REKLAMA

Wola

kultura »

 

Tadeusz Łomnicki patronem uliczki ze śmietnikami. Godne upamiętnienie?

  26 września 2020

alt='Tadeusz Łomnicki patronem uliczki ze śmietnikami. Godne upamiętnienie?'
źródło: kadr z filmu "Potop"

Zmarły 28 lat temu aktor doczekał się kolejnego upamiętnienia, ale decyzja warszawskiego samorządu jest dość kontrowersyjna.

REKLAMA

W czwartek 25 września wieczorem ogólnopolskie media zaczęły powtarzać komunikat PAP głoszący, że "na stołecznej Woli będzie ulica Tadeusza Łomnickiego". Rzeczywiście, wcześniej tego samego dnia warszawscy radni przegłosowali wpisanie na mapę miasta nazwiska słynnego aktora, ale nazywanie zaułka na tyłach Teatru na Woli ulicą jest w najlepszym razie eufemizmem.

W rzeczywistości odtwórca roli pułkownika Wołodyjowskiego w "Potopie" Jerzego Hoffmana został patronem 50-metrowej drogi wewnętrznej łączącej Skierniewicką z Rogalińską, przy której znajdują się wyłącznie ślepe ściany budynków i śmietniki. Rada Warszawy zdecydowała o tym jednomyślnie.

- Jako obiekt upamiętnienia wybrano drogę otaczającą Teatr na Woli, którego patron był wieloletnim aktorem i reżyserem (obecnie Scena Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego Teatru Dramatycznego) - czytamy w uzasadnieniu. - Droga ta biegnie od Kasprzaka w kierunku północnym a następnie zachodnim do Skierniewickiej.

Tadeusz Łomnicki (1927-1992) urodził się w miasteczku Podhajce, należącym wówczas do Polski, a dziś do Ukrainy. Podczas II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej, a kilka lat po jej zakończeniu został członkiem partii komunistycznej. W latach 70. zasiadał w Komitecie Centralnym PZPR i prezydium Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej, jednak zrezygnował z tych funkcji po wprowadzeniu przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego stanu wojennego.

Z Warszawą Łomnicki był związany od końca lat 40., gdy jako świeżo upieczony aktor otrzymał angaż w Teatrze Współczesnym. Później występował także na deskach teatrów Narodowego, Polskiego, Studio i Na Woli, którym kierował w latach 1976-1981. Przez 11 lat był również rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Zmarł w wieku zaledwie 65 lat. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym przy Powązkowskiej.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA