REKLAMA

Bielany

Bohaterka wojenna upamiętniona na Bielanach

 

Rondo imienia Haliny Szwarc. Poznajcie jej niesamowitą biografię

  26 kwietnia 2015

alt='Rondo imienia Haliny Szwarc. Poznajcie jej niesamowitą biografię'

Rondo u zbiegu ulic Żeromskiego, Duracza i Sacharowa na Słodowcu otrzymało imię Haliny Szwarc. Jej biografia brzmi jak gotowy scenariusz filmu sensacyjnego. Jako nastolatka stała się asem polskiego wywiadu - podając się za Niemkę pracowała w stolicy III Rzeszy wyciągając bezcenne dla aliantów informacje o lokalizacji niemieckich jednostek wojskowych na wschodzie.

REKLAMA

Halina Szwarc urodziła się 5 maja 1923 roku w Łodzi. Już po wybuchu wojny podjęła współpracę z tamtejszym okręgiem Związku Walki Zbrojnej. Jej dowódcy namówili ją na niezwykle trudną misję: wykorzystując niemieckie korzenie swej babci dziewczyna podpisała volkslistę i ukończyła niemiecką szkołę. W 1940 roku wyjechała na studia do Rzeszy. Szpiegowała na rzecz Polskiego Państwa Podziemnego w Berlinie, Wiedniu, Hamburgu i Monachium. Ustaliła lokalizację wojskowych obiektów w Hamburgu, dzięki czemu alianci mogli je zbombardować. Następnie rozpoczęła pracę w berlińskim Archiwum Medycyny Wojskowej. Dzięki temu uzyskiwała informacje o rozmieszczeniu hitlerowskiego wojska na wschodzie. Torturowana, została skazana na śmierć przez rozstrzelanie. Ocalała, ponieważ Łódź została wyzwolona z okupacji niemieckiej. Uciekła z kolumny więźniarek ewakuowanych z aresztu do Pabianic.

Prawie się zdekonspirowała. W 1944 roku wpadła w szpony gestapowców po tym, jak użyła sfałszowanego talonu żywnościowego. Niedługo ponownie została aresztowana przez niemiecką Służbę Bezpieczeństwa, tym razem w Łodzi. Hitlerowscy śledczy ustalili, że działała w konspiracji. Torturowana, została skazana na śmierć przez rozstrzelanie. Ocalała, ponieważ Łódź została wyzwolona z okupacji niemieckiej. Uciekła z kolumny więźniarek ewakuowanych z aresztu do Pabianic.

Po wojnie Halina Szwarc skończyła medycynę i pracowała w poznańskiej Klinice Akademii Medycznej. Siepacze z Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego oskarżyli ją o kolaborację, ale udało się jej kontynuować naukę i w 1966 roku została profesorem medycyny. Halina Szwarc była także inicjatorką założenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Za swoje zasługi w 2000 roku prezydent Aleksander Kwaśniewski odznaczył ją Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Przemysław Burkiewicz

 

REKLAMA

Komentarze (2)

# eRDe

28.04.2015 20:51

Niesamowita postać, historia jak z filmu i na pewno godna upamiętnienia jednak nie bardzo widzę związek z Bielanami. Poza tym nie wiem co to za pomysł żeby każde najmniejsze rondo nazywać.

# Księżycowy

23.08.2015 01:05

No to na którym rondzie mam skręcić w prawo? Na tym przy psiarni czy na tym przy bloku ,gdzie kiedyś widniała reklama ,, totalizator sportowy" - DLATEGO ma się nazywać!!!
Poza tym jest bardzo wielu ludzi,prawdziwych Polaków,o których komuna milczała,bo np: należeli do AK a minęło już 70 lat od wojny i nadal się o nich nie mówi, nie rehabilituje ,itp i przynajmniej tyle można dla nich zrobić - DLATEGO !!!
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break