyników w nauce. Zabawy i gry, które w swoich zasadach zawierają wątki orientalne wpływają korzystnie na rozwój dziecięcej wyobraźni, wzbudzają ciekawość otaczającym światem i mobilizują do szukania nowych treści. To wszystko może przynieść korzyść wielu dzieciom poszukującym dla siebie miejsca, a które nie potrafią skorzystać z innych tradycyjnych, niekiedy mało atrakcyjnych form aktywności sportowej. Dlatego też sumo może być dla nich spo-sobem na sportowe, aktywne życie."

Andrzej Wojda zaprasza wszystkich chętnych na zajęcia i prosi o kontakt telefoniczny pod numerem 0 509 957 117. Naprawdę warto!

Reguły sumo: aby wygrać w sumo należy wypchnąć przeciwnika z pola walki zwanego dohyo (krąg o średnicy 4,55 m) lub spowodować, aby dotknął powierzchni tego pola inną częścią ciała niż stopa. W sumo zabronione jest wykonywanie du-szeń, uderzeń, stosowanie dźwigni, ciągnięcie za włosy czy sprawianie bólu. W ję-zyku japońskim sumo znaczy chronić.

Andrzej Gzyło

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break