REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Profilaktyka w Szpitalu Bielańskim

  22 czerwca 2004

W tym roku szpital, jako jeden z pięciu ośrodków w Warszawie, wygrał konkurs na realizację "Programu badań przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka jelita grubego", finansowanego przez ministerstwo zdrowia.

REKLAMA

Do konkursu stanęliśmy po raz pierwszy. Wcześniej nie mogliśmy w nim uczestni-czyć z powodu braku wysokiej klasy aparatury do badań diagnostycznych. Teraz, gdy mamy już nowoczesne videokolonoskopy, możemy prowadzić nawet szeroko zakrojone badania profilaktyczne, ukierunkowane na wczesne wykrywanie raka jelita grubego. Ich głównym celem jest zwiększenie wykrywalności tego nowotworu, zajmującego obecnie drugie miejsce wśród wszystkich występujących - u kobiet po raku sutka, a u mężczyzn po raku płuc. Wykrycie choroby we wczesnych stadiach zaawansowania, daje szansę całkowitego wyleczenia. W rezultacie prowadzi do obniżenia wskaźnika umieralności w grupie dotkniętej tym schorzeniem.

Program adresowany jest do osób w wieku 50-65 lat, które nie mają objawów sugerujących istnienie raka jelita grubego, osób w wieku 40-65, u których krewnych pierwszego stopnia (rodziców, rodzeństwa) rozpoznano raka jelita grubego oraz osób w wieku 25-65 lat, które obciążone są dużym ryzykiem zachorowania na raka jelita grubego, potwierdzonym wynikami badań genetycznych.

Osoby, które same zgłoszą się do nas, jak również te, które są kierowane przez lekarzy dostaną do wypełnienia specjalną ankietę. Bardziej szczegółowych informacji o programie zasięgnąć można w biurze zorganizowanym w szpitalnej pracowni endoskopowej, która znajduje się w pawilonie H (pok. 309, II piętro), tel. 569-01-65. Można je także uzyskać w Dziale Usług Medycznych i Marketingu (pawilon H, pok. 110, I piętro) tel. 569-02-53.

Każdy pacjent zakwalifikowany do programu będzie miał wykonane badanie kolonoskopowe. W zależności od potrzeby pobierane będą wycinki do weryfikacji histopatologicznej. Wszyscy objęci programem otrzymają wyniki badań. Badania wykonywane są w piątki w godz. 14.00-18.00 oraz w soboty w godz. 8.00-16.00. Pacjent uczestniczący w programie otrzymuje od nas instrukcję przygotowania się do badania oraz środek do oczyszczenia jelita grubego.

Rozpoczętą w czerwcu br. realizację tego ważnego dla zdrowia programu planujemy zakończyć w połowie grudnia br. Zachęcamy Państwa do wzięcia w nim udziału. Osoby, co do których ankiety wskażą, że nie spełniają kryteriów kwalifikacyjnych do programu, zapraszamy na konsultację gastroenterologiczną.

Barbara Lis-Udrycka

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024