REKLAMA

Bemowo

samorząd »

 

Słabo z informacją urzędów w internecie. Nie tylko na Bemowie

  16 marca 2017

alt='Słabo z informacją urzędów w internecie. Nie tylko na Bemowie'

Zgodnie z prawem, najbardziej wiarygodnym źródłem informacji o urzędach jest "Biuletyn Informacji Publicznej". Szkoda, że w BIP-ach instytucji bemowskich czas stanął w miejscu trzy lata temu.

REKLAMA

Komisja Europejska opublikowała na początku marca doroczny "Indeks Gospodarki i Społeczeństwa Cyfrowego" (DESI 2017). Porównuje on w syntetyczny sposób jakość połączeń szerokopasmowych, społeczne umiejętności korzystania z internetu, chęć używania internetu przez obywateli, cyfryzację biznesu i cyfryzację usług publicznych w poszczególnych państwach członkowskich Unii Europejskiej. Według głównego indeksu Polska lokuje się w ogonie: znajdujemy się na 23. pozycji na 28 państw unijnych. Wyprzedzamy tylko Chorwację, Włochy, Grecję, Bułgarię i Rumunię. Niewielką pociechą jest to, że przez ostatni rok awansowaliśmy o jedno oczko, wyprzedzając Chorwację. Najgorzej wypadamy w dziedzinie cyfryzacji biznesu: tu jesteśmy na przedostatnim miejscu, wyprzedzając tylko Rumunię. Stosunkowo nieźle radzimy sobie z bankowością internetową (19. miejsce w UE), wideorozmowami (22. miejsce) i zakupami przez internet (16. miejsce). W dziedzinie cyfryzacji usług publicznych Komisja stwierdziła, iż choć liczba Polaków korzystających z usług e-administracji zwiększyła się w ostatnim roku, ogólnie w tej dziedzinie zaobserwowano zastój.

Coś w tym jest. Dość często mam potrzebę korzystania z informacji w internecie. Zgodnie z prawem, najbardziej wiarygodnym źródłem informacji o urzędach jest "Biuletyn Informacji Publicznej" (BIP) - specjalna strona, którą powinna prowadzić każda instytucja publiczna informując o swoich władzach, ich decyzjach, oświadczeniach majątkowych i najważniejszej działalności. Otóż w BIP-ach instytucji bemowskich czas stanął w miejscu już trzy lata temu.

To bardzo ciekawe, bo przecież pani prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz nie darzyła sympatią poprzednich władz dzielnicy i, gdy po nich "pozamiatała", powinna chcieć - a to ona odpowiada za BIP-y wszystkich instytucji miejskich - je uaktualnić. Tymczasem w marcu 2017 r., w dwa i pół roku po wyborach, dwiema instytucjami, w których zmiana władz budziła najwięcej emocji: Bemowskim Centrum Kultury oraz Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, według stołecznego Biuletynu Informacji Publicznej rządzą nadal poprzedni dyrektorzy. Bemowskie Centrum Kultury ma nadal stary adres internetowy, z którego na szczęście jest przekierowanie na nowy. Co więcej, w urzędzie dzielnicy istnieje sobie w najlepsze Centrum Promocji Zdrowia i Edukacji Ekologicznej, zlikwidowane uchwałą Rady m. st. Warszawy dokładnie dwa lata temu. Ktoś, kto szuka aktualnych informacji o Bemowie, nie ma zatem czego na stronach urzędu m. st. Warszawy szukać.

Niestety - wychodzi na to, że Komisja Europejska ma rację. Dla warszawskich urzędników internet to piąte koło u wozu, jakiś dodatkowy obowiązek trzeciej pilności, właściwie nie wiadomo, do czego komu potrzebny.

Maciej Białecki
były wiceburmistrz Pragi Południe (2002-2004) i radny sejmiku mazowieckiego (2002-2006)

 

REKLAMA

Komentarze (1)

# Pocotowiedzieć

19.03.2017 22:42

Taaa, a mieszkańcy Bemowa to aż nie śpią po nocach, zmartwieni brakiem możliwości dowiedzenia się, kto pełni te nader istotne dla społeczeństwa funkcje dyrektorów BCK i OSiR.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break