REKLAMA

Artykuł sponsorowany

Urządzamy pierwsze akwarium!

Urządzamy pierwsze akwarium!

Każdy, kto decyduje się na założenie akwarium, powinien posiąść konkretną wiedzę na ten temat. Akwarystyka wymaga zaangażowania, pasji i mądrości w podejmowaniu decyzji, bo oprócz uzyskania ciekawych elementów kompozycji wodnej ma się na uwadze przede wszystkim życie żywych organizmów, jakimi są rybki i bytujące w ekosystemie rośliny. Jeśli zabraknie wiedzy i dobrego sprzętu, wtedy nie ma co marzyć o dobrze zorganizowanym i bezpiecznym akwarium.

Powoli i dokładnie

Od zalania wodą akwarium trzeba trochę poczekać, zanim włożymy do niego pierwsze rybki. Ekosystem musi "dojrzeć", aby żywe stworzenia miały zapewnione optymalne warunki bytowe. Na początku trzeba wybrać odpowiednie akwarium, które musi być wykonane wedle najwyższych standardów jakości. Nie można sobie pozwolić na zakup produktu, który ma źle oszlifowane krawędzie czy krzywe spojenia. Jakość szkła też ma duże znaczenie, dlatego przed wyborem należy upewnić się, że kupujemy w sklepie akwarystycznym uznanym już na rynku. Miejsce, w którym można nabyć nie tyko akwaria, ale i specjalistyczny sprzęt, powinno być bardzo dobrze wyposażone, a oferta precyzyjnie opisana. Warto zerknąć np. na stronę firmy Plantica, gdzie znajduje się mnóstwo ciekawych rozwiązań.

Podłoże

Podłoże w akwarium musi być idealnie dobrane do gatunków ryb i roślin, które będą w nim egzystować. Trochę innego podłoża będą potrzebowały glonojady, a innego np. mieczyki. Oczywiście można zastosować odpowiednie kombinacje kilku warstw piasku, żwirku i kamyków (separatorów) o różnym stopniu granulacji, aby żyjące w ekosystemie ryby i roślinność miały jak najlepsze warunki bytowe. Generalnie grubość podłoża nie powinna przekraczać 7 centymetrów, ale nie może być cieńsza niż 4 cm, aby roślinność mogła się odpowiedni zakorzenić. Naprzemienne układanie podłoża to także zapewnienie przepływu tlenu w akwarium.

Oświetlenie

Dobrej jakości świetlówki, bądź Ledy to podstawa życia wodnego świata. Pod wpływem światła rośliny wytwarzają tlen, który jest oddawany do akwarium. Najlepsze osiągi daje widmo światła o długości fali 400-470 nm (barwa niebieska) oraz 620-680 nm (barwa czerwona). Ważne jest także jego natężenie i ilość. Gdy będzie zbyt jasno w akwarium, wtedy zaczną intensywniej rozwijać się glony, a to nie jest czymś pożądanym. Należy też pamiętać, aby zapewnić w akwarium rytm dnia i nocy, bo wtedy fauna i flora może rozwijać się prawidłowo. Niektóre rybki składają ikrę np. z rankiem, także trzeba o tym pamiętać.

Filtracja

Bez dobrego filtra nie można mówić o bezpieczeństwie rybek i dobrym rozwoju mikroflory. Woda musi być oczyszczona ze związków azotu i napowietrzona, aby jej parametry nie uległy pogorszeniu. Filtr powinien być odpowiednio dobrany do wielkości zbiornika, dlatego do mniejszego szkła można kupić filtr gąbkowy, a do większego filtry zewnętrze np. kaskadowe czy przelewowe. Oprócz filtracji mechanicznej w akwarium działa również filtracja naturalna dzięki roślinom i odpowiedniemu podłożu.

Co jeszcze?

Urządzając akwarium trzeba też zainstalować grzałkę, najlepiej z termostatem, aby utrzymać optymalną temperaturę , czyli od 23 do 26 st. Celsjusza. Zawsze przed jej zakupem trzeba sprawdzić, jakiej temperatury potrzebują rybki od optymalnego rozwoju. Czasami najrozsądniejszym rozwiązaniem jest wybór ryb i ogólnie całego ekosystemu z jednej strefy klimatycznej.

Na koniec, warto pomyśleć o jak stworzeniu jak najlepszej kompozycji wodnej. Różne ozdoby, które mogą dać też schronienie rybkom, są jak najbardziej wskazane.


Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA