REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Samorząd

Trzaskowski: Dokończę remont Chłodnej
REKLAMA

REKLAMA

Trzaskowski: Dokończę remont Chłodnej

Rozmowa z Rafałem Trzaskowskim, kandydatem na prezydenta Warszawy.

REKLAMA

Kim jest Rafał Trzaskowski?

Przede wszystkim jestem warszawiakiem. Urodziłem się na Powiślu, prawie całe życie mieszkałem przy jednym z podwórek na ul. Freta. Grałem w kapsle, piłkę, czytałem komiksy z kapitanem Klossem. Od kilkunastu lat mieszkam na Kabatach.

Jakim chce Pan być prezydentem?

Chcę być prezydentem, który rozwiązuje konkretne problemy warszawianek i warszawiaków. Odbyłem już ponad 200 spotkań z mieszkańcami. To były wielogodzinne, otwarte spotkania, podczas których rozmawiamy o tym, co trzeba zrobić, żeby poprawić jakość życia mieszkańców każdej dzielnicy. Ten bezpośredni kontakt, rozmowa, są dla mnie bardzo ważne. Nie interesują mnie jałowe przepychanki polityczne i podsycanie konfliktów. Warszawa ma być miastem dla wszystkich, które będzie otwarte na każdego mieszkańca, na jego problemy i oczekiwania. Warszawa potrzebuje kompetentnego gospodarza.

"Warszawa dla wszystkich" to Pana hasło wyborcze. Co ono właściwie oznacza?

Warszawa dla wszystkich to miasto, które nie wyklucza, nie grodzi ulic i nie dzieli ludzi. To miasto, w którym każdy, niezależnie od tego, gdzie się urodził, jakie ma poglądy i ile ma lat, czuje się dobrze i komfortowo.

Mój program jest odpowiedzią na oczekiwania, potrzeby i problemy warszawiaków. Chcę stolicy lepszej komunikacji i dlatego zbuduję trzy nowe linie metra oraz wiele nowych połączeń tramwajowych. Musimy zapewnić wsparcie dla rodzin, dlatego proponuję bezpłatne żłobki, miejskie mieszkania na tani wynajem, nowe szkoły i przedszkola, a także bezpłatne programy szczepień. Przygotowałem również kompleksowy pakiet dla seniorów: zbuduję Warszawskie Centrum Geriatrii, centra aktywności dla seniorów w każdej dzielnicy i zapewnię większe wsparcie dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Z kolei dla uczniów szkół średnich oferuję bezpłatną komunikację miejską, a wszystkim warszawiakom dodatkowe dyżury specjalistów oraz świąteczną i weekendową pomoc lekarską.

To elementy programu dla całej Warszawy. A co Pan chce zrobić lokalnie? Na co mogą liczyć mieszkańcy Woli i Bemowa?

Wola i Bemowo to jedne z najszybciej rozwijających się dzielnic. To tutaj powstają nowe osiedla mieszkaniowe, jest bardzo dużo młodych rodzin z dziećmi, dlatego tak ważnym elementem mojego programu dla tych dzielnic jest oświata. Przeprowadzona przez PiS "deforma" edukacji w tym nie pomaga. Prognozy mówią jasno, że liczba dzieci w wieku szkolnym w trakcie najbliższych pięciu lat powiększy się o ponad 40 proc. Miasto musi być na to przygotowane, dlatego tak ważna jest budowa szkoły na Chrzanowie i rozbudowa placówek przy ul. Oławskiej i Szobera. Z podobną sytuacją mamy do czynienia na wolskich Odolanach. Już trwają prace projektowe obiektu szkolno-przedszkolnego przy ul. Karlińskiego, ale w tym rejonie muszą powstać kolejne. Nie zapominamy o żłobkach i przedszkolach. Nowe placówki zbuduję zarówno na Woli, jak i na Bemowie.

Obydwie dzielnice czekają na kolejne stacje metra i potrzebują sprawnej i szybkiej komunikacji. Może Pan to mieszkańcom zagwarantować?

Na Woli trwa budowa trzech stacji metra, wkrótce rozpoczną się prace na odcinku bemowskim. Ja chcę ten projekt kontynuować i rozwinąć, gdyż metro musi jak najszybciej zostać wydłużone do Ursusa. Kolejnym elementem jest Szybka Kolej Miejska z Ożarowa Mazowieckiego do Warszawy Rembertów i nowe przystanki na dużej linii obwodowej z węzłem przesiadkowym przy ul. Górczewskiej. Z kolei na Woli chciałbym zbudować tramwaj na Odolanach, od ul. Ordona do ul. Gniewkowskiej z opcjonalnym łącznikiem do Połczyńskiej.

Wielu mieszkańców wskazuje, że w obu dzielnicach brakuje miejsc, w których można ciekawie spędzić wolny czas.

Chcemy tworzyć centra aktywności lokalnej i reprezentacyjne ulice, wokół których będzie koncentrować się całe życie dzielnicy. Chodzi o to, aby mieszkańcy nie musieli jechać za każdym razem do centrum. Takie centra lokalne dają możliwość spędzenia wolnego czasu blisko swojego domu. Chciałbym, aby na Bemowie takim miejscem były okolice ul. Powstańców Śląskich.

Co chce Pan tam zmienić?

Ulica Powstańców Śląskich po modernizacji ma szansę stać się wizytówką Bemowa, tak jak al. KEN jest wizytówką Ursynowa. To będzie miejsce, przy którym będzie koncentrować się życie dzielnicy. Na całej długości ul. Powstańców Śląskich powinny być ścieżki rowerowe, miejsca na kawiarnie i miejskie skwery. Z kolei u zbiegu ulic Powstańców Śląskich i Radiowej powstanie kompleks kulturalny, w którym znajdą miejsce nowa siedziba Bemowskiego Centrum Kultury i nowoczesna mediateka.

Czy na Bemowie powstanie nowa pływalnia?

Tak. Nowy obiekt powinien powstać przy ul. Lazurowej. To dla mnie priorytet.

Gdzie na Woli widziałby Pan takie centrum lokalne?

Na ul. Chłodnej. Jej zrewitalizowany fragment już teraz może być wzorem dla innych tego typu projektów. Chcę zrewitalizować odcinek między ul. Żelazną a Okopową. Na Woli właśnie w tej okolicy będzie się koncentrowało życie kulturalne, artystyczne i rozrywkowe. Zresztą cała Wola potrzebuje kompleksowego programu rewitalizacji.

Miasto realizuje tego typu projekt po prawej stronie Wisły.

Działania rewitalizacyjne na Pradze prowadzone są z dużym rozmachem. Takiego programu oczekuje również Wola. Starsze budynki potrzebują remontów i wind, które ułatwią życie mieszkańców, wiele zabytkowych kamienic wymaga prac konserwatorskich, a wolskie zabytki gruntownej odnowy. Dotyczy to m.in. tzw. Wolskiego Koloseum czy też znanej w całej Warszawie kamienicy przy ul. Waliców 14. Kolejnym elementem jest systemowa modernizacja podwórek: więcej zieleni, uporządkowane parkowanie i wygodne "meble miejskie": nowe ławki, kwietniki, stojaki na rowery.

Skąd Pan weźmie pieniądze na realizację tych planów?

Po pierwsze, Warszawa musi korzystać z funduszy europejskich. Przypomnę tylko, że ponad 40 proc. wszystkich inwestycji w Warszawie było realizowanych za pieniądze z Unii Europejskiej. To 17,5 mld złotych dofinansowania. A prowadzona obecnie polityka PiS, która wyprowadza Polskę na margines Unii Europejskiej, może spowodować, że tych pieniędzy będzie mniej. Nie stać nas na to. Stolica potrzebuje pieniędzy europejskich, a moim zadaniem będzie je dla Warszawy pozyskiwać.

Zamierzam zwiększać źródła dochodów miasta. Będę ściągał inwestorów i namawiał osoby, które żyją w Warszawie, ale nie są w niej zameldowane, żeby tu rozliczały swoje podatki.

rozm. jp


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Wola

13.10.2018 11:03 #lideksynubeka
Rafalala myli dzielnice Warszawy? Ten sam wywiad ukazał się też na stronach Bemowa. Ja to wiem,że on nie odrożnia Bemowa od Woli i od innych dzielnic,ale Warszawy szkoda. Co prawda lemingowi na Woli można sprzedać obietnice dotyczące Pragi,też nie zauważy różnicy.
Mostów nie będzie,będzie "otwartość" i "walka z faszyzmem". Odrealnienie faceta granic nie zna,bo jedynych faszystów w ilości 5 szt. występowało tylko w TVN. Z wafelkami
13.10.2018 14:56 #toksyk
Ta strona wyrżnie promuje jednego kandydata. Artykuły na stronach prawie każdej z dzielnic
14.10.2018 20:29 #qvertz
"Chciałbym zbudować tramwaj na Odolanach". A ja wygrać w totka. A to pan kandydat nie wie, że projekt ten "spadł" przynajmniej do 2026 roku. poza tym na Ordona powstały już bloki i na tramwaj tam fizycznie już nie ma miejsca? Taki wywiad to lipa. Kandydat Trzaskowski nie ma pojęcia, o co chodzi, ktoś mu napisał tę całą wypowiedź razem pewnie z pytaniami. Dęta propaganda. Płyń Pan z Wisłą!

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


więcej
REKLAMA

 REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
oprawki-50%

Ogłoszenia drobne

Dom i ogród
 Naprawa Okien PCV tel. 796-698-555

Kursy, szkolenia
 Porozumienie finansowe między poważną osobą Jesteś bankiem banowanym i nie masz przychylności banków, albo lepiej masz projekt i potrzebujesz finansowania, złego kredytu lub potrzebujesz pieniędzy na opłacenie rachunków, funduszy na inwestycje w firmy. Pożyczkobiorcy, nie wahaj się ze mną skontaktować, jeśli chcesz pożyczyć. po więcej szczegółów skontaktuj się ze mną. E-mail: francesco.servillo85@gmail.com

Lokal użytkowy do wynajęcia
 Wynajmę lub sprzedam pawilon handlowy znajdujący się na terenie targowiska handlowego TARBEM dzielnica Bemowo o powierzchni ok. 20m kw. Od 2 lat funkcjonuje tam lombard. Pawilon posiada klimatyzację, roletę antywłamaniową , system alarmowy, system antynapadowy, sejf , oraz odrębny parking dla kupujących. Na dachu jest umieszczona reklama z czerwonymi diodami. W środku są półki, kanapa, biurko oraz szafki. Nowa instalacja elektryczna oraz zwora elektromagnetyczna w drzwiach Od ulicy jest duża przeszklona witryna z ledami Jest też umieszczenia duża reklama nad całym targowiskiem. Na terenie targowiska jest całodobowa ochrona. Zapraszam do kontaktu. Sebastian 514 250 282

Różne
 Wkrocz w świat randek przez internet, wykorzystaj możliwości jakie daje nowoczesna technologia i wypróbuj najbardziej popularne portale sex randkowe. Dzięki nim poznasz ludzi gotowych przeżyć niesamowite chwile. Umówisz się na randkę jakiej nigdy nie zapomnisz i przeżyjesz ekstremalne przygody o których do tej pory mogłeś jedynie marzyć. Poznaj świat randek online razem z https://zboczeni.com i umów się z najpiękniejszymi dziewczynami z twojej okolicy. Wystarczy wybrać jeden z wielu dostępnych na stronie portali, zarejestrować się podając kilka informacji, potwierdzić adres email...i już możesz za darmo korzystać ;)


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wyprzedaż Wakacyjna -70%
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA