REKLAMA
REKLAMA

Inwestycje

Szpital wojskowy rozwiązaniem dla Legionowa?
REKLAMA

W Legionowie, tuż przy mieszczącej się na Piaskach przychodnie wojskowej powstać miałby szpital wojskowy. Ma to być filia Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej, która działa na warszawskich Bielanach.


REKLAMA

Szpital wojskowy rozwiązaniem dla Legionowa?

Legionowski poseł, a zarazem minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, na 2019 rok zapowiada budowę wojskowego, czterooddziałowego szpitala z oddziałem ratunkowym w Legionowie. W tej sprawie prowadzi ponoć rozmowy z... ministrem Antonim Macierewiczem. To realne plany czy kolejne obietnice wyborcze?

REKLAMA

Dotychczasowe, wieloletnie próby stworzenia szpitala w Legionowie kończyły się na niczym. Temat pojawiał się zwykle przed wyborami, a działania władz samorządowych były głównie pozorne. Żądały one bowiem od NFZ i resortu zdrowia gwarancji finansowania szpitala jeszcze przed jego wybudowaniem, a więc takich przywilejów jakich nie posiada żadna placówka w Polsce. Szanse na powstanie szpitala były więc zerowe. Obecnie panującą w tym zakresie niemoc postanowił przerwać Mariusz Błaszczak, poseł z Legionowa, a jednocześnie szef MSWiA, który w wywiadzie dla tygodnika "Mazowieckie To i Owo" sensacyjnie zakomunikował, iż budowa szpitala ma ruszyć w połowie 2019 roku. Czy to jednak realny scenariusz?

Błaszczak rozmawia z Macierewiczem

- Ta sprawa pozostawała nierozstrzygnięta, mimo obietnic składanych mieszkańcom na przestrzeni ostatnich 30 lat. Jako minister w rządzie Prawa i Sprawiedliwości postanowiłem działać. W ciągu kilku ostatnich miesięcy temat nabrał tempa - przyznał w wywiadzie Mariusz Błaszczak. Jak dodał, żeby spowodować doraźną poprawę w dostępie do służby zdrowia zwrócił się do wojewody mazowieckiego o zwiększenie liczby zespołów ratownictwa medycznego, czyli karetek dostępnych w powiecie legionowskim.

- Natomiast w sprawie szpitala podjąłem rozmowy z ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem - dość zaskakująco przyznał minister Błaszczak, gdyż co ma resort obrony do służby zdrowia? - W Legionowie działa od wielu lat wojskowa przychodnia specjalistyczna, a w jej bezpośrednim sąsiedztwie resort obrony dysponuje terenem odpowiednim do tego, aby wybudować szpital. Pomysł spotkał się z aprobatą szefa MON oraz wiceministra odpowiedzialnego za wojskową służbę zdrowia. Ten ostatni przedstawił mi koncepcję budowy szpitala w Legionowie - powiedział Mariusz Błaszczak.

Samorządy deklarują pomoc

Kilka godzin po publikacji wywiadu z ministrem Błaszczakiem głos w tej sprawie za pomocą Facebooka zabrał starosta, tym samym potwierdzając, że "jest coś na rzeczy".

- Uczestniczyłem w kolejnym w ciągu ostatnich miesięcy spotkaniu w tej sprawie z Wojskowym Departamentem Służby Zdrowia, na którym podtrzymaliśmy deklarację partycypacji powiatu w budowie szpitala - napisał starosta Robert Wróbel. Przypomnijmy, iż na niedawnej sesji rady powiatu, starosta zapewnił, że w razie potrzeby wykonania strategicznej inwestycji typu np. budowa szpitala, jesteśmy w stanie przeznaczyć na ten cel nawet 25 mln zł. Również legionowscy radni - niezależnie od opcji politycznej, przyklasnęli pomysłowi w specjalnie podjętej uchwale. Szpital wojskowy miałby powstać tuż przy mieszczącej się na Piaskach przychodni wojskowej.

Ogromne koszty

- Chyba pojawiło się światełko w tunelu. Od kilku miesięcy prowadzimy rozmowy z MON, przy wsparciu ministra Mariusza Błaszczaka, żeby ten szpital powstał. (...) Udało się też wstępnie porozumieć z MON, że szpital będzie filią Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej. Czekamy na podpisanie stosownych dokumentów i porozumień - powiedział w wywiadzie dla "Miejscowej" prezydent Legionowa Roman Smogorzewski. Dodał, że samorząd Legionowa jest w stanie dołożyć do budowy niebagatelną kwotę. - Na pewno powyżej 30 mln zł - mówi Smogorzewski, a więc sumując - samo miasto Legionowo z powiatem legionowskim są w stanie wyłożyć 55 mln zł. Ile są w stanie dołożyć pozostałe samorządy, a ile resort obrony? Tego na razie nie wiemy.

Rozpoczęcie budowy w 2019 roku?

Ze względu na charakter placówki medycznej można spodziewać się, że w sąsiedztwie szpitala powstanie lądowisko dla śmigłowców, co przy kłopotliwym dojeździe do Legionowa jest strzałem w dziesiątkę. Transport helikopterem byłby ważnym elementem komunikacyjnym w nagłych i ciężkich przypadkach wymagających natychmiastowego dotarcia do kliniki, czy interwencji w innych ośrodkach medycznych w Polsce.

- Budowa może się rozpocząć na przełomie sierpnia i wrześniu 2019 roku - przy założeniu, że do końca marca 2018 roku zapadną kluczowe decyzje co do struktury szpitala i finansowania nowej placówki. W skład lecznicy mają wejść cztery oddziały oraz izba przyjęć. Więcej szczegółów poznamy niebawem. Jednak już teraz jestem przekonany, że pomysł budowy szpitala w naszym mieście wreszcie nabiera realnych kształtów - przekonuje minister Mariusz Błaszczak.

Czy są to realne obietnice? - Uczestniczyłem w rozmowach z MON. Plan działania jest jasny. Teraz nie pytamy, czy szpital powstanie, ale uzgadniamy szczegóły techniczne i rozwiązania formalno-prawne. Terminy, o których mówi minister, są rzeczywiste - komentuje legionowski radny Andrzej Kalinowski.

(DB)


LINKI SPONSOROWANE
  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu LegionowoREKLAMA

10.12.2017 11:37 #Szpitalnik
To nic nowego. Resort obrony narodowej już na początku lat osiemdziesiątych planował budowę w Legionowie wielkiego szpitala wojskowego, przede wszystkim o charakterze chirurgicznym. W dużej części miał być on "spakowany", przygotowany do pełnego rozwinięcia w przypadku mobilizacji lub rozpoczęcia działań wojennych. Opracowano koncepcje projektowe, zarezerwowano teren w Legionowie, rozpoczęciu budowy przeszkodził jednak nasilający się kryzys gospodarczy lat osiemdziesiątych a potem zmiana priorytetów obronnych państwa. Po latach widzimy, że dobrze się stało że budowy nie zaczęto, gdyż za komuny nie starczyłoby pieniędzy na jej dokończenie i albo budowa stanęłaby rozgrzebana na zawsze (i jeszcze trzeba byłoby ponieść koszty rozbiórki niedokończonych obiektów) albo wlokłaby się w nieskończoność. Głośnym przykładem takiej inwestycji była trwająca trzydzieści lat budowa Szpitala Wojewódzkiego w Słupsku - w momencie zakończenia budowy kompleksu dokonano rozbiórki niektórych obiektów wybudowanych na początku, doszczętnie już wyeksploatowanych. W przypadku Legionowa poniesiono jedynie koszty na opracowanie częściowej dokumentacji projektowej.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: 

REKLAMA

więcej
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Kursy, szkolenia
 Tatusiowie/Mamusiowie Ruszyły zapisy na zajęcia z nauki pływania. Dla kogo? Dla dzieci od 2 roku życia, oraz osób dorosłych. Gdzie? 1. Na Pływalni OSIR Włochy ul. Gładka 18. 2. Pływalnia ul. Niegocińska 2 (niedaleko Galerii Mokotów) 3. Pływalnia ul. Hirszfelda 11, Koncertowa 4, Wilczy Dół Kabaty (Ursynów). Kiedy? Zajęcia prowadzimy od poniedziałku do piątku w godzinach 16-21, oraz w weekendy od 9 do 15. Forma zajęć? Zapraszamy na zajęcia indywidualne, oraz zajęcia grupowe w kameralnych grupkach maksymalnie do 4 osób. Cena? Cena zajęć jest uzależniona od formy zajęć, karnetu lekcji, oraz ilości uczestników. Informacje dodatkowe Trener podczas zajęć jest z dziećmi w wodzie, więc dziecko może czuć się bezpiecznie, oraz mieć komfort psychiczny podczas nauki. Rezerwując już teraz miejsce, możecie Państwo wybrać najdogodniejszy dla siebie termin zajęć. Jeśli szukasz dodatkowych, pozalekcyjnych zajęć dla swoich pociech, Zapraszam do kontaktu 500-575-840 mpawlakpaar@gmail.com

Sprzedam
 Fortepian salonowy "Sommerfeld" tel. 504-035-930

Budowlane
 Malowanie mieszkań gładzie panele podłogowe i inne drobne prace.Krzysztof 531777306

Finanse
 Pożegnaj się ze swoimi długami. Raz na zawsze. Otrzymasz najtańszą pożyczkę oddłużeniową. Spłacisz swoje zadłużenie. Twój portfel nie będzie już świecił pustkami. Skontaktuj się z nami, by uzyskać ofertę najtańszej pożyczki oddłużeniowej. Spraw, by Twoje długi nie były już problemem. Możesz zyskać: - nawet 250 000 złotych - oprocentowanie już od 4% - nawet na 150 miesięcy Nasi doradcy finansowo-prawni przygotują dla Ciebie skuteczne rozwiązania. Dowiesz się jak poradzić sobie ze swoim zadłużeniem. Napraw swoje finanse dzięki pomocy profesjonalistów. Nie musisz męczyc się z długami. Wystarczy, że skontaktujesz się z nami. Przygotujemy dla Ciebie najkorzystniejsze rozwiązanie. Sprawdź, ile możesz dostać. Obsługujemy klientów terenu całego kraju. www.freshkredyt.pl


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA