REKLAMA

Wawer

Zagadkowa brama do lasu przy ulicy Walcownicze

 

Tajemnica willi Feiner w Falenicy

  28 kwietnia 2015

alt='Tajemnica willi Feiner w Falenicy'

Ta brama jest naprawdę tajemnicza. Prowadzi w las. Murowana furtka z napisem "Villa Feiner" stoi przy dzisiejszej ulicy Technicznej prawie osiemdziesiąt lat. Jest pamiątką po ogrodzeniu stojącej tu niegdyś willi. Czy ktoś pamięta jeszcze ten budynek? Próbowałem ustalić, jaka jest geneza tego nietypowego wawerskiego zabytku...

REKLAMA

Nie są znane chyba żadne zdjęcia tego budynku. O willi Feiner milczą także książki. Dlatego kilka lat temu wybrałem się do Falenicy, by zbadać przeszłość tego miejsca. Pani Maria Mielczarek z ulicy Technicznej miała ponad dziewięćdziesiąt lat, gdy w 2006 roku opowiadała mi o tajemniczej budowli: - Właścicielem był bogaty Żyd z Warszawy. Dom był parterowy, ale piękny. Moja koleżanka przed wojną pracowała tam jako gosposia i mieszkała w stróżówce. Cała posesja ogrodzona była dekoracyjnym ogrodzeniem z drewna. Willę rozebrano po wojnie, kiedy mieszkańcy potrzebowali materiału na opał - wspominała pani Mielczarek.

Wagary pani Ireny

Sporo o willi wiedziała także pani Irena Kuklewicz, która urodziła się tutaj w 1920 roku. Jej ojcem był pierwszy wójt Falenicy - asesor Stefan Wronko. Jak podkreślała, był on prawdziwym inteligentem. Pan Feiner prowadził sklep z zastawą stołową przy placu Teatralnym w Warszawie. Pamiętam, bo jeździłam do szkoły w Śródmieściu, na Złotą, a gdy wraz z koleżankami chciałyśmy spóźnić się na matematykę, chodziłyśmy na spacery. Sklep Feinera mieścił się koło pałacu Jabłonowskich, gdzie przed wojną był ratusz warszawski - opowiadała Irena Kuklewicz. - To był pan, a nie stróż. Przez lata zasiadał w falenickiej radzie. Szanowali go nie tylko Polacy, ale także liczni na tych terenach Żydzi - wspominała. A co z willą Feiner? Nazwa budynku pochodziła od nazwiska właściciela. - Pan Feiner prowadził sklep z zastawą stołową przy placu Teatralnym w Warszawie. Pamiętam, bo jeździłam do szkoły w Śródmieściu, na Złotą, a gdy wraz z koleżankami chciałyśmy spóźnić się na matematykę, chodziłyśmy na spacery. Sklep Feinera mieścił się koło pałacu Jabłonowskich, gdzie przed wojną był ratusz warszawski - opowiadała Irena Kuklewicz.

Zapraszamy na zakupy

Telefon do Feinera

Tymczasem co innego zdradza stołeczna książka telefoniczna na rok 1939. Przy placu Teatralnym nie odnotowano żadnego Feinera! Jedyni, których nazwiska opublikowano, to: A. C. Feiner, właściciel składu materiałów piśmiennych przy Nalewkach 39 (tel. 11-08-54) i mieszkania przy ul. Nalewki 25 (tel. 11-92-65), Adolf Feier (Ciepła 3, tel. 2-66-71) oraz Izaak Feiner (Ceglana 17 - dziś Pereca, tel. 6-86-89). Czy któryś z nich był właścicielem willi w Falenicy?

Falenica znana była z licznej społeczności żydowskiej. Przy ulicach Handlowej (dziś Walcowniczej) czy Wiązowskiej (dziś Technicznej) mieszkali Żydzi - w domach drewnianych i murowanych. Przy ulicy Nowej (dziś Bambusowa) była synagoga, zaś w zachowanym do dziś budynku przy Kłodzkiej 12/14 działała mykwa. Z kolei w willi Bajka przy ulicy Lokalnej 57 działał żydowski ośrodek pomocy społecznej "Medena" oraz dom starców "Ezra". Dyrektorował im pan Grunbaum.

Podobną do willi Feiner bramę miała willa Rose. Tkwiła w lesie jeszcze w latach dziewięćdziesiątych jako jedyna pamiątka po istniejącym kiedyś na tej parceli domu. Również rzekomo należała do Żyda. Ale kto dziś to wie?

Przemysław Burkiewicz

 

REKLAMA

Komentarze (1)

# józefów

01.05.2015 17:50

mitologia współczesna
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy