REKLAMA
REKLAMA
Wyprzedaż Wakacyjna -70%

Inwestycje

Port Żerański pod zabudowę. "Jesteśmy zaskoczeni"
REKLAMA

REKLAMA

Port Żerański pod zabudowę. "Jesteśmy zaskoczeni"

Tysiące mieszkań i biur między Modlińską a terenami kolejowymi - tak może w przyszłości wyglądać dawny port. Samorząd jest pełen obaw.

REKLAMA
REKLAMA

Podczas gdy rząd zapowiada przywrócenie na polskich rzekach i kanałach żeglugi handlowej, warszawski ratusz przymierza się do likwidacji ostatniego portu, który mógłby pełnić taką funkcję. Teren znajdujący się między Modlińską, Kanałem Żerańskim, torami kolejowymi i trasą S8 został właśnie zakwalifikowany do projektu "Osiedla Warszawy".

- Ma on przede wszystkim stworzyć taki model współpracy z mieszkańcami i inwestorami, dzięki któremu w transparentny, bezpieczny, profesjonalny i partycypacyjny sposób powstaną koncepcje zagospodarowania wybranych obszarów - mówi wiceprezydent Michał Olszewski. - Poprzez tę inicjatywę chcemy budować miasto, które ma służyć jak najlepiej obecnym i przyszłym pokoleniom.

Jak zapowiada warszawski ratusz, prace nad planem zabudowy portu będą konsultowane z właścicielami terenu (część działek jest w rękach deweloperów) i "stroną społeczną". Póki co do dialogu nie zostali zaproszeni nawet... urzędnicy i zarząd Białołęki. O sprawie dowiedzieli się z mediów.

Burmistrz: Brakuje infrastruktury

Jak przypomina burmistrz Ilona Soja-Kozłowska, zgodnie z obowiązującym studium uwarunkowań przestrzennych teren ma być przeznaczony głównie pod usługi. Na jego skraju znajdują się już hipermarkety Auchan i Leroy Merlin, zaś po drugiej stronie Elektronowej trwa budowa ogromnego centrum konferencyjnego.

- Studium dopuszcza funkcję mieszkaniową (do 40% powierzchni zabudowy) jednak dotychczas przeszkodą był przede wszystkim brak połączeń komunikacyjnych dla tego obszaru i brak tzw. kontynuacji funkcji, bo po sąsiedzku nie ma osiedli mieszkaniowych - mówi burmistrz Soja-Kozłowska. - Trzeba pamiętać, że w bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się duży węzeł kolejowy i należy brać pod uwagę uciążliwość dla mieszkańców, która się z tym wiąże, a przez omawiany teren przebiegają tory, którymi zapewniany jest transport do elektrociepłowni.

Kto za to zapłaci?

Elektrociepłowni, która nie tylko nigdzie się nie wynosi, ale wręcz jest planowana jej rozbudowa. W najbliższych latach na Żeraniu powstanie blok energetyczny zasilany gazem. Nie będzie to oznaczało zniknięcia pociągów z węglem, a tylko ograniczenie ich liczby. Żeby wyeliminować uciążliwości, konieczne mogłoby się okazać np. ukrycie bocznicy w tunelu. A to oznaczałoby kolejne koszty.

- Nie ma sieci dróg, szkół, przedszkoli, żłobków, przychodni, urządzonych terenów sportowo-rekreacyjnych - wylicza burmistrz Soja-Kozłowska. - Istniejące w okolicy placówki już dziś są maksymalnie obciążone i nie obsłużą dodatkowych mieszkańców. W mojej opinii dla tego terenu powinna być wykonana analiza chłonności, która pokaże, jakie koszty będzie musiał ponieść samorząd, aby uruchomić ten teren pod inwestycje mieszkaniowe.

"Konieczność dziejowa"?

Spytaliśmy warszawski ratusz o to, jak plany budowy osiedli i biurowców mają się do rozbudowy elektrociepłowni, a także o to, czy brane było pod uwagę przywrócenie portowi funkcji handlowej. Odpowiedź Beaty Wiśniewskiej z zespołu prasowego właściwie... nie jest odpowiedzią:

- W wyniku wstępnych analiz do nowego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania, teren portu został zaliczony do obszaru zurbanizowanego (tzw. obszaru o zwartej, w pełni wykształconej strukturze funkcjonalno-przestrzennej), w którym, zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, należy dążyć do realizacji potrzeb miasta i mieszkańców w zakresie rozwoju funkcji miejskich. Obszar portu leży w bezpośrednim sąsiedztwie istniejących oraz planowanych linii kolejowych i tramwajowych, a także infrastruktury inżynieryjnej, predestynujących ten obszar do rozwoju funkcji miejskich, innych niż terenochłonne funkcje transportowe i składowe.

Zdążyć przed wyborami?

Tempo prac nad projektem będzie imponujące. Jak zapowiada warszawski ratusz, jeszcze w tym miesiącu dowiemy się, jacy inwestorzy są zainteresowani zabudową portu. W marcu odbędą się trzydniowe warsztaty, a następnie konsultacje społeczne, podczas których głos będą mogli zabrać warszawiacy. Pod koniec kwietnia opublikowany zostanie raport, mający pomóc w uchwaleniu nowego studium uwarunkowań przestrzennych czy też planów miejscowych.

(dg)


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu BiałołękaREKLAMA

17.02.2018 13:15 #BeMózg
Co to za bzdury!? W jakim celu należałoby ukrywać bocznicę kolejową w tunelu? Jakie uciążliwości? Jeden pociąg z węglem dziennie jadący do elektrociepłowni i jeden pociąg z pustymi węglarkami wracający z niej stwarza takie uciążliwości, że trzeba go ukryć w tunelu za kilkaset (zapewne) milionów złotych? Dość tej histerii! A może autorowi chodziło o zabezpieczenie pociągów, aby okoliczni mieszkańcy nie kradli węgla z wagonów, jak na Śląsku?
No, ale dość tej szydery z urzędnika dzielnicowego. W artykule został, trochę mimochodem, zasygnalizowany problem systemowy, obecny w Polsce już od dwudziestolecia międzywojennego - tak zwana Polska resortowa, Polega to na tym, że różne organy państwa i samorządu widzą tylko własny, ograniczony i lokalny interes, pomijając interes ogólnopaństwowy i ogólnonarodowy. Każde ministerstwo widzi tylko zakres spraw obejmowanych przez resort, każdy samorząd widzi tylko swoje lokalne interesy. Samorządom nie ma co się dziwić - mieszkańcy rozliczają urzędników i radnych w wyborach, ale państwo powinno wymuszać na nich ułatwienia dla realizacji celów nadrzędnych, a przynajmniej powinno zmuszać je do nieprzeszkadzania.
17.02.2018 17:03 #Mic
Ja te kolejne tysiące ludzi dojedzie rano do Śródmieścia i Mordoru? Wyjazd ze sklepu Auchan będzie praktycznie jedynym (może jeszcze na Marywilską)
18.02.2018 17:39 #(dg)
#BeMózg napisał(a) 17.02.2018 13:15

Jeden pociąg z węglem dziennie jadący do elektrociepłowni i jeden pociąg z pustymi węglarkami wracający z niej stwarza takie uciążliwości, że trzeba go ukryć w tunelu za kilkaset (zapewne) milionów złotych? Dość tej histerii!
Nie "trzeba", tylko "mogłoby się okazać, że". A mogłoby się okazać, bo byłyby duże naciski ze strony mieszkańców.
18.02.2018 19:01 #zenobiusz
Politycy PO, powiedzcie wprost że bierzecie kase od deweloperów a nie udajecie że jest inaczej. Konsultacje jak juz wszystko ustalone POd stołem??
20.02.2018 21:49 #sss
beznadziejne miejsce, ale ludzie też znajdą się na zakup kto by nie chciał mieszkać w sercu miasta a pod domem jak na "mazurach"

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA


więcej
REKLAMA
LINKI SPONSOROWANE
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Nauka
 Dla osób, które nie mają czasu, są dorosłe i MUSZĄ mówić po niemiecku. Uczyłaś się lub uczysz niemieckiego z mniejszym lub większym sukcesem. Wybór sposobu i metody nauki jest trudny. Zastanawiasz się którą wybrać? Co jest ważne? Czy masz zdolności językowe? Ja nie miałam ale wyjechałam do Niemiec gdzie uczyłam się języka mówionego a później skończyłam germanistykę. W między czasie pomagałam w niemieckim osobą pracującym w Polsce, Niemczech, Holandii, Austrii... Lubię pomagać, przez dłuższy czas szukałam możliwości, nowych sposobów nauki tak żeby to Uczeń (nie ważne ile ma lat) był zadowolony i widział konkretne postępy. Chciałam, żeby widział, że warto. Zaczęłam nauczać przez Skype i okazało się, że to jest to. Prowadzę spotkania indywidualne. Wystarczy Internet i słuchawki na przykład od telefonu. Mail: jolanta.niemiecki@interia.pl www.niemiecki-skype.pl Tel: 790-701-508

Zdrowie i Uroda
 Mieszanka ziołowa przy dnie moczanowej - 100g nr. 27 W skład mieszanki przy dnie moczanowej wchodzą w różnych proporcjach: kwiat rumianku, korzeń mniszka, ziele poziomki, liść mącznicy, kwiat wrzosu, ziele nawłoci oraz ziele skrzypu. Mieszanka pomaga przy dnie moczanowej. Ziołolecznictwo oferuje znaczną gamę surowców mających duże znaczenie w przypadku achalazji. Dlatego polecamy kontakt (osobisty lub on-line) z naszym Zielarzem w Gabinecie Porad Zielarskich. Nasz Zielarz pracuje obecnie nad książką dotyczącą leczenia ziołami chorób układu krążenia i układu krwiotwórczego, która zostanie wydana nakładem Wydawnictwa Lekarskiego, PZWL. Uwaga: mieszanki ziołowe pełnią jedynie funkcje pomocniczą a ze względu na specyfikę leczenia niektórych chorób, ich stosowanie powinno być skonsultowane z lekarzem, by ich stosowanie nie zaburzyło w żaden sposób procesu leczenia. Zapraszamy na naszą stronę internetową http://zielarzradzi.pl/

Turystyka
 KrolYacht kursy i egzaminy motorowodne ma zaszczyt zaprosic Panstwa na BEZSTRESOWE, JEDNODNIOWE szkolenie motorowodne zakonczone egzaminem na patent: - sternik motorowodny, - holowanie obiektów plywajacych, - morski sternik motorowodny. TYLKO TERAZ - Najblizszy termin w promocyjnej cenie 500 zl. Szkolenia odbywaja sie co tydzien w soboty na mazurach. Dla pracujacych w weekendy organizujemy szkolenia w tygodniu. Do wyboru 3 miejscowosci: - Mikolajki, - Gizycko, - Ruciane-Nida. Szkolimy na nowej, bezpiecznej, kabinowej lodzi motorowej niezaleznie od pogody!!! Wiecej szczególów www.krolyacht.pl, tel 513630313

Nieruchomości poszukuję
 Od uczciwej osoby kupię mieszkanie w Bemowie do 200 tys zł. 663 51 83 83


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA