REKLAMA
REKLAMA

Historia

Te wydarzenia zmieniły historię. Zapomniani bohaterowie Bitwy Warszawskiej
REKLAMA

REKLAMA

Te wydarzenia zmieniły historię. Zapomniani bohaterowie Bitwy Warszawskiej

Jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski do dziś nie doczekało się porządnego pomnika a jego rocznica przebiega w atmosferze już nie pikniku wojskowego, ale zwykłego długiego weekendu.

REKLAMA

Gdyby nie defilada, zorganizowana 15 sierpnia w Alejach Ujazdowskich i piknik historyczny przy Muzeum Wojska Polskiego, kolejna rocznica Bitwy Warszawskiej minęłaby zupełnie niepostrzeżenie. Dwa tygodnie temu na ulicach roiło się od warszawiaków z flagami i racami, często ubranych w koszulki o tematyce historycznej, świętujących rocznicę wybuchu powstania. Teraz świętowali już nieliczni. Większość wykorzystała długi weekend na kilkudniowy wyjazd za miasto albo zwyczajny odpoczynek, niezmącony rozmyślaniami o przeszłości czy przyszłości Polski.

Inwazja ze wschodu

W 1920 roku Polska nie była jeszcze w pełni funkcjonującym państwem z ustalonymi granicami. Najgorsza była sytuacja na wschodzie, gdzie Polacy, Ukraińcy, Białorusini i Litwini usiłowali urządzić się na ruinach imperium rosyjskiego, pogrążonego w wojnie domowej z komunistami. Ze względu na bolszewików Lenina, których rządów nikt nie chciał wówczas uznać, i którzy próbowali wywołać rewolucje również w innych krajach, o kształcie granic między nowymi państwami musiała zdecydować wojna. Wojsko polskie po raz pierwszy starło się z Armią Czerwoną na początku 1919 roku na terenie dzisiejszej Białorusi. Półtora roku później sytuacja na froncie była już fatalna. Polacy szykowali się do obrony Warszawy... i Europy Zachodniej.

- Przez trupa Białej Polski prowadzi droga ku ogólnoświatowej pożodze - powiedział swoim żołnierzom gen. Michaił Tuchaczewski. Wiedział, co mówi. Komuniści mieli swoich agentów we wszystkich krajach Europy a w przemysłowym Zagłębiu Ruhry udało im się doprowadzić do regularnych walk. Gdyby Armia Czerwona pokonała Polaków, łatwo opanowałaby osłabione przegraną I wojną światową Niemcy, a po nich także kolejne kraje.

- Współczesna historia cywilizacji zna mało wydarzeń posiadających znaczenie większe od bitwy pod Warszawą w roku 1920 - napisał dekadę później brytyjski dyplomata lord Edgar Vincent D'Abernon. - Nie zna zaś ani jednego, które by było mniej docenione.

Jak udało się wygrać?

Jeśli spojrzeć na mapę - zarówno ówczesną, jak i dzisiejszą - Polska jest w porównaniu z Rosją maleńkim krajem, który teoretycznie nie powinien mieć w wojnie żadnych szans. Za Rosjanami przemawia liczba ludności czy też ogromne złoża surowców, dające armii kluczowe na współczesnej wojnie paliwo. Ale historia uczy, że polsko-rosyjskie wojny wygrywała raz jedna, raz druga strona. W roku 1920 marsz. Piłsudski miał w rękawie kilka asów.

1. Złamane szyfry

Pierwszym asem był 28-letni porucznik Jan Kowalewski. Ten pochodzący z Łodzi młody chemik, zajmujący się w nowej polskiej armii wywiadem radiowym, na rok przed decydującą bitwą złamał szyfry Armii Czerwonej. Podczas wojny domowej w Rosji Polacy przechwytywali tysiące zaszyfrowanych meldunków, dzięki czemu marsz. Piłsudski dobrze znał sytuację na wschodzie. Dzięki Kowalewskiemu Polacy odebrali i odczytali 13 sierpnia rozkaz nakazujący sforsowanie Wisły na wysokości Warszawy.

Po wygranej wojnie Kowalewski został wysłany do Japonii, gdzie szkolił z kryptografii potencjalnych sojuszników w kolejnej wojnie przeciwko Rosji. Jako wybitny specjalista od szyfrów służył w polskim wojsku także podczas II wojny światowej. Po jej zakończeniu pozostał w Wielkiej Brytanii, gdzie zmarł na raka w wieku 73 lat. Jeszcze dwa lata przed śmiercią zajmował się łamaniem szyfrów, odczytując m.in. tajne meldunki z czasów powstania styczniowego.

2. Myślenie

Gen. Tadeusz Rozwadowski, marsz. Piłsudski i przedstawiciel francuskiej misji wojskowej gen. Maxime Weygand spędzili kilka nocy, dyskutując nad planem mającej się rozegrać bitwy. Najbardziej prawdopodobne warianty wydarzeń zostały z góry przewidziane, dzięki czemu dowodzący w polu Piłsudski w żadnym momencie bitwy nie musiał improwizować.

Co ciekawe, 13 sierpnia Rosjanie... poznali polski plan, znajdując spisane rozkazy i mapy przy ciele zabitego majora. Uznali je za fałszywki, mające wprowadzić ich w błąd, i nie wzięli zawartych w nich informacji pod uwagę.

3. Zagłuszenie rozkazów wroga

Podczas bitwy Rosjanie przekazywali rozkazy za pomocą dwóch radiostacji. 15 sierpnia jedna z nich była wyłączona na czas transportu, zaś druga została zdobyta przez Polaków. Gdyby nasi żołnierze zaczęli przekazywać zakodowane fałszywe rozkazy, wróg mógłby się domyślić, że jego szyfry zostały złamane. Zapadła więc decyzja, by zagłuszać Rosjan. Gdy gen. Tuchaczewski wydawał rozkazy, jego oficerowie słyszeli tylko hałas. Kiedy pod Warszawą trwała bitwa, kilka dobrze uzbrojonych dywizji Armii Czerwonej bezsensownie maszerowało przez północne Mazowsze.

4. Węgry

W 1920 roku tylko kilka państw zidentyfikowało Armię Czerwoną jako zagrożenie dla całej Europy. Francuskie dostawy nie docierały do Polski, bo linie zaopatrzeniowe zostały przecięte przez niemieckich komunistów. W rezultacie największą pomoc dostaliśmy od Węgrów, którzy podczas wojny polsko-rosyjskiej dostarczyli dziesiątki tysięcy karabinów oraz 100 milionów pocisków i naboi.

19 lat pokoju

Pobici pod Warszawą Rosjanie zostali zmuszeni do zawarcia rozejmu. Polska miała 19 lat na budowę nowoczesnego przemysłu, modernizację i budowę swojej pozycji w Europie, w czym nieustannie przeszkadzali sterowani z Moskwy komunistyczni agenci i terroryści. Po 19 latach Rosjanie rzeczywiście wrócili, ale tym razem z pomocą doskonale uzbrojonych Niemców. Dalszy ciąg tej historii zna każde dziecko.

Dominik Gadomski

historyk, redaktor portalu tustolica.pl


LINKI SPONSOROWANE
  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu StolicaREKLAMA

Ten tekst nie ma jeszcze komentarzy na forum. Twój może być pierwszy...


  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: 

REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Dam pracę
 Zatrudnię od zaraz kierowców, pomoc kuchenną i osoby do dystrybucji posiłków w szpitalu! Z książeczką sanepid! Tel. 660-780-141.

Nieruchomości
 Chcesz bezpiecznie kupić mieszkanie? Słyszałeś wiele o nieuczciwych transakcjach i boisz się, że spotka Cię coś podobnego? Nie martw się na zapas, lecz skorzystaj z usług Tur Nieruchomości. Dlaczego warto? Bezpieczeństwo transakcji Współpracując z nami masz gwarancję, że Twoja transakcja będzie bezpieczna. Nasi doradcy mają potrzebną wiedzę i doświadczenie by nie tylko zweryfikować stan prawny nieruchomości, ale również przekazać Ci informacje o jego ewentualnych konsekwencjach. Dzięki ich wparciu wybierzesz mieszkanie najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb i możliwości finansowych, wynegocjujesz korzystne warunki transakcji oraz sfinalizujesz zakup bez biegania po urzędach. Rosnąca liczba klientów Najlepszym dowodem na skuteczność naszych działań jest stale rosnąca liczba klientów. Przekonaj się o tym, że setki zadowolonych klientów nie mogą się mylić. Zajrzyj na https://tur-nieruchomosci.pl i znajdź mieszkanie

Różne
 Koszty Dam/Odstąpię Koszty VAT - szybko, profesjonalnie i tanio. Chciałbyś obniżenia zbyt wysokiego podatku VAT oraz pit (cit), potrzebujesz faktur kosztowych od innych podmiotów. Proponujemy Faktury VAT na usługi, oraz Faktury VAT na towary. Faktury są księgowane i wykazywane w JPK Sprzedam fakturę , kupie fakturę , sprzedam VAT , kupie VAT , sprzedam koszty , kupie koszty , koszty vat , dam faktury , dam koszty vat , kupie fakturę , kupie koszty vat Tel.544-443-637 inffoo@list.ru http://www.optymalizacjavat.online https://sites.google.com/view/vatkoszty/strona-g%C5%82%C3%B3wna https://sites.google.com/view/koszt/vatkoszt

Kursy, szkolenia
 Tatusiowie/Mamusiowie Ruszyły zapisy na zajęcia z nauki pływania. Dla kogo? Dla dzieci od 2 roku życia, oraz osób dorosłych. Gdzie? 1. Na Pływalni OSIR Włochy ul. Gładka 18. 2. Pływalnia ul. Niegocińska 2 (niedaleko Galerii Mokotów) 3. Pływalnia ul. Hirszfelda 11, Koncertowa 4, Wilczy Dół Kabaty (Ursynów). Kiedy? Zajęcia prowadzimy od poniedziałku do piątku w godzinach 16-21, oraz w weekendy od 9 do 15. Forma zajęć? Zapraszamy na zajęcia indywidualne, oraz zajęcia grupowe w kameralnych grupkach maksymalnie do 4 osób. Cena? Cena zajęć jest uzależniona od formy zajęć, karnetu lekcji, oraz ilości uczestników. Informacje dodatkowe Trener podczas zajęć jest z dziećmi w wodzie, więc dziecko może czuć się bezpiecznie, oraz mieć komfort psychiczny podczas nauki. Rezerwując już teraz miejsce, możecie Państwo wybrać najdogodniejszy dla siebie termin zajęć. Jeśli szukasz dodatkowych, pozalekcyjnych zajęć dla swoich pociech, Zapraszam do kontaktu 500-575-840 mpawlakpaar@gmail.com


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA