REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Rzeka Długa niczym bomba zegarowa. Zagrożonych 10 tys. osób
REKLAMA

W kwietniu 1994 Długa zalała kilkaset hektarów pól i wiele gospodarstw.


REKLAMA

Rzeka Długa niczym bomba zegarowa. Zagrożonych 10 tys. osób

W kwietniu 1994 roku białołęcka rzeka wylała na tyle mocno, że zalała kilkaset hektarów pól i wiele gospodarstw rolnych. Dziś na tych polach mieszkają tysiące nowych białołęczan, często nieświadomych zagrożenia. Tym bardziej, że obszar nie ma opracowanych map przeciwpowodziowych.

REKLAMA
REKLAMA

Długa niemoc w sprawie Długiej
Długa niemoc w sprawie Długiej Wielkimi krokami zbliża się 10 rocznica odebrania samorządności warszawskim gminom i odłożenia na półkę bardzo wielu spraw. Jedną z nich jest zabezpieczenie wschodniej Białołęki przed powodzią. O tym jak...
czytaj
Stowarzyszenie Moja Białołęka odkryło pod koniec zeszłego roku okrutną prawdę dotyczącą terenów zlokalizowanych wokół rzeki Długiej. Nie stworzono planów zagrożenia powodziowego ze strony rzeki Długiej, a ich brak wstrzymał opracowanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego Kąty Grodziskie część I, część II, Mańki - część zachodnia. Gdyby ponownie doszło do podwyższenia stanu wody, jak w 1994 roku, to most na Wyszkowskiej zadziała jak tama. Jest położony najniżej ze wszystkich mostów na terenie Białołęki. Będzie spiętrzał wodę, która się na nim zatrzyma i rozleje się na wysokości Wyszkowskiej. Pierwszymi zalanymi osiedlami będą więc Kąty Grodziskie, osiedla ulic Chudoby, Kroczewskiej i szkoła na Berensona, w której uczy się ponad tysiąc dzieci. Na podtopienia mogą być również narażeni mieszkańcy osiedla z okolic Berensona, Lewandowa i osiedla Przy Rzeczce, na granicy z Markami. Aktualnie obowiązujące plany, w oparciu o które powstają wielotysięczne osiedla, pozwalają na chaos przestrzenny i nie zapewnią bezpieczeństwa mieszkańców. Luki w prawie umożliwiają intensywną zabudowę mieszkaniową na terenach zagrożenia przeciwpowodziowego.

Dlaczego sprawa jest pilna?

W bezpośrednim sąsiedztwie rzeki mieszka 10 tysięcy osób. Szybki nurt rzeki podobnej w zachowaniu do strumienia górskiego, może przelać wały w ciągu kilku godzin od wezbrania. Co ważne - rzeka niesie wody pozaklasowe. Są do niej podłączone oczyszczalnie ścieków i zakłady produkcyjne na długości 45 km. Istniejące wały są z każdym rokiem w coraz gorszym stanie. Powodem są tysiące korytarzy nornic i kretów, uszkodzenia przez inwestycje deweloperskie, dewastacja przez quady i motocykle, rzadkie koszenie (tylko dwa razy w roku).

Na terenie zagrożonym powodzią znajduje się pięć mostów: na ul. Białołęckiej, Ostródzkiej, Zdziarskiej, Wyszkowskiej, Chudoby (w tym jeden most działający jak tama), napowietrzna linia wysokiego napięcia, cztery linie infrastruktury technicznej (kanalizacje, wodociągi, gazociągi), szkoła nr 112, pętla autobusowa. Oszacowano, że koszt budowy obwałowania rzeki Długiej corocznie rośnie o 10 mln zł!

Więcej rekreacji

Planowana przebudowa białołęckiego odcinka rzeki Długiej ma być od ujścia do Kanału Żerańskiego na długości 5,45 km. Będzie to koryto trójdzielne oraz miejscowe podwyższenie i rozbudowa korpusu wałów. Przyjęta rozstawa wałów daje możliwość rozwinięcia trasy koryta rzeki tak, żeby jej charakter był zbliżony do cieku naturalnego. Będzie w nim miejsce na ścieżki przyrodnicze, rowerowe i zakątki rekreacyjne. Będzie to bardzo klimatyczne miejsce, stając się pasażem przecinającym w poprzek prawie całą wschodnią Białołękę, połączone z Kanałem Żerańskim.

Jest nadzieja

Wniosek o ujęcie w inwestycjach m.st. Warszawy modernizacji obwałowania rzeki Długiej zgłosiłam wiosną zeszłego roku wraz z radną miasta Aleksandrą Gajewską. W związku z tym, że przed wpisaniem do Wieloletniej Prognozy Finansowej są potrzebne decyzje środowiskowe, w sierpniu został przeprowadzony przetarg, w którym wybrano firmę, która ma je uzyskać. Wykonawca podpisał umowę w październiku 2017 na przygotowanie Karty Informacyjnej. To niezbędny dokument do wykonania przebudowy, a przede wszystkim do wystąpienia o pieniądze unijne. Aktualnie Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie w odpowiedzi na wniosek m.st. Warszawy prowadzi postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowych.

Agnieszka Borowska

radna dzielnicy Białołęka, prezes stowarzyszenia Moja Białołęka


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Białołęka

02.03.2018 14:20 #Jurek Ogórek
Ta rzeka to powstała po wybudowaniu osiedli ???
Bo czegoś nie rozumiem, jak kupowałem tu mieszkanie to sprawdziłem plany zagospodarowania oraz mapy powodziowe, później pojechałem zobaczyć tą rzekę czy to faktycznie jest zagrożenie dla mojej lokalizacji i dopiero podjąłem decyzję o kupbie mieszkania.
Jedyne o co mogę mieć pretensje do władz dzielnicy to o drogi które w planach są od bardzo dawna a nie powstają, tak jak nie nadchodzi remont Głębockiej której stan jest krytyczny.
Rzeka natomiast to była tu od dawna i trzeba było przemyśleć zakup mieszkania czy budowę domu a nie teraz skamleć.
02.03.2018 18:41 #kiełbasa i sznurek
"Na terenie zagrożonym powodzią znajduje się pięć mostów: na ul. Białołęckiej, Ostródzkiej, Zdziarskiej, Wyszkowskiej, Chudoby (w tym jeden most działający jak tama), napowietrzna linia wysokiego napięcia, cztery linie infrastruktury technicznej (kanalizacje, wodociągi, gazociągi), szkoła nr 112, zajezdnia autobusowa."

Pierwsze słyszę, by w tych okolicach była jakakolwiek zajezdnia.
04.03.2018 16:15 #Kiełburek
Słoiki nie nauczyły się jeszcze odróżniać zajezdni od pętli. U nich na rodzinnej wiosce do tej pory jest tradycyjny przystanek pekaesu, pomimo że większość przedsiębiorstw pod nazwą PKS już dawno przestała w Polsce istnieć. Do tego dla nich każdy pociąg do PKP, a paliwo tankuje się w "cepeenie" - nawet jeżeli jest to, dajmy na to, jakieś BP czy inny Shell.
Przed dwudziestu paroma laty słyszałem o uczestniczkach licealnej wycieczki do Rzymu, które zabłądziwszy gdzieś na jego peryferiach dopytywały się miejscowych po angielsku " Łer is de pikejes stejszyn?"...
05.03.2018 15:16 #Słoik :)
pan Kiełburek taki światowy:), poliglota, znawca, mędrzec, tylko słoik może się pomylić! Tak rzecze pan Kiełburek, miastowy roku. Myśląc o stolicy widzisz jego zamiast Warszawskiej Syrenki- dzierżącego miecz i tarczę, z gołym torsem. Skończ waść i wstydu oszczędź to może reszta Polski zacznie was wreszcie szanować.
07.03.2018 17:58 #wedd
"Oszacowano, że koszt budowy obwałowania rzeki Długiej corocznie rośnie o 10 mln zł! "

czy od 2010 roku nasi radni z powodu swojego gamoniostwa spowodowali stratę w kwocie 80.000.000 zł.

Czy ktoś ich z tego rozliczy? Bo te 80 mln pójdzie z naszej kieszeni podatników.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA


więcej
REKLAMA

 REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Sprzedam samochód
 Oferta pożyczki dla twoich projektów. Jestem osobą fizyczną gotową udzielić pożyczki (od 5 000 do 25 000 000 EUR) wszystkim osobom, które spełnią warunki mojej oferty. Oprocentowanie wynosi 2% rocznie. Jestem dostępny, aby zadowolić moich klientów w maksymalnie 48 godzin. Email: josaannamervanna@gmail.com

Nauka
 Witaj, czy zastanawiałeś się, ile możesz zyskać znając lepiej język niemiecki ? O tym, jak ważna jest praktyczna znajomość tego języka przekonują się Ci, którzy wyjadą do pracy za granicę. Często też niemiecki jest wymagany przez pracodawców w Polsce. Od pracowników oczekuje się umiejętności rozmawiania przez telefon, korespondowania przez Skype lub prowadzenia rozmów "na żywo" na tematy zawodowe. Dlatego zachęcam Cię - zapoznaj się z moim zaproszeniem na wyjątkowo skuteczne kursy niemieckiego, które prowadzę na Skype. Gdziekolwiek jesteś, w dogodnej dla Ciebie porze. Nauka języka przez Skype to swoboda w wyborze dnia i godziny nauki. Zyskujesz też czas i pieniądze, które być straciła na dojazdy na kursy stacjonarne. Pamiętaj - praktyczna znajomość języka to lepsza praca, wyższe zarobki i szanse na Twój rozwój zawodowy i awans. Ucząc się szybciej zyskujesz czas i pieniądze ! Mail: jolanta.niemiecki@interia.pl www.niemiecki-skype.pl Tel: 790 701 508

Usługi transportowe
 Oferujemy kompleksowe przeprowadzki mieszkań i biur na terenie Polski i Europy, w tym pakowanie, montaż/ demontaż mebli, transport gabarytów również tych niestandardowych do każdego zlecenia podchodzimy indywidualnie, więc w celu wyceny Państwa zlecenia zapraszamy do kontaktu 510890970 biuro@escapers.com.pl

Nieruchomości poszukuję
 Kupię mieszkanie do 40 m2, również z problemami. Za gotówkę. Tel. 606-438-942


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
Wyprzedaż Wakacyjna -70%
REKLAMA
oprawki-50%
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA