REKLAMA
REKLAMA

Samorząd

REKLAMA

Unia siedmiu gmin

Potrzebne jest 130 milionów złotych, by woda w Zalewie Zegrzyńskim była wreszcie czysta. Takie pieniądze z Unii Europejskiej ma szansę otrzymać Warszawa, a jest to możliwe m.in. dzięki decyzjom gmin położonych wokół Zalewu.

REKLAMA
Na wiosnę 2004 roku powstał Związek Gmin Zalewu Zegrzyńskiego. Utworzyły go gminy Jabłonna, Legionowo, Nieporęt, Radzymin, Serock, Wieliszew. Na jesieni br. chęć przystąpienia do Związku zadeklarowała gmina Dąbrówka. O kulisy powstania i cele działania Związku zapytaliśmy Edwarda Trojanowskiego, przewodniczącego zarządu ZGZZ.

* * *

Czy była jakaś szczególna przyczyna, dla której Związek powołano właśnie na wiosnę 2004 roku?

- Gminy Nieporęt, Serock i Wieliszew były przygotowane do utworzenia Związ-ku już w 1993 roku. W ten projekt miała być włączona Warszawa, ale stołeczni radni nie podjęli odpowiedniej uchwały. Zabrakło jednego głosu i inicjatywa upadła. Wtedy głównym celem było rozwiązanie problemu kanalizacji obrzeża Zalewu Zegrzyńskiego, inwestycji realizowanej od lat siedemdziesiątych, a do dziś nie zakończonej.

Warszawa jeszcze przez długie lata wykazywała małe zainteresowanie sprawą czystości wody w Zalewie, choć to właśnie warszawiacy ją piją. Gminy wokół Zalewu mają własne ujęcia wody. Dziwne, ale jak nie wiadomo o co chodzi, to czy chodzi o pieniądze?

- Tak. Kluczem do sprawy jest "Wodociąg Północny", na który składają się cztery elementy: stacja uzdatniania wody, przewody przesyłowe, opaska kanalizacyjna Zalewu Zegrzyńskiego i oczyszczalnia ścieków. "Wodociąg Północny" jest inwestycją, którą finansował budżet centralny, ale w części i nasze gminy. W efekcie składniki tej inwestycji należały do czterech różnych właścicieli. Sytuacja zrobiła się skomplikowana i trzeba było ją doprowadzić do normalności. Tym bardziej, że wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej pojawiała się szansa pozyskania środków na dokończenie budowy "Wodociągu Północnego". Doszło już do zawarcia porozumienia regulującego kwestie własności. Na mocy porozumienia wszyscy właściciele przekażą Warszawie swoje składniki w "Wodociągu Północnym".

Czy to rozwiązanie jest korzystne dla naszych gmin?

- Zdecydowanie tak. W ten sposób uzyskamy wspólny długofalowy cel, czyli czystą wodę w Zalewie, ale i rozwiążemy drugi problem związany z kosztami korzystania przez nasze gminy z kanalizacji. Przez lata Warszawa przesyłała nam sygnały, że jeśli nie będzie uregulowana kwestia własności, to nasze gminy będą musiały ponosić pełne koszty korzystania z kanalizacji, a system został tak skonstruowany, że pełne koszty są bardzo wysokie.

Jakie główne cele stawia przed sobą Związek Gmin Zalewu Zegrzyńskiego? Jakimi środkami dysponuje Związek?

- Chcemy wspólnie opracować zwarty program zagospodarowania Zalewu. Budżet Związku jest niewielki. Każda gmina należąca do Związku wpłaca roczną składkę w wysokości 7 tysięcy złotych, co daje kwotę 42 tysięcy złotych.

To nie wiele biorąc pod uwagę skalę postawionych zadań.

- Koszty działania Związku sprowadziliśmy do absolutnego minimum. Nie ma biura Związku, nie ma diet dla członków zarządu, nie ma pracowników. Zadanie pracy na rzecz Związku wzięli na siebie przedstawiciele Gmin: radni, pracownicy urzędów gmin, samorządowcy. Obsługę biurową prowadzi na zlecenie Związku Gminne Centrum Informacji Urzędu Gminy Wieliszew.

Panie Przewodniczący, co z powstania Związku może mieć przeciętny mieszkaniec gminy położonej blisko Zalewu?

- Od kilku miesięcy jesteśmy w Unii Europejskiej, a Unia preferuje takie działania jak utworzony przez nas Związek Gmin Zalewu Zegrzyńskiego. Bruksela chętniej finansuje wspólne projekty niż pojedyncze działania. Generalnie gminom należącym do Związku będzie łatwiej rozwiązywać nasze problemy. Wokół Zalewu jest mnóstwo pracy do wykonania. Potrzebujemy więcej dróg, a ich jakość musi być wysoka. Potrzebne są nowe inwestycje, które przyciągną większą ilość turystów, a w efekcie dadzą nowe miejsca pracy. Od lat często słyszymy zdanie, że Zalew Zegrzyński nie jest w pełni wykorzystany. I to prawda. Ten drzemiący w wodzie, krajobrazie i przyrodzie potencjał może dać zarobić na życie większej ilości mieszkańców powiatu legionowskiego. Im bardziej atrakcyjny będzie Zalew Zegrzyński, ciekawsza oferta hoteli i ośrodków, tym więcej ludzi zechce do nas przyjechać i wydać pieniądze. Jednak muszą powstać warunki do wypoczynku, który spełni oczekiwania turystów. A turystami tymi są głównie Warszawiacy, czyli grupa ludzi posiadająca najzasobniejsze w kraju portfele.

Zależy nam na stworzeniu takiego wizerunku gmin nadzalewowych, by ludzie chcieli się u nas osiedlać i prowadzić działalność gospodarczą, czyli w efekcie zasilać kasy gminne. Gminy nadzalewowe nie są w tym sensie konkurentami dla siebie. Wszyscy mamy wspólny interes, by wypromować Zalew. Razem łatwiej będzie to osiągnąć. Chcemy by Zalew był postrzegany jako atrakcyjne miejsca do wypoczynku, osiedlania i inwestowania.

Rozmawiał Artur Śliwiński


LINKI SPONSOROWANE
  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu LegionowoREKLAMA

Ten tekst nie ma jeszcze komentarzy na forum. Twój może być pierwszy...


  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: 

REKLAMA

więcej
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Usługi inne
 Ogólnopolskie Biuro Nieruchomości CITIHAUS podejmie się sprzedaży mieszkania z obciążoną hipoteką, roszczeniami, umowami przedwstępnymi, ograniczeniami, służebnościami, lokatorami. Uzyskujemy promesy bankowe oraz od funduszów oraz negocjujemy z wierzycielami dogodne warunki. Załatwimy wszelkie formalności. Skontaktuj się z nami: Tel: 571-360-354 www.citihaus.pl

Lokal użytkowy do wynajęcia
 Super lokal 37m2na biuro/kancelarię w Centrum Warszawy w 81m biurze. Róg Jana Pawła II i Al. Solidarności przy Sądzie Okręgowym w Warszawie. Półpiętro- jest winda i podjazd. Możliwość aranżacji okna- reklamy od Al. Solidarności. Lokal składa się z dwóch pokoi- mniejszy i większy, w tym jednego przechodniego. Dodatkowo w lokalu znajdują się jeszcze dwa biura, wspólny korytarz, toaleta i kuchenka. Alarm, możliwość internetu, domofon, całodobowy dostęp do biura. Jest większość mebli biurowych. Doskonały dojazd z każdego punktu Warszawy. Możliwość montażu tablicy przed wejściem do klatki i na na drzwiach głównych do lokalu oraz na drzwiach wejściowych do biura.

Zdrowie i Uroda
 DIETA INDYWIDUALNA NA 7, 14 lub 28 dni. Nazywa się Jakub Spólny jestem dyplomowanym dietetykiem z doświadczeniem. Układam jadłospisy dopasowane indywidualnie dla każdego pacjenta. Nad dietą pracuję kilka dni więc jadłospis jest prawidłowo zbilansowany i dobrany indywidualnie dla każdego Klienta. Ułożę dietę na redukcję tkanki tłuszczowej, dla sportowca, dla dzieci, dla osób chorych i nie tylko. W celu ustalenia porady dietetycznej proszę o kontakt telefoniczny pod numerem +48 790-444-490 lub adres e-mail: Dietetyk@int.pl Cena jadłospisu na 7 dni to tylko 50zł. Tak niska cena usługi jest zależna od tego, że nie muszą Państwo przychodzić osobiście do mojego gabinetu, ankietę i wywiad żywieniowy podsyłam na maila lub pocztą tradycyjną w zależności od preferencji pacjenta. Wszystkie sprawy załatwiane są przez telefon lub maila. Siedziba firmy: Słupca, 62-400, ul. Traugutta 28 Wielkopolska. Wsparcie dietetyka w trakcie i po kuracji przez okres 3 miesięcy :) Zachęcam do kontaktu Pozdrawiam

Nieruchomości
 Jeżeli szukają Państwo sal szkoleniowych, konferencyjnych lub komputerowych w Warszawie - zapraszamy do zapoznania się z ofertą firmy Archeion. Gwarantujemy miłą obsługę, szeroki wybór sal oraz niskie ceny. W naszej ofercie znajdą Państwo sale różnej wielkości; rozpoczynając od małych - idealnych na spotkania biznesowe, coachingowe czy kameralne warsztaty - po sale średniej wielkości, które sprawdzą się na szkolenia, konferencje czy imprezy większego formatu. Posiadamy także laboratoria komputerowe wyposażone w sprzęt niezbędny do prowadzenia specjalistycznych szkoleń informatycznych. Standardowe wyposażenie sal obejmuje: - ekran projekcyjny, - rzutnik multimedialny - flipchart W trakcie szkoleń oferujemy również obsługę cateringową w formie przerwy/serwisu kawowego i/lub obiadu, których to ofertę mogą Państwo dowolnie modyfikować. Pełną ofertę sal na wynajem w Warszawie mogą Państwo znaleźć na naszej stronie internetowej: http://warszawa.wynajemsal.com


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.