REKLAMA
REKLAMA

Zabytki

Świdermajery znikają z pejzażu Wawra. "Spalić budę i po kłopocie"
REKLAMA

źródło: www.warszawa-straz.pl


REKLAMA

Świdermajery znikają z pejzażu Wawra. "Spalić budę i po kłopocie"

Tajemnicza plaga pożarów trawiących stare drewniane domy charakterystyczne dla całej linii otwockiej trwa od dawna. Jest hałas, protesty. Jakiś czas spokój, po czym znów w pożarach bezpowrotnie giną kolejne domy...

REKLAMA
Niby wszyscy świdermajery z Wawra, Józefowa, Otwocka lubią, hołubią, zachwycają się ich urokiem. Co chwila ktoś odezwie się z lamentacją o kolejnych domach, które poszły z dymem. I dobrze, bo na jakiś czas jest przynajmniej jakieś zainteresowanie, jakaś rozmowa. Tylko, co z tego, skoro świdermajery nadal płoną...

Może mają historycznego pecha?

Może. W PRL charakterystyczne drewniane wille z ażurowymi zdobieniami balkoników, werand, okiennic ochrzczone przez Gałczyńskiego nieco ironicznym mianem "świdermajerów", władze oddawały lokatorom z kwaterunku. A ci nierzadko wykańczali je, dewastowali i rujnowali, po czym wyprowadzali się gdzie indziej. A władze spisywały protokoły zniszczeń i z remontami się nie kwapiły. Bo kto by tam sobie głowę zawracał burżuazyjnymi przeżytkami. W końcu na ich miejscu można było zbudować blok. I zamiast dwóm rodzinom dać mieszkanie pięćdziesięciu. W efekcie do ustrojowej transformacji świdermajerów przetrwała może setka. I wydawało się, że mogą teraz odetchnąć. Część odzyskali dawni właściciele, część pozostała w zasobach komunalnych z lokatorami albo i bez, bo ruina. Ale wydawałoby się, że bezsprzeczną wartość historyczną drewnianych willi muszą dostrzec wszyscy, wyremontują, zadbają i świdermajery znów będą cieszyć oczy w wawerskim pejzażu.

Spalić budę w diabły

Tymczasem różnie z tym bywało i wciąż bywa. Część właścicieli - nowych, starych albo z odzysku - faktycznie wyremontowała, zadbała, wychuchała i sobie mieszka. Ale częściej zdarzało się tak, że zwłaszcza te co bardziej zrujnowane świdermajery stały się niepotrzebną zawalidrogą. Bo oto dostał człowiek, kupił albo odziedziczył działkę z takim starociem i chciałby sobie porządną wille sprawić. A tu ani rusz - zabytku tknąć nie wolno, remontować się nie opłaca albo nie ma na to pieniędzy, zwłaszcza że zmienić prawie nic nie można, lokalna władza umywa ręce, tłumacząc, że to prywatne i nic nie może zrobić. Sprzedać też trudno, bo amatora z kasą na taki cudaczny drewniany dom trudno znaleźć. No i świdermajery musiały zacząć płonąć... To było jedyne logiczne wyjście: spalić budę w diabły, postawić dom marzeń albo sprzedać działkę i kłopot z głowy...

Dwa pożary w ciągu tygodnia

Co jakiś czas zatem kolejne wille zaczęły płonąć w tajemniczych pożarach i to zarówno te opustoszałe jak i zamieszkałe. Niektórzy tłumaczyli, że pożary to skutek złego stanu technicznego budynków, że instalacja elektryczna stara albo gazowa albo jeszcze co innego. Albo, że koczujący w pustostanach menele zaprószyli, wszak wódka lubi dym. Ale w aż takiego pecha świdermajerów to już mi się nie chce wierzyć. Zapewne w niektórych wypadkach tak bywało, ale też w wielu innych to po prostu musiały być podpalenia. Po pladze pożarów w ubiegłym roku prasę, tę lokalną i ogólnopolską, obiegła fala artykułów na ten temat, Internet huczał z oburzenia. Przycichło. Ale nie na długo. W kwietniu tego roku w ciągu jednego tygodnia spłonęły dwa świdermajery. Najpierw opuszczony dom u zbiegu ulic Patriotów i Owocowej, potem duża, piękna willa przy Rejtana. Była zamieszkała, na szczęście jednak nikomu z 17 mieszkańców nic się nie stało. Tylko sam dom nadawał się tylko do rozbiórki.

Biedronka zamiast zabytku?

Dziwnym trafem jakiś czas po pożarach właściciele działki już bez kłopotliwego zabytku sprzedają, albo bez przeszkód budują coś innego, albo jak z podziemi znajduje się inwestor chętny pobudować sklep albo coś równie potrzebnego na miejsce bezwartościowej drewnianej budy. Słyszę, że w miejscu świdermajera na rogu Patriotów i Owocowej ma powstać Biedronka.

Powstanie czy nie, to w gruncie rzeczy mało ważne. Ważne, że świdermajery usuwane są z wawerskiego pejzażu, przynajmniej po części, celowo, i nikt nie robi nic. Władze po dawnemu wzruszają ramionami, bo co prywatne, to nie do nich, a co ich - komunalne - to pieniędzy nie ma, są pilniejsze potrzeby. Były już mazowiecki konserwator zabytków, Rafał Nadolny, zapowiadał kilka lat temu wdrożenie planu rewitalizacji wyjątkowej drewnianej architektury. Wyremontowane miały zostać przy udziale środków samorządowych zarówno budynki prywatne, jak i komunalne. I co? I nic. Obiecanki, cacanki. O nowym planie ratunkowym jakoś nic nie słychać. Zdarzają się rodzynki, jak dawne sanatorium Guriewicza w Otwocku, które odzyskać ma dawną świetność. Część prywatnych domów jest w dobrym stanie, ale inne świdermajery wciąż szczęścia nie mają. Dalej się będą paliły? Albo wreszcie się rozpadną? W ewidencji zabytków zostało ich już tylko około pięćdziesięciu.

(wk)


LINKI SPONSOROWANE
  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Wawer

Świdermajery znikają z pejzażu Wawra. "Spalić budę i po kłopocie"

źródło: www.warszawa-straz.pl


Świdermajery znikają z pejzażu Wawra. "Spalić budę i po kłopocie"

źródło: www.warszawa-straz.pl
REKLAMA

07.11.2016 16:29 #Maniuś
Za podpalanie dóbr kultury narodowej powinna być kara 25 lat pozbawienia wolności .
07.11.2016 19:29 starociewarszawa.pl
Podpalenia stają się nagminne w całym kraju.
08.11.2016 00:15 #wawerszczak
Zgadzam się w 100% z Maniusiem tyle, że kto będzie się zastanawiać nad sprawcą? Jakieś dochodzenia? HAHA niestety ale nic z tego ponieważ już dawno pod stołem poszedł następny wałek w naszej kochanej nieskorumpowanej gminie pod kolejny budynek użytkowy.... Jeszcze jedna niezbędna Biedronka super :) Jeszcze brakuje KFC obok amerykańskiej restauracji McDonald's zamiast kilku nikomu niepotrzebnych starych drewniaków. Podziękowania dla władz gminy. Nie dziwne jakby dostali prowizję za plan rewitalizacji to by na pewno się tym zajeli.
08.11.2016 09:02 #Kooihgg
Jak dla mnie to powinno się albo wykładać kasę, remontować i robić przepiękne zabytki albo burzyć. Najgorsze co może być to jak stoi taka ruina która z czasem przemienia się na melinę pijacką. Jak nie ma pieniędzy to burzyć i nie zastanawiać się. A sklepy no cóż w Wawrze pracy jest mało a każda galeria handlowa to praca dla co najmniej kilkudziesięciu osób.
09.11.2016 15:50 #P.I.Roman
Ogień najskuteczniej uwalnia zaruderzoną przestrzeń nowej zabudowie. Skansen to nie tutaj.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: 

REKLAMA

więcej
REKLAMA
LINKI SPONSOROWANE
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Kursy, szkolenia
 MS Excel 349 zł, 12 godz. lekcyjnych, 14.07.2018. Program 1. Omówienie ekranu,tworzenie arkuszy, kasowanie - poruszanie się pomiędzy arkuszami 2. Wprowadzanie i formatowanie danych, - dodawanie danych, modyfikowanie, usuwanie, zaznaczanie, kopiowanie, kolor, rozmiar, typ czcionki 3. Komórka, wiersz, kolumna - zaznaczanie komórek, zakresów komórek, wierszy, kolumn - dopasowywanie wysokości wierszy, szerokości kolumn - ukrywanie wierszy, kolumn 4. Formuły i podstawowe funkcje matematyczne - tworzenie formuł - wstawianie funkcji matematycznych - funkcje daty i czasu, funkcje tekstowe 5. Tworzenie tabel, autofiltrowanie, sortowanie danych 6. Tworzenie wykresów- typy wykresów - tworzenie wykresów - formatowanie wykresów 7. Drukowanie, tworzenie nagłówka, stopki - ustawianie obszaru wydruku - metody dzielenia dokumentów na strony - orientacja wydruku - drukowanie i zakresy drukowania. Diamond Education, Warszawa, ul. Ratuszowa 11 lok. 309. . Tel: 795732851, E-mail: warszawa@diamond.edu.pl,

Usługi inne
 Firma Eko Pest oferuje usługę DDD na terenie Warszawy i całego województwa mazowieckiego. Likwidujemy oraz usuwamy gniazda os, szerszeni i trzmieli. Zapraszamy 601 626 123 www.likwidacja-gniazd-os-szerszeni.com

Usługi transportowe
 STAŁA TRASA !cała POLSKA-cała SZWECJA! 4x miesiąc Niskie ceny,Auta z WINDĄ np:6,3dłx2,45szerx2,45wys. SPECJALIZUJEMY SIĘ w PRZEPROWADZKACH, KAŻDYM TRANSPORCIE,KURIERCE. POMAGAMY! przy załadunku i rozładunku. Każdy rodzaj ładunku->OD DRZWI->DO DRZWI. KAŻDY REGION POLSKI, SZWECJI: PACZKI,OKNA!, MAT.BUDOWLANE,MEBLE,ROWERY,MOTORY,AGD-RTV,OPONY,ZWIERZĘTA,ITP. UMOWA,UBEZPIECZENIE,F-Vat,EU- Nip,CMR. PL:+48735130862 SE:+46764012966 Email:biuro@transport-szwecja.com

Kupię części
 Do Fiata 125 + PRL 513-606-666


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.