REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

SOR na Bielanach przepełniony. "Pacjenci przesadzają"
REKLAMA

REKLAMA

SOR na Bielanach przepełniony. "Pacjenci przesadzają"

Do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Szpitalu Bielańskim trafia dziennie średnio 130 pacjentów. Według lekarzy, pilnej interwencji wymaga zaledwie co czwarty z nich. Pozostali "robią tłok", a po pomoc powinni zgłosić się do zwykłej przychodni.

REKLAMA
REKLAMA

- Szerokim łukiem radzę omijać Szpital Bielański. O godz. 23 pojechaliśmy tam z ostrym bólem głowy. Najpierw nocna pomoc lekarska, potem SOR. Są teraz trzy okienka do rejestracji. Oczywiście chirurgia oblegana. Ale my przecież do neurologa. Po ponad dwóch godzinach męża obejrzał ratownik medyczny i wyszedł. Bez informacji i bez leków. Gdy po ponad godzinie spytałam się "co dalej", usłyszałam: czas oczekiwania to ok. 6 godz. To dotyczy wszystkich specjalności! My zrezygnowaliśmy - napisała niedawno na facebookowej grupie "Warszawskie Bielany - Mieszkańcy" pani Agnieszka, podkreślając absurdalność trzygodzinnego oczekiwania na informację, że za sześć godzin lekarz obejrzy jej męża. Problem jest znany od lat - SOR w Szpitalu Bielańskim jest notorycznie przepełniony pacjentami i ma fatalną opinię wśród pacjentów.

"Troszkę boli"

- Byłam ostatnio na SOR... Przed nami rejestrował się człowiek, który przyszedł skontrolować swoje żylaki, bo "nie będę czekał do mojego lekarza". Inny przyszedł ze skaleczonym palcem (przeciętym opuszkiem!), bo "troszkę boli". A potem wielkie zdziwienie, że są kolejki. Organizacji nie mają najlepszej, to fakt. Lekarze pracują równolegle na oddziale i na SOR. Niemniej jednak pacjenci przesadzają - twierdzi internautka Lusia.

- Czytam ten post z przerażeniem! Silny ból głowy może zwiastować udar mózgu. Jaką szansę miałby pacjent czekający sześć godzin? Gdzie jest ta słynna "złota godzina", w ciągu której można uratować pacjenta i całkowicie zlikwidować skutki udaru? Dłuższe czekanie powoduje nieodwracalne już zmiany i stałą rehabilitację do końca życia. Co jest mniej kosztowne i przywracające człowiekowi dalsze normalne życie? Szybka pomoc! - pisze pani Izabela.

- Naturalna selekcja. Kto faktycznie nie musi, ten rezygnuje. Ostatnio czekałam tam 9 godzin, widać było jak na dłoni, kto faktycznie był w podbramkowej sytuacji - przekonuje Agnieszka.

130 pacjentów dziennie

- Byłam w Bielańskim z uszkodzonym kolanem, czekałam pięć godzin na przyjęcie. Rozumiem, że są przypadki groźniejsze, ale powinni coś zrobić, aby wszystko szło szybciej - komentuje pani Ola. Dyrekcja szpitala podkreśla, że na bielański SOR codziennie przyjmowanych jest około 130 pacjentów. Łącznie od początku roku do końca maja obsłużonych zostało ponad 22 tys. osób. Większość przychodzi ze skierowaniem od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w celu dokonania diagnostyki i konsultacji specjalistycznej - z dolegliwościami niewymagającymi interwencji lekarzy SOR zgłasza się nawet 75 procent pacjentów.

Dyrektor podkreśla, że wielogodzinne czekanie na lekarza jest "uzasadnione". Pozwalają na to same procedury. - Każdy pacjent podlega ocenie medycznej tzw. triage. W przypadku stanu nagłego zagrożenia zdrowotnego świadczenia są udzielane natychmiast. Następnie wg stanu pacjenta - do jednej godziny, 4 godzin i 6 godzin. - Według rozporządzenia ministra zdrowia, szpitalny oddział ratunkowy "udziela świadczeń opieki zdrowotnej polegających na wstępnej diagnostyce oraz podjęciu leczenia w zakresie niezbędnym dla stabilizacji funkcji życiowych osób, które znajdują się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego" - informuje Krzysztof Jarząbek, kierownik działu organizacyjno-prawnego bielańskiego szpitala.

Sytuacja w bielańskim SOR, dopóki będą przychodzić pacjenci z dolegliwościami niezagrażającymi życiu, szybko się nie zmieni - twierdzi dyrekcja szpitala. Tylko jak ludzie mają samodzielnie ocenić stan swojego zdrowia. Zwalanie na pacjentów winy za kolejki i nerwy na SOR jest kuriozalne. SOR jest fatalnie zorganizowany i żadne tłumaczenia dyrekcji szpitala nie usprawiedliwiają tego bałaganu. Jeśli lekarz musi być jednocześnie w dwóch miejscach - na SOR i swoim oddziale, i niejednokrotnie przez kilka godzin nie może zejść na SOR, to znaczy, że pacjenci SOR nie są odpowiednio szybko diagnozowani, ocena medyczna jest opóźniona, a kolejka rośnie. Gdyby SOR miał oddzielną kadrę, to pacjenci w stanie niezagrażającym ich życiu znacznie szybciej odesłani byliby do przychodni. Bez wielogodzinnego czekania i nerwów.

(DB)


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Bielany

27.06.2018 22:32 #rex
Kłamiecie , jak najęci. Rozwiązanie problemu bielańskiego SOR-U ( a raczej bielańskiego burdelu) widzicie w eliminacji pacjentów! O IRONIO!!! Dla was, przedstawicieli szpitala na Bielanach , zdrowy pacjent i martwy pacjent to jedno i to samo.Bo obaj nie zawracają wam głowy. Tylko chorzy , cierpiący ludzie są dla was problemem. Na Boga!!! Zwolnijcie się wszyscy i raz na zawsze zamknijcie tę UMIERALNIE. Bo szpital to już dawno nie jest .PRZYNOSICIE WSTYD GATUNKOWI LUDZKIEMU. Wy- pracownicy "służby" zdrowia.
28.06.2018 08:54 #kitel
Potwierdzam, byłem 3 razy z dzieckiem (raz przywiozła mnie karetka) na szczęście wtedy na dziecięcym pani na wejściu odsyłała 70% dzieci do domu - wziąć nurofen i żegnam. Na szczęście od tego czasu tam nie musiałem jechać ale właśnie tam tak jest jak w artykule - ludzie przychodzą z głupotami albo im się nie chce iść do przychodni. Raz, drugi posiedzą po 12h to im się odechce, blokują czas i miejsce dla osób naprawdę potrzebujących pomocy.
28.06.2018 09:54 #A. J
Pojechałam (a raczej przyczołgałam) na sor bielanski z 40,3 gorączki, mroczkami, niewiarygodnie silnym bólem nerek, głowy oraz całego podbrzusza. Oczekiwałem na dostęp do rejestracji około 30 minut po czym pani rejestratorka oznajmiła mi że czas oczekiwania to około 10-11godzin... Blagalam ja by mi pomogła nawet tłum ludzi co tam był stwierdził że potrzebuję natychmiastowej pomocy... Cóż bezskutecznie... Owa pani oznajmiła mi że gdyby mi leciała piana z ust to by było zagrożenie życia... Dodam że na poczekalni było dość sporo ludzi w tym (3)snierdzacych pijakow, Pani że sjaleczobym palcem Pan że śliwka pod okiem, oraz pani która maszyna do szycia przebiła sobie paznokieć.... Wyczolgalam się trafiłam do innego szpitala gdzie od razu mnie przyjęli i diagnoza ostra urosepsa... Jeszcze trochę i koniec.....
29.06.2018 12:13 #Ordi
Taa jasne urosepsa, kiła i mogiła. Już w samym artykule jest doskonały przykład dlaczego na SORze są takie kolejki: strasznyyyy ból głowy, a tu trzeba czekać bo inni przyjeżdżają z pierdołami. Druga wtóruje: łoo matko, przecież to mógł być UDAR!!! WTF?!? Ten ze skaleczonym palcem mógł dostać gangreny i umrzeć. Inny z zapaleniem nerek mógł dostać sepsy i umrzeć. Dziecko które dostało gorączki i dreszczy też mogło umrzeć. Podbite oko mogło się skończyć utratą wzroku, opuchnięciem mózgu i śmiercią. Rozwolnienie? Znaczne odwodnienie i śmierć. Grypa? Zapalenie mięśnia sercowego i śmierć. Podwyższone ciśnienie? Zawał i śmierć. Kolejki na SORach robią Polacy właśnie dlatego, że każdemu się wydaje, że jego przypadek jest najcięższy i śmiertelny. Pijaka który chce się ogrzać też nikt nie wygoni, bo jak umrze przed szpitalem, chociażby z przyczyn naturalnych, to zaraz w mediach będzie że odmówiono mu pomocy i UMARŁ. Jakby każdy z nich miał zapłacić za nieuzasadniony przyjazd na SOR to zaraz by kolejki znikły i to nie dlatego, że ludzie nie maja kasy, ale dlatego, że dwa razy by się zastanowił czy jego "śmiertelne rana" nie jest przypadkiem skaleczeniem.
29.06.2018 14:10 #XXX
#Ordi napisał(a) 29.06.2018 12:13

Jakby każdy z nich miał zapłacić za nieuzasadniony przyjazd na SOR to zaraz by kolejki znikły i to nie dlatego, że ludzie nie maja kasy, ale dlatego, że dwa razy by się zastanowił czy jego "śmiertelne rana" nie jest przypadkiem skaleczeniem.
Bzdury! Przeciętny człowiek w pewnych sytuacjach nie potrafi ocenić, czy powinien, czy nie powinien szukać ratunku na SOR-e. A wystarczyłoby np., gdyby każdego zgłaszającego się natychmiast wstępnie kwalifikował lekarz, np. do najbardziej zagrożonych/wymagających natychmiastowej pomocy, mniej i najmniej. I Ci ostatni niech czekają nawet 100 h, jeśli się uprą.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


więcej
REKLAMA

 REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Usługi inne
 Biuro Rachunkowe zaprasza do współpracy mniejszych i większych przedsiębiorców. Oferujemy pełen zakres usług księgowo-kadrowych oraz profesjonalną i miłą atmosferę. Nasze biuro mieści się przy Hali Wola na ul. Człuchowskiej 66. Tel. 792-870-600, 22 487-16-53. Z tym ogłoszeniem pierwszy miesiąc za pół ceny.

Dom sprzedam
 OKAZJA! Dom bezpośrednio 180 m2. Dobczyn ok. 7 km od Wołomina. Ok 300 m do stacji PKP, 30 min do Warszawy Wileńskiej. Dom do zamieszkania, hipoteka bez obciążeń, jedyny właściciel, 2220 zł/m2. tel. 535-50-170, 503-768- 158.

Działkę budowlaną sprzedam
 Sprzedam działkę budowlaną w Bogdanach k. Olsztyna 9500m2 Działka z bardzo dobrymi warunkami zabudowy znajduje się nad jeziorem Bogdany, w odległości 400m od jeziora Umląg, 500m od jeziora Linówko, 4km od jeziora Klebarskiego. Ziemia jest częścią terenu Olsztyńskiego Parku Krajobrazowego wzdłuż drogi dojazdowej. Dookoła działki rośnie las. Wokół działki istnieje zakaz budowy ze względu na ochronę środowiska, jest to więc idealne miejsce pod budowę oazy ciszy i spokoju, jak również idealne pod zabudowę agroturystyczną. Odległość dojazdowa do trasy nr 16 wynosi 3km, odległość do centrum Olsztyna - 12km. Dojazdowa droga żwirowa w bardzo dobrym stanie. Zapraszamy do kontaktu. tel. 507699415 Cena podlega negocjacji. Sprzedaż bezpośrednio od właściciela.

4-pokojowe sprzedam
 Pożyczka bez protokołu Udzielamy pożyczek i finansujemy projekty inwestycyjne do 50 000 000 euro przy bardzo niskim oprocentowaniu 2,00% rocznie. Warunki są bardzo elastyczne i interesujące. Jeśli jesteś zainteresowany, skontaktuj się z nami już dziś, aby uzyskać więcej informacji. Kontakt przez mail: josaannamervanna@gmail.com


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA