REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Rikszą na pomoc. Dobry duch Legionowa
REKLAMA

REKLAMA

Rikszą na pomoc. Dobry duch Legionowa

Jest postacią wyjątkową. Często przedkładającą cudze dobro nad własne. I pomimo 74 lat na karku codziennie przemierza legionowskie ulice swoimi rikszami, za darmo przewożąc schorowanych podopiecznych. Rozmawiamy z Człowiekiem Roku 2016 w Legionowie - Zdzisławem Wasilewskim.

REKLAMA
REKLAMA

- Panie Zdzisławie, jak na 74-latka z tyloma codziennymi obowiązkami, świetnie się Pan trzyma - wiecznie pełen energii i życiowego optymizmu. Ma Pan jeszcze na to zdrowie, żeby pomagać ludziom?

- Ze zdrowiem w tym wieku różnie bywa. Już niestety nie wszystko mogę dźwigać. Brakuje też już nieco zapału. Kiedyś przez 20 lat woziłem ludziom drzewo do palenia w piecu. Był czas, że miałem ponad 23 podopiecznych, którym w jednym czasie na stałe pomagałem. Najpierw to drzewo zwoziłem do swojego domu, tu na miejscu je ciąłem i rozwoziłem potrzebującym. Ale byłem młodszy, była taka energia, zapał, a teraz mi już tego trochę brakuje. Można powiedzieć, że robię się taki "poddziadziały".

- Jak to się wszystko zaczęło, ten cały Pana wolontariat?

- Zaczynałem w PCK w 1989 roku, kiedy przeszedłem na rentę. Wówczas byłem jeszcze w sile wieku, ale byłem już po zawale serca i miałem problem z okiem po przebytym wypadku. Teraz to by mi za to renty nie dali. Powiedzieliby "chłopie, do miotły i łopaty" (śmiech). Na samym początku dałem ogłoszenie w przychodni na 3 Maja, że mogę pomagać jako wolontariusz. Zgłosiło się do mnie małżeństwo z dzieckiem, gdzie żona chorowała na stwardnienie rozsiane. Zacząłem im pomagać. Ona niedługo potem zmarła, a jej mąż dał mi po niej wózek inwalidzki, który u mnie w komórce przeleżał tyle lat. Teraz ten wózek stanowi część jednej z moich trzech rikszy. Potem zająłem się rozwożeniem drewna na opał, a jeszcze później sprzątałem wokół piekarni i zamiast wynagrodzenia pieniężnego dawali mi pieczywo. No i w tym czasie też miałem podopiecznych, brałem to pieczywo i im rozwoziłem, zwłaszcza dzieciom. Różnie pomagałem: od drobnych sprawunków i załatwieniu spraw na mieście, po nawet czyszczenie pieców. Riksze mam od czterech lat. Jako wolontariusz działam już 28 lat.

- W jaki sposób niesie Pan pomoc dziś?

- Teraz mam ośmioro stałych podopiecznych. Jak potrzebują, żebym ich gdzieś zawiózł, to dzwonią i się umawiamy. A potrzeby mają różne: a to do lekarza potrzebują transportu, a to "przewietrzyć się" po mieście, a to zakupy, rehabilitacja. Często zdarza mi się zaproponować pomoc innym. Jak jestem na targu, to czasami widzę osoby starsze lub mniej sprawne ruchowo, które mają problem z przeniesieniem swoich sprawunków. Proponuję podwózkę do domu, lecz ludzie patrzą nieufnie. Chyba nie wierzą już w bezinteresowną pomoc. Myślą, że zaraz coś w zamian będę od nich oczekiwał.

Sam Pan konstruuje, a następnie składa swoje pojazdy?

- Tak, sam. Mam trzy riksze. Ta (pokazuje na największą z wykorzystaniem siedziska ze starego autobusu - przyp. red.) służy m.in. do przewożenia kobiety, która nie ma nogi. Ona dużo czyta i wiozę ją zazwyczaj do poczytalni na dworzec. Wtedy siada do tej rikszy w poprzek, nogę podkula, składam i przypinam do rikszy jej wózek. I tak jedziemy. Druga riksza jest bardziej estetyczna. Wykorzystałem do niej fotel. Służy głównie do przewożenia na mszę do kościoła, to taka bardziej "wizytowa" wersja. Trzecia jest najbardziej chodliwa, bo najlepiej mi się ją prowadzi. Wykorzystałem do jej zrobienia wózek inwalidzki po zmarłej kobiecie, której pomagałem. Jak człowiek ma trochę pomyślunku, to bez problemu można zrobić taki pojazd. Wystarczy spawarka i trochę złomu.

- Jak dba Pan o bezpieczeństwo pasażerów?

- Wszystkie riksze mają lusterka i są odpowiednio oznakowane, a przy tym mam wykupione ubezpieczenie OC z pakietem NNW. Bezpieczeństwo moich pasażerów to podstawa i odpukać, póki co, nie miałem ani jednego wypadku.

- Z jakimi reakcjami kierowców Pan się spotyka?

- Generalnie jest dobrze, ale zdarzają się bardziej nerwowi, którzy w mocniejszych słowach pouczają mnie, że moje miejsce jest na ścieżkach rowerowych. A przecież ja jestem normalnym uczestnikiem ruchu. Policja ani straż miejska nigdy mnie nie zatrzymały.

- Głośno się o Panu w ostatnim czasie zrobiło. Programy telewizyjne, artykuły prasowe, nagroda Człowieka Roku za 2016 w Legionowie. Jak Pan sobie z tym radzi?

- Trochę mnie to przerosło. W telewizji to nawet nie chciałem siebie oglądać! Poza tym od razu pojawiły się plotki, że mam jakieś układy z prezydentem Romanem Smogorzewskim, że on mi za to płaci i że na pewno nie robię tego za darmo. Ten, kto mnie zna, wie, że to bzdura. Nie szukam rozgłosu, ale też nie potrafię odmawiać, kiedy dziennikarz prosi mnie o rozmowę.

- W ciągu tylu lat wolontariatu był Pan zapewne świadkiem wielu poruszających historii. Jak często Pana podopieczni zostali porzuceni przez własne rodziny. To częsty scenariusz?

- Nieraz człowiekowi łzy w oczach się kręciły, że tak można ludzi traktować. Pamięta Pan przypadek bezdomnego 74-letniego Bolesława, u którego byliśmy? Syn mu zakazał do siebie dzwonić. Generalnie na ponad 60 moich podopiecznych - za życia pozostawionych samym sobie - tylko na jednym pogrzebie nie zjawiła się rodzina. Widocznie jej nie miała. Za życia moi podopieczni musieli radzić sobie sami, a później jak scheda po nich zostaje, to proszę Pana - jak krety spod ziemi wyłażą i walczą o "swoje". A gdzie byli wcześniej?

- Kiedyś w jednym z wywiadów stwierdził Pan, że komuna jednoczyła ludzi właśnie w biedzie, a obecne czasy ogólnego dobrobytu ludzi popsuły.

- I to jest prawda! Kiedyś po mszy zobaczyłem pod kościołem niepełnosprawną kobietę, która niepewnie rozglądała się wokół. Poprosiłem kierowców z wypasionych fur, żeby podwieźli ją do domu, a oni bez słowa wsiadali do auta i gazu. Teraz jest taka znieczulica, że w głowie się nie mieści. Te czasy ludzi popsuły, za komuny bardziej sobie pomagali. Teraz często jest tak, że jak ktoś się majątku dorobił, to już dawnych znajomych nie poznaje. Bo proszę pana bieda ludzi jednoczy, a przepych odpycha. Wiem, co mówię. Pochodzę z Ostaszewa-Włusek, wsi koło Nasielska i pamiętam, jak w biedzie ludzie sobie pomagali.

- Czy ma Pan już następcę, kogoś kto przejmie po Panu te riksze i będzie pomagał mieszkańcom?

- Niestety takiego nie widzę. A przecież te riksze muszą być używane, bo w przeciwnym razie szybko się zniszczą. Byłoby szkoda...

Rozmawiał Dariusz Burczyński


REKLAMA
LINKI SPONSOROWANE
REKLAMA
  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Legionowo

Rikszą na pomoc. Dobry duch Legionowa

Rikszą na pomoc. Dobry duch Legionowa

Rikszą na pomoc. Dobry duch LegionowaREKLAMA

Ten tekst nie ma jeszcze komentarzy na forum. Twój może być pierwszy...


  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: 

REKLAMA

więcej
REKLAMA
LINKI SPONSOROWANE
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Finanse
 oferta pożyczki pomiędzy osobami w 72 godziny bardzo pilna Dobry wieczór Pani / Pan Chcesz skorzystać z kredytu, aby wyjść z impasu, który prowokuje banki, przez odrzucenie twoich plików z prośbą o kredyty. chcesz otrzymać kredyt na realizację twoich projektów, podejmuj swoje działania; Budowa twoich domów Dom Wynajem lub Apartament; Kup dom itp ...... Kredyt - Oszczędności - Mutual ma spory kapitał, który może przynieść od: 5000 EURO ... do 350 000 000 EURO dla wszystkich potrzebujących Finanse lub osoby prywatne, które chcą uzyskać pożyczkę w jak najkrótszym czasie, przy oprocentowaniu 2.8% w zależności od wymaganej kwoty. Aby uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt pod tym adresem e- mail:finanscapital24@gmail.com

Szukam pracy
 Szukam dodatkowego zatrudnienia w obszarze tworzenia stron internetowych (szeroko rozumianego FrontEndu.) Zadania jakie mógłbym reallizować to wsparcie czy pomoc przy realizacji projektów. Umiejętności: Podstawy: HTML, CSS Znajomość Bootstrap Konrad mac450@wp.pl

Dom i ogród
 Pranie tapicerki - karcher.pl 573-265-094

Budowlane
 ***Hydraulik -Warszawa tel. 505257652**** Hydraulik -Warszawa tel. 505257652 montaż oraz demontaż instalacji naprawy instalacji wymianę uszkodzonych elementów instalacji lokalizowanie i usuwanie wycieków w instalacji montaż brodzików, wanien, umywalek, kabin prysznicowych,wc montaż armatury łazienkowej i kuchennej wykonanie przyłączy do instalacji podłączenia urządzeń (zmywarki do naczyń, pralki) udrażnianie instalacji inne prace hydrauliczne


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
Wyprzedaż Wakacyjna -70%
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
Wyprzedaż Wakacyjna -70%
REKLAMA