REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Inwestycje

Spór o Górczewską. Dla kogo jest metro na Bemowo?
REKLAMA

źródło: ZDM


REKLAMA

Spór o Górczewską. Dla kogo jest metro na Bemowo?

"Patrząc widzą wszystko oddzielnie: że dom, że Stasiek, że koń, że drzewo" - pisał Julian Tuwim. Idealnie opisuje to proces planowania zachodniego odcinka metra, nowej Górczewskiej i całego układu komunikacyjnego Bemowa.

REKLAMA
REKLAMA
Górczewska od nowa. Zieleń, jezdnie czy buspasy?
Górczewska od nowa. Zieleń, jezdnie czy buspasy? Sześć pasów czy cztery? Więcej zieleni czy buspasy? Trwają konsultacje, które budzą ogromne emocje na Woli i Bemowie.
czytaj

Ile osób będzie korzystało z metra na Chrzanowie? Jak zmieni się natężenie ruchu na Górczewskiej po otwarciu nowych stacji? Czy 190 wróci na starą trasę, na której było jedną z popularniejszych linii w mieście? Jakie nowe drogi powinny powstać równolegle z metrem? Z takimi pytaniami jadę 16 kwietnia do bemowskiego ratusza, by wziąć udział w spotkaniu konsultacyjnym, poświęconym przyszłości Górczewskiej. Na miejscu zastaję grupę mieszkańców, urzędników i projektantów, rozmawiających nad rozłożonymi na stołach planami. Na tapecie są dwa warianty nowej Górczewskiej: w pierwszym ulica ma dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, w drugim - również dodatkowy buspas w kierunku centrum.

Dwie strony barykady

Główną osią konfliktu jest oczywiście szerokość jezdni. Część mieszkańców nie wierzy w masową przesiadkę do metra, mającego jechać do Śródmieścia zygzakiem przez Wolę i domaga się odtworzenia ulicy w dawnym kształcie. Padają nawet propozycje budowy dwóch jezdni po cztery pasy ruchu. Po drugiej stronie barykady są oczywiście tzw. miejscy aktywiści, chcący zmusić (zachęcić) kierowców do przesiadki na rower albo komunikacji miejskiej . Postanawiam dowiedzieć się, jak pomysły budowy nowej Górczewskiej wpisują się w szersze plany transportowe dla Bemowa.

Projektant, z którym rozmawiam, ma poważne problemy z odnalezieniem na swojej własnej mapie planowanej trasy S7. Najpierw myli ją z istniejącą S8, a w drugiej kolejności wskazuje na... Powstańców Śląskich. Wreszcie udaje się odnaleźć węzeł S7 z S8, który zamierza zbudować Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Jeśli budujemy metro na Górce i Chrzanów, to nie przekonujmy mieszkańców Jelonek czy Nowego Bemowa, że metro jest dla nich. "Ile pasów ruchu powinna mieć Górczewska?" - to w tym kontekście nie pierwsze, ale jedno z ostatnich pytań. - Dlaczego nie robiliście symulacji ruchu dla dalszego odcinka S7, za który ma odpowiadać samorząd Warszawy? - pytam. - Zapewniłby on sprawny dojazd do Górczewskiej od strony Nowego Bemowa, także dla autobusów i rowerów.

- Ten odcinek nie ma zapewnionego finansowania - pada odpowiedź.

- A jeśli rada miasta zmieni priorytety inwestycyjne przed lub po wyborach, będziecie wszystko liczyć od nowa?

- W zasadzie tak, ale umowa kończy się nam w czerwcu.

Kto pojedzie metrem?

Pytam o przyszłość Chrzanowa. Dla popularności projektowanej linii metra kluczowe jest przecież, jaka zabudowa będzie dominować na zachód od Lazurowej - zarówno w granicach Warszawy, jak i poza nimi. Czy będą to domy jednorodzinne, czy wysokie bloki przemieszane z biurowcami? Zgodnie z prognozą na 2025 rok, którą oglądam, metro będzie kursowało niemal puste aż do stacji Lazurowa, czyli dzisiejszej pętli Os. Górczewska. Dopiero tam wsiądą prawdziwe tłumy: mieszkańcy pobliskich wysokich bloków, pasażerowie podmiejskich autobusów i kierowcy, zostawiający auta na parkingu P+R. Patrząc na liczby można odnieść wrażenie, że stacje Chrzanów i Połczyńska powstaną tylko dlatego, że są po drodze do stacji techniczno-postojowej Mory.

Najbardziej konkretnych odpowiedzi udziela pracownik Zarządu Transportu Miejskiego. W ciągu kilku minut dowiaduję się, że takie linie, jak 190, 154 czy 523 powinny zostać na komunikacyjnej mapie Bemowa.

- Wiele osób przesiądzie się do metra, ale nie wszyscy będą jechać na Świętokrzyską - słyszę. - 190? Nie wyobrażam sobie, żeby ta linia nie miała wrócić na trasę przez Górczewską, most Śląsko-Dąbrowski i Radzymińską. Jeśli chodzi o rozkład jazdy, to pasażerowie "zagłosują nogami". Bardziej obłożone linie będą oczywiście kursowały częściej.

Brakuje pomysłu

Po rozmowach z mieszkańcami, urzędnikami i projektantami szybko można dojść do wniosku, że Bemowo potrzebuje kompleksowego projektu, obejmującego cały układ drogowy i sieć komunikacji miejskiej. Gdy w poprzedniej dekadzie w ratuszu zapadła decyzja o przesunięciu linii metra z Jelonek na Górce i Chrzanów, nie poszło za nią dostosowanie innych planów inwestycyjnych dla tej części miasta. Przykład? Skoro wydajemy miliard na stację przy Szeligowskiej, to konsekwentnie powinniśmy dać zielone światło dla wysokiej zabudowy wokół niej - by metro nie kursowało puste a inwestorzy mogli optymalnie wykorzystać drogie, korzystnie położone działki. A jeśli budujemy metro na Górce i Chrzanów, to nie przekonujmy mieszkańców Jelonek czy Nowego Bemowa, że metro jest dla nich. "Ile pasów ruchu powinna mieć Górczewska?" - to w tym kontekście nie pierwsze, ale jedno z ostatnich pytań.

Dominik Gadomski


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Bemowo

19.04.2018 09:43 #paulina_f
Dostrzegam tu pewną niekonsekwencję. Z jednej strony autor podaje w wątpliwość, by mieszkańcy Jelonek i Górc przesiedli się do metra. Ponad 40 tys. osób, które już tu mieszkają nie wsiądzie. Metro będzie jechać do Lazurowej puste. Z drugiej strony autor odznacza się niezłomną wiarą, że mityczni przyszli mieszkańcy Chrzanowa do metra wsiadać będą dużo chętniej. Na jakiej podstawie takie założenie? Nie wiadomo. Można natomiast oprzeć na nim dużo dalej idące postulaty o zagęszczenie zabudowy i wciśnięcie jak najwyższych bloków na Chrzanowie. Brawo, wygrał Pan developerską nagrodę Złotego PUMa!
#paulina_f napisał(a) 19.04.2018 09:43

Z drugiej strony autor odznacza się niezłomną wiarą, że mityczni przyszli mieszkańcy Chrzanowa do metra wsiadać będą dużo chętniej. Na jakiej podstawie takie założenie?
Na takiej, że człowiek jest skłonny zmienić przyzwyczajenia transportowe w dwóch sytuacjach: gdy rodzi mu się pierwsze dziecko i gdy się przeprowadza. To wiedza z dziedziny psychologii transportu. A skąd postulaty zagęszczenia zabudowy obok metra? To już ekonomia, poziom licealny.
19.04.2018 11:59 #Sebastian Tyszczuk
Naiwna wiara miejskich aktywistów, że z powodu bliskości metra ludzie zrezygnują z posiadania samochodów. No całkiem, jakby Warszawa miała zostać jakimś żydowskim kibucem. Tymczasem w Warszawie wg danych GUS dynamika przyrostu liczby samochodów i to wyłacznie na podstawie samochodów rejestrowanych w Warszawie wynosi odpowiednio : 620 (2014), 648 (2015), 681 (2016)
na 1000 mieszkańców, w rzeczywistości liczba ta jak się szacuje wynosić może ok 900 samochodów na 1000 mieszkańców, albowiem duża ich część rejestrowana jest w innych miejscowościach. Zatem wystarcza tu znajomości matematyki na poziomie 3 klasy szkoły podstawowej - naprawdę nie jest trudno takich prognoz dokonać. Ale przecież dobrze wiemy, że nie chodzi tu o planowanie przestrzenne. Te projekty to,nie tylko skrajna niewiedza i nieodpowiedzialność, ale zwykła niegospodarność, która powinna zostać wyjaśniona. I chciałbym poinformować, że Kukiz'15-Bemowo oraz Kukiz'15 - Wola już wspólnie z prawnikami biura poselskiego Marszałka Tyszki przygotowujemy odpowiednie zapytanie poselskie w tej sprawie. A już, to, że urzędnicy m.st Warszawa planują budowę łącznika pomiędzy węzłem S7 i S8 a ulicą Górczewską i całkowicie pomijają wpływ wpuszczenia tej wylotówki w Górczewską, zlecając wykonanie projektów Górczewskiej bez uwzględnienia tej inwestycji to jakiś samorządowa aberracja, która można wytłumaczyć wyłącznie politycznym ustawką warszawskiej PO z aktywistami miejskim pod zbliżające się wybory samorządowe. Skrajna niegospodarność.
19.04.2018 12:57 #Jakub
Pan Autor wskazuje, że najlepiej dogęścić zabudowę. Jasne i najlepiej tak aby już na pierwszej stacji wagony metra były pełne. Co do ekonomii poziom licelany to śmiem twierdzić, że to raczej poziom developerski. Dla developerów liczy się tylko największy zarobek. Im bardziej gęsto i bardziej w górę tym lepiej. Nie tylko ekonomia się liczy. A gdzie właściwe napowietrzanie miast, placówki oświatowe, przychodnie, szpitale, skwery, place zabaw, zieleń, tereny zielone. Najlepiej zrobić nad metrem wieżowcowe getta bo ekonomicznie najbardziej opłacalne. A gdzie w tym wszystkim człowiek. Developer to ma sobie optymalnie i korzystnie wykorzystać działeczkę a czlowiek to już sobie może później żyć w takim dogęszczonym gettcie. Smutno się robi czytając takie artykuły.
#Jakub napisał(a) 19.04.2018 12:57

Najlepiej zrobić nad metrem wieżowcowe getta bo ekonomicznie najbardziej opłacalne.
Powstają takie mieszkania, na jakie jest popyt. Proszę pamiętać, że deweloper zarabia dopiero wtedy, kiedy SPRZEDAJE lokale, więc budowa "getta" z fatalnymi warunkami nie ma żadnego sensu.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


więcej
REKLAMA

 REKLAMA
REKLAMA
LINKI SPONSOROWANE

Według władz Warszawy metrem na Bemowo
dojedziemy najpóźniej za:
 
dni

godzin

minut

sekund
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Usługi transportowe
 Holowanie samochodów do Polski z Belgii / z Holandii / z Niemiec Firma Sined Car Logistics oferuje profesjonalnie zorganizowany transport aut osobowych z Belgii Holandii Niemiec. Odbieramy auta z firm, komisów, placów przeładunkowych oraz osób prywatnych. Zadzwoń, doradzimy i pomożemy w transporcie Twojego auta do Polski. - terminowość wykonania zlecenia - jakość usług połączona z niską ceną! - OFERTY DLA KOMISÓW - więcej szczegółowych informacji na naszej stronie internetowej info@sined.pl 735 317 100 www.sined.pl

Kupię części
 Do Fiata 125+PRL: 513-606-666

3-pokojowe do wynajęcia
 Przestronne 3-Pokojowe mieszkanie wraz z garażem czeka na Ciebie na Białołęce! Wynajmę, w imieniu Właściciela, przestronne 3-pokojowe mieszkanie na warszawskiej Białołęce, zlokalizowane przy ulicy Berensona w bliskim sąsiedztwie ulicy Skarbka z Góry o łącznej powierzchni 66 m.kw. Mieszkanie mieści się na najwyższym piętrze 4-piętrowego budynku na zamkniętym osiedlu z całodobową ochroną. Informacją wartą podkreślenia jest niewielka odległość do Centrum handlowego IKEA i Atrium Targówek, gdzie można znaleźć praktycznie wszystko co potrzebne, by urządzić mieszkanie czy miło spędzić czas z rodziną w niedzielne popołudnie. Samo mieszkanie składa się z salonu, kuchni, pokoju dla dzieci, sypialni, schowka na przybory domowe, łazienki oraz balkonu.

Usługi stolarskie
 Pilna pożyczka bez protokołu Jestem finansistą, prywatnym pożyczkodawcą, który oferuje pożyczki od 10 000 do 25 000 000 EUR. Chcesz uzyskać kredyt na projekt zmiany samochodu lub zbudować swój dom, oferuję ci specjalną szansę kredytową przy stopie procentowej 2%. Kontakt przez mail: expresskredit.cz@gmail.com


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
Sezonowa wyprzedaż w DUKA do -70% na wybrane produkty
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA