Wawer

różne »

Sukcesy reprezentantów Wawra w sumo

9 maja 2008

W sobotę 25 kwietnia w sali gimnastycznej SP 76 i Gimnazjum 101 przy ul. Poezji 5 odbył się kolejny Ogólnopolski Turniej Klasyfikacyjny juniorów i kadetów w sumo oraz pierwszy w tym roku, z 5-turniejowego cyklu zawodów, turniej Grand Prix Mazowsza i Dzielnicy Wawer dzieci i młodzieży w mini sumo.

Jak nam powiedział organizator tej imprezy Andrzej Wojda, w zawodach wzięło udział w sumie 121 dzieci i młodzieży reprezentujących 15 klubów z całej Polski, w tym cztery z Wawra: UKS Fuks, UKS Papik, UKS Falenica i UKS Marysin.

W Ogólnopolskim Turnieju Klasyfikacyjnym w sumo najlepiej zaprezentował się Paweł Wojda z UKS Fuks, który w kategorii 75 kg kadetów do lat 16 zdobył brą-zowy medal oraz złoty medal w wadze do 80 kg w grupie starszej, to jest juniorów do 18 lat, pokonując między innymi aktualnego mistrza Polski seniorów. Bartłomiej Struss z UKS Marysin potwierdził swoją wysoką pozycję i aspirację do występu w reprezentacji Polski w zbliżających się Mistrzostwach Europy kadetów i juniorów, które odbędą się w Krotoszynie w dniach 27-29 czerwca. Zdobył on w grupie kade-tów w wadze powyżej 90 kg pierwsze miejsce i srebrny medal w grupie juniorów w kategorii powyżej 100 kg. Bardzo dobrze zaprezentowali się i inni młodzi zawodnicy wawerskich klubów: Tomasz Wojda z UKS Fuks zdobył brązowy medal w kategorii do 75 kg, Maciej Wyszkowski też z UKS Fuks zdobył srebrny medal, a Andrzej Chwederowicz brązowy medal w kategorii do 65 kg.

W Grand Prix Mazowsza i Dzielnicy Wawer dzieci i młodzieży w mini sumo naj-lepiej zaprezentowała się zawodniczka UKS Papik Magda Byśkiniewicz, która po raz kolejny wygrała kategorię do 60 kg. Jej koleżanka klubowa Wiktoria Stodulska w tej kategorii zdobyła srebrny medal, a siostra Monika Byśkiniewicz w kategorii do 50 kg zakończyła turniej na trzecim miejscu. W tych zawodach świetnie walczyli zawodnicy UKS Marysin prowadzeni przez trenera Leszka Blautenberga i tak w kategorii do 25 kg Karol Wieleba zdobył srebrny medal, a jego klubowi koledzy Jan Dajna i Kacper Struss zadowolili się brązowymi medalami. W kategorii do 35 kg Mateusz Werner zajął trzecie miejsce, a do 50 kg najlepszy okazał się Mateusz Ziółkowski zdobywając złoty medal w tej kategorii wagowej. Tego samego wyczynu dokonał Mateusz Skonieczny w kategorii do 55 kg. W tej kategorii wagowej Maciej Kalbarczyk zdobył brązowy medal. W kategorii do 60 kg dwaj reprezentanci rów-nież z UKS Marysin: Michał Onopiuk i Szymon Sarna zajęli dwa trzecie miejsca.

Zdobycie siedmiu medali w ogólnopolskich zawodach w sumo oraz 11 medali w Grand Prix Mazowsza i Dzielnicy Wawer w mini sumo oraz coraz większe zaintere-sowanie dzieci i młodzieży tą atrakcyjną sztuką walki świadczy o wzroście popular-ności sumo w dzielnicy Wawer.

Przypominamy, że kolejną imprezą w sumo, która odbędzie się na terenie na-szej dzielnicy będą mistrzostwa Polski kadetów. Zawody te, jako ostatnia kwalifi-kacja zawodników do ME, wraz z kolejną rundą Grand Prix Mazowsza i Dzielnicy Wawer w mini sumo odbędą się tym razem w hali sportowej Gimnazjum 105 przy ul. Króla Maciusia 5 w sobotę 31 maja w godzinach 12.00-14 30.

Patronat nad tą imprezą objął Ambasador Japonii w Polsce J. E. Ryuichi Tana-be, który potwierdził swoje przybycie na mistrzostwa. Spodziewane jest również przybycie prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.