REKLAMA

Wola

historia »

 

Pomnik Waryńskiego wraca na Wolę?

  12 lutego 2010

Po latach spędzonych w magazynie firmy Bumar-Waryński S.A. popiersie Ludwika Waryńskiego dłuta Gustawa Zemły powraca na Wolę.

REKLAMA


źródło: sztuka.net

- Pomnik jest kompletny. Został nam przekazany przez jego właścicieli, tj. firmę Bumar-Waryński S.A. W każdej chwili możemy go odebrać - mówi Marta Jerin, rzecznik urzędu dzielnicy Wola.

Popiersie Ludwika Waryńskiego, wykonane z brązu i osadzone na granitowym cokole, zostało oficjalnie odsło-nięte 27 lipca 1974 r. przed biurowcem zakładów Bumar-Waryński S.A. przy ul. Kolejowej 57, upamiętniając przez lata polskiego ideologa ruchu socjalistycznego.

- W 2006 r. działacze SLD i Stowarzyszenia "Pokole-nie" poinformowali, iż pomnikowi grozi wyburzenie przez nowego właściciela terenów dawnych zakładów Bumar-Waryński, hiszpańskiego inwestora - firmę Pro Urba, która zamierza w tym miejscu wybudować osiedle. Z inicjatywy środowisk lewicowych powołano Komitet Obrony Pomnika Ludwika Waryńskiego w Warszawie, który w 150. rocznicę urodzin Waryńskiego, w ramach protestu przeciwko likwidacji pomni-ka, zorganizował uroczyste obchody przed monumentem, a w złożeniu kwiatów uczestniczyli także politycy SLD i Unii Pracy. W obronie pomnika stanął wówczas Kazimierz Marcinkiewicz - opisuje Marta Jerin.

Ze względów ideologicznych debatom nad powrotem pomnika na Wolę towa-rzyszyły liczne polityczne awantury. W 2008 r. koalicjanci z PO i SLD uzgodnili, że pomnik Waryńskiego powróci. Liderem Komitetu Obrony Pomnika został wicebur-mistrz dzielnicy, przewodniczący wolskiej lewicy, Paweł Pawlak. Przy wsparciu rad-nych z PO ustalił, że popiersie Waryńskiego stanie u zbiegu ulic Kasprzaka i Bema w otoczeniu kwiatów i ławek. Do dnia dzisiejszego pomysł ten nie został jednak zrealizowany. Powód? Raczej błahy niźli polityczny.

Jak poinformowała nas Anna Fiszer-Nowacka, rzeczniczka wolskiego ratusza, ustawienie pomnika zaplanowano na 2010 r. Koszt to 150 tys. zł. - Teren, na któ-rym ma stanąć pomnik, jest wpisany do rejestru zabytków. Z tego względu każdą zmianę musimy konsultować z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Na razie nie mamy warunków zabudowy - tłumaczy.

Anna Przerwa

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy