REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bezpieczeństwo

Są już rozwiązania dla Mrówczej, skuteczne?
REKLAMA

REKLAMA

Są już rozwiązania dla Mrówczej, skuteczne?

Ulica Mrówcza w Wawrze cieszy się niesłabnącą i niechlubną sławą. W statystykach bezpieczeństwa ruchu drogowego należy do jednej z bardziej niebezpiecznych dróg w dzielnicy.

REKLAMA
REKLAMA
Mieszkańcy słusznie więc domagali się od władz podjęcia działań, które poprawiłyby bezpieczeństwo. I tak też się stało - od jakiegoś czasu na Mrówczej można zaobserwować patrole straży miejskiej, które wyczekują na co bardziej krewkich kierowców, którym marzy się kariera rajdowa.

- Na ul. Mrówczej wprowadzono oznakowaną strefę kontroli prędkości - wyjaśnia rzecznik urzędu dzielnicy Andrzej Murat. - Dyżuruje na niej samochód straży miejskiej wyposażony w fotoradar, co w jakimś stopniu dyscyplinuje kierowców. Od momentu uruchomienia strefy, czyli od października br., wystawiono tu już kilkadziesiąt mandatów za przekroczenie prędkości - mówi.

Mrówcza w statystykach

Od 1 maja br. straż miejska odnotowała na ul. Mrówczej 234 zdarzenia. Oprócz kontroli ruchu drogowego podejmowane były w tym okresie interwencje m.in. związane z zakłócaniem porządku publicznego - spożywanie alkoholu w miejscach zabronionych ustawą (59 zdarzeń), zaśmiecaniem (13 zdarzeń), a także związane z nieprawidłowym parkowaniem (30 zdarzeń).

Oczywiście nie bylibyśmy Polakami, gdybyśmy nie pomarudzili. Gdy nie było patroli na Mrówczej i kierowcy pędzili bez opamiętania, było źle. Gdy pojawiła się straż miejska też jest źle, bo zaczęły się narzekania - a to, że strażników jest aż dwóch, a to, że siedzą w samochodzie i nic nie robią, a to, że stoją w jednym miejscu, a mogliby się przemieszczać po całej Mrówczej, a to, że zamiast strażników mógłby stać "radar stacjonarny" itd. Tymczasem nie da się "zjeść ciastko i mieć ciastko".

To, że strażników jest dwóch, wynika z regulaminu straży miejskiej. Poza tym są to patrole mieszane: jeden strażnik oraz jeden policjant uprawniony do zatrzymywania pojazdów. Funkcjonariusze patrolują ul. Mrówczą rotacyjnie przez całą dobę i reagują na zgłoszenia mieszkańców.

W czterech miejscach na Mrówczej zostaną położone czerwone pasy z napylonego betonu, które powodują drgania pojazdu zmuszające do zdjęcia nogi z gazu.
Stanie w jednym miejscu wynika zaś z przepisów, które mówią, że kontrola prędkości może się odbywać na obszarze oznakowanym znakiem drogowym D-51. Na Mrówczej jest to odcinek między ulicami: Kartonową i Juhasów. Co się zaś tyczy "radarów stacjonarnych", czyli masztów fotoradarowych, to pomijając ich kilkakrotnie wyższy koszt niż fotoradaru mobilnego, o ich lokalizacji decyduje Inspekcja Transportu Drogowego, a nie samorządy czy straż miejska.

Groźny fotoradar

- Od samego początku radni rozmawiali wyłącznie o fotoradarze mobilnym - mówi Andrzej Murat. - Rada dzielnicy pozytywnie zaopiniowała wniosek o zakup takiego fotoradaru dla straży miejskiej, przeznaczając na ten cel 185 tys. zł. Będzie on wykorzystywany nie tylko na ul. Mrówczej, ale także na innych ulicach, gdzie istnieje niebezpieczeństwo w ruchu drogowym. Takiej funkcji nie spełnia stały fotoradar - kierowcy widzą go z daleka i zapamiętują jego lokalizację, a i tak po jego minięciu wciskają pedał gazu i starają się "nadrobić straty" - mówi.

Obecność strażników z fotoradarem mobilnym na Mrówczej to jeden z wielu elementów systemu automatycznej kontroli drogowej, jaki docelowo ma być wprowadzany w kilku miejscach Warszawy. - Kolejnym elementem będzie wprowadzenie na Mrówczej systemu intensywnej kontroli kaskadowej - wyjaśnia Monika Niżniak z zespołu prasowego straży miejskiej. - Na oznakowanym odcinku, np. dwóch kilometrów, co 500-700 metrów będzie kolejny punkt pomiarowy, aby ten kierowca, który do tej pory kombinował i udawał, że jedzie zgodnie z przepisami, w pewnym momencie musiał wpaść. Albo zacznie jeździć zgodnie z przepisami. Taki odcinek będzie objęty kontrolami przez dłuższy czas - co najmniej przez kilka dni, żeby przyzwyczaić kierowców do ostrożnej jazdy oraz do naszej obecności - mówi rzeczniczka.

Inne rozwiązania

System bezpieczeństwa na Mrówczej, poza obecnością strażników, mają uzupełniać dodatkowe rozwiązania. Władze dzielnicy opracowały, zaopiniowaną ostatnio przez Inżyniera Ruchu m.st. Warszawy, organizację ruchu na ul. Mrówczej, na odcinku od Zwoleńskiej aż po Panny Wodnej. - Przewiduje ona w czterech miejscach zastosowanie czerwonych pasów z napylonego betonu, które powodują drgania pojazdu zmuszające do zdjęcia nogi z gazu - informuje rzecznik urzędu dzielnicy. - Dotyczy to skrzyżowań z ul. Jeżynową, Odeską, Zagajnikową i Wielostronną. Między Wielostronną i Klimatyczną, Klimatyczną i Króla Kazimierza, Zagajnikową i Juhasów oraz Odeską i Jeżynową zainstalowane będą tzw. wyspowe progi zwalniające, umożliwiające przejazd autobusom, a stanowiące przeszkodę dla samochodów osobowych. Poprzedzą je znaki ograniczenia prędkości do 30 km/godz. Przy Jeżynowej, w pobliżu Króla Kazimierza oraz Junaków zaplanowano azyle na przejściach dla pieszych. To ostatnie jest już wykonane - mówi Andrzej Murat.

Może wreszcie na Mrówczej uda się przywrócić spokojny ruch pojazdów i przestanie ona być postrachem Wawra. Oby! A krzyże na tej ulicy jeszcze przez wiele lat będą przypominać, że wzięto się za to zbyt późno.

sb


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Wawer

Są już rozwiązania dla Mrówczej, skuteczne?12.12.2012 09:11 #xxx
Bardzo proszę o przestrzeganie poprawności językowej- "zamiast ulica... należy do jednej z bardziej niebezpiecznych ulic"( bo ciśnie się pytanie do której?) powinno być " należy do bardziej niebezpiecznych"
13.12.2012 09:09 #mad_racoon
A ja po raz kolejny apeluję o rozsądek...

Ogólnie uważam, że wyspowe progi zwalniające są metodą dyskryminującą kierowców którzy do tej pory przestrzegali przepisów na mrówczej... i mówię im stanowcze NIE. Wiem że jest to metoda 1. tania, 2. stosunkowo prosta, 3. bywa że nawet skuteczna, ale jak dla mnie krzywdząca wszystkich po równo, co nie powinno mieć miejsca...

Pozdrawiam,
MK
16.12.2012 14:21 #pawel-l
Dlaczego te progi zwalniające są takie kwadratowe ? Niezależnie czy jedzie się 30 czy 70 to i tak cały samochód podskakuje i niszczą się opony.
Czy to tak trudno zrobić progi o falistym kształcie ?
17.12.2012 09:36 #Kali
Jeszcze nic nie zrobili a się chwalą. Ten artykuł jest o sprawach wirtualnych. Kolejne zapewnienia urzędu itd.....Po co nam takie artykuły. Piszcie o konkretach.
18.12.2012 14:26 #miłośnik_motyk
#mad_racoon napisał(a) 13.12.2012 09:09

A ja po raz kolejny apeluję o rozsądek...

Ogólnie uważam, że wyspowe progi zwalniające są metodą dyskryminującą kierowców którzy do tej pory przestrzegali przepisów na mrówczej... i mówię im stanowcze NIE. Wiem że jest to metoda 1. tania, 2. stosunkowo prosta, 3. bywa że nawet skuteczna, ale jak dla mnie krzywdząca wszystkich po równo, co nie powinno mieć miejsca...

Pozdrawiam,
MK
Całkowicie popieram. Lepszym rozwiązaniem są szykany, np. takie jakie jeszcze kilka lat temu mozna było spotkać obok kościoła na Korkowej.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


więcej
REKLAMA

 REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wyprzedaż Wakacyjna -70%
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
oprawki-50%

Ogłoszenia drobne

Antyki
 Kupię stare wojskowe odznaki, odznaczenia, medale, ordery,szable,bagnety,kordziki,mundury polskie, niemieckie, rosyjskie i inne, wojskowe oraz cywilne, orzełki z nakryć głowy, zaświadczenia i legitymacje związane z nadaniem odznaczeń, zdjęcia o tematyce wojskowej, przedwojenne pocztówki elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego telefon 694972047

Lokal użytkowy do wynajęcia
 Wynajmę lub sprzedam pawilon handlowy znajdujący się na terenie targowiska handlowego TARBEM dzielnica Bemowo o powierzchni ok. 20m kw. Od 2 lat funkcjonuje tam lombard. Pawilon posiada klimatyzację, roletę antywłamaniową , system alarmowy, system antynapadowy, sejf , oraz odrębny parking dla kupujących. Na dachu jest umieszczona reklama z czerwonymi diodami. W środku są półki, kanapa, biurko oraz szafki. Nowa instalacja elektryczna oraz zwora elektromagnetyczna w drzwiach Od ulicy jest duża przeszklona witryna z ledami Jest też umieszczenia duża reklama nad całym targowiskiem. Na terenie targowiska jest całodobowa ochrona. Zapraszam do kontaktu. Sebastian 514 250 282

1-pokojowe sprzedam
 Kawalerka na Woli Obozowa 56 po remoncie z KWMieszkanie 28m2- kawalerkę przy ulicy Obozowej 56 w dzielnicy Wola. Znajduje się na ostatnim 9 piętrze w bloku z 2-ma windami. Blok z domofonem, odremontowany, czysty. Blokiem opiekuje się spółdzielnia mieszkaniowe Koło, która na bieżąco wykonuje wszelkie inwestycje. TEL: 605920692

Lokal użytkowy sprzedam
 Chciałbyś mieszkać wraz zrodziną w wymarzonej okolicy! Możesz sprawdzić ofertę apartamentów Panorama Apartments, które zostały stworzone z myślą o zaspokojeniu potrzeb wizualnych i bezpieczeństwa mieszkańców. Nie przegap takiej okazji i wejdź na stronę panorama-apartments.pl. Panorama Apartments ul. Piotrkowska 198, 90-004 Łódź Tel. +48 504 221 121 KONTAKT


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA