REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Komunikacja

Podwyżka biletów uderza w drugą strefę, może rozważyć pierwszą?
REKLAMA

REKLAMA

Podwyżka biletów uderza w drugą strefę, może rozważyć pierwszą?

Podwyżka cen biletów komunikacji miejskiej - szczególnie dotkliwa dla mieszkańców okolic stolicy - wywołała wielką burzę wśród pasażerów i dyskusje na temat możliwości przejścia całego powiatu do strefy 1. Ile by to kosztowało i czy nasze władze są gotowe negocjować?

REKLAMA
Przypomnijmy: od nowego roku wzrosną ceny biletów. Od 1 stycznia 2013 r. o niemal 25%, a rok później o ponad 18%. Bilet 20-minutowy będzie kosztował 3,40 zł, 40-minutowy - 4,60 zł, a 60-minutowy - 6,40 zł. Za bilet jednorazowy w drugiej strefie zapłacimy 7 zł, za dobowy - 24 zł, trzydniowy - 48 zł. Mocno pasażerowie odczują wzrost cen biletów imiennych długookresowych: 30-dniowy będzie kosztował 196 zł, 90-dniowy - 474 zł. Zmieni się także cena biletu seniora, za który zapłacimy 50 zł.

- Bilety będą znacznie droższe, a i w gazetach czytam, że miasto łoży na komunikację grube miliony. Czy Warszawie ciągle za mało? - zastanawia się mieszkanka Legionowa i pyta, ile kosztowałoby miasto wejście do pierwszej strefy.

- Przejście do pierwszej strefy wiązałoby się z wyższymi dopłatami ze strony samorządu. Przynajmniej na poziomie 60 proc. Wejście Legionowa do pierwszej strefy wiązałoby się także z przejściem do tej strefy gminy Jabłonna, która jest po drodze. Nie może być tak, że pasażer wyjeżdżając autobusem z Warszawy wjeżdża w Jabłonnie do drugiej strefy a potem znów do pierwszej w Legionowie. W przypadku autobusów granicą jest Buchnik, w przypadku pociągów Warszawa Choszczówka - wyjaśnia Konrad Klimczak z Zarządu Transportu Miejskiego.

Zarówno Legionowo, jak i Jabłonna nie zamierzają więcej dopłacać do komunikacji. - Dofinansowanie Legionowa do autobusów stołecznego Zarządu Transportu Miejskiego, pociągów oraz "wspólnego biletu" jest jednym z najwyższych w aglomeracji.

Na pierwszą strefę nie stać także sąsiednich Marek, tam jednak samorządy próbują wynegocjować strefę pośrednią - między pierwszą i drugą.
ZTM jest monopolistą, co oznacza, że może dowolnie wyznaczać stawki dofinansowania przez gminy. Legionowo już w tej chwili płaci blisko 5 mln zł rocznie, dofinansowanie kursów wynosi ok. 40%. ZTM otrzymuje wpływy z biletów, zatem uważamy, iż obecny poziom dofinansowania jest właściwy - mówi rzeczniczka legionowskiego ratusza Tamara Mytkowska. Dodaje też, że zmiana strefy wiązałaby się ze znacznym wzrostem kwoty dofinansowania. - Proszę pamiętać, że tylko część naszych mieszkańców korzysta z komunikacji miejskiej, reszta wybiera samochody, linie prywatne lub wcale nie jeździ do stolicy - tłumaczy Mytkowska.

Identyczne argumenty mają władze Jabłonny. Gminy nie stać na dodatkowe koszty. - Tylko w 2012 r. wydaliśmy 1,2 mln zł. W przyszłym roku koszty te będą znacznie wyższe, nawet przy założeniu, że pozostaniemy w drugiej strefie - mówi Michał Smoliński, kierownik referatu promocji.

Strefa przejściowa

Na pierwszą strefę nie stać także sąsiednich Marek, tam jednak samorządy próbują wynegocjować strefę pośrednią - między pierwszą a drugą.

W strefie "Warszawa+" ważne byłyby bilety jednorazowe oraz krótkookresowe, obowiązujące obecnie w strefie biletowej 1 i 2, oraz bilety długookresowe imienne (30- i 90-dniowe).

Według ZTM współfinansowanie transportu na tak niskim poziomie oznacza przerzucanie obowiązku ponoszenia większych kosztów na mieszkańców.
W 2013 r. bilet 30-dniowy kosztowałby 148 zł (w strefie drugiej ma on kosztować 196), a 90-dniowy 362 zł (zamiast 474). Zapytaliśmy ZTM czy jest możliwość wprowadzenia tej "pośredniej" strefy również na terenach legionowskich. Okazuje się, że tak, ale wszelkie zmiany powinny być poprzedzone wnioskiem od lokalnych samorządów. Co na to władze?

- Podany przykład Marek korzystny jest jedynie dla pasażerów posiadających bilety miesięczne bądź kwartalne, gdyż bilety jednorazowe oraz krótkookresowe będą obowiązywać nadal na strefy 1 i 2. Nie mamy w planach wprowadzania takiego rozwiązania - kwituje Tamara Mytkowska.

Jabłonna również nie widzi tu dla siebie szansy

- Marki w 2014 r. - po wejściu do nowej strefy - będą płaciły tyle, ile Jabłonna w 2012 r. - podkreśla rzecznik Smoliński.

Niestety póki co ZTM nie chce zdradzić, jakich kwot oczekuje od gmin w przyszłym roku.

- Rozmowy o pieniądzach są zawsze delikatne, dlatego przed ich rozstrzygnięciem nie chcemy "wychodzić przed szereg" i zdradzać szczegółów negocjacji - mówi Konrad Klimczak i tłumaczy, dlaczego podwyżka jest nieodzowna.

- Koszty funkcjonowania komunikacji miejskiej rosną lawinowo. Żeby rozwijać komunikację, Warszawa potrzebuje dodatkowych pieniędzy. Komunikacja miejska, nawet po podwyżce, będzie tańsza niż codzienne dojazdy samochodem. Pasażer kupując bilet nie musi płacić za paliwo, nie musi tracić czasu na szukanie wolnego miejsca parkingowego i płacić za postój, nie musi wreszcie ponosić ogromnych kosztów serwisowania i ubezpieczenia auta - przekonuje rzecznik ZTM.

Anna Sadowska


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Legionowo

Podwyżka biletów uderza w drugą strefę, może rozważyć pierwszą?

24.11.2012 07:16 #olek
Strefy pośrednie, to zupełny bezsens. Takie naginanie się pod partykularne potrzeby pojedynczych miasteczek.
Za chwilę powstanie strefa Warszawa 2+ a może Warszawa ++, etc.
Kto sie w tym połapie.
W strefach podmiejskich powinno się jeździć na bilety czasowe. Jedziesz krótko, płacisz mniej, jedziesz długo, płacisz więcej. Proste.
Poza tym na świecie rozwiazuje się to tak, że bilet międzystrefowy potrzebny jest wtedy, gdy w trakcie podróży zmienia się granice strefy. Do podróżowania w obrębie jednej strefy (nieważne której), wystarcza bilet zwykły.
24.11.2012 13:01 #Tomii
Zwiększenie ilości stref to konieczność, bez tego cały wspólny bilet się rozsypie
Dlaczego ktoś kto jedzie 5 km ma płacić bilet długookresowy tak samo co ten co jedzie 25 km.
W samej Warszawie powinny być przynajmniej 2 strefy
24.11.2012 21:36 #Zenon z Legionowa
Prezydent Smogorzewski i starosta Grabiec mają ważniejsze sprawy na głowie niż jakieś ceny biletów czy strefy.O co Wam chodzi skoro wszystko jest dobrze ?
Rządzi PO i to jest najważniejsze. Piszcie o realnych problemach a nie ludzi straszycie niewielkimi podwyżkami.
24.11.2012 21:42 #Nie głosowałem na PO
Cytat " Pasażer kupując bilet nie musi płacić za paliwo, nie musi tracić czasu na szukanie wolnego miejsca parkingowego i płacić za postój, nie musi wreszcie ponosić ogromnych kosztów serwisowania i ubezpieczenia auta" rzecznik ZTM Igor Krajnow - członek Platformy Obywatelskiej, radny powiatu legionowskiego. Co tu jeszcze komentować...
24.11.2012 22:12 #Zyga
Gdyby choć trochę miasto Legionowo miało rozumu, uruchomiło by własna komunikacje zamiast płacić haracz Pani Gronkiewicz-Walc!!! Olać ZTM, który zdziera! Niestety ludzie którzy rządzą takiej mądrości nie posiadają, chyba że to jest jakiś układ. Przecież płacimy grube miliony za niepewną komunikację zapewniana przez władze stolicy. Dodatkowo także pasażerowie płacą więcej za bilety, niż mieszkający w strefie miejskiej. Normalnie nienormalna paranoja. :D

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


więcej
REKLAMA

 REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Sprzedam
 Wybierając w naszym sklepie siatki ochronne, będą Państwo mieli świadomość o wysokiej jakości i wytrzymałości siatek ochronnych, które będą z powodzeniem zabezpieczały państwa pociechy zwierzęta i przedmioty które trzeba w odpowiedni sposób zabezpieczyć za pomocą siatek zabezpieczających. Na dowód tego że siatki ochronne są wysokiej jakości sprzedawanych po bardzo dobrej cenie, nawet grubszych siatek ochronnych, jest gwarancja na produkt. tel. 717 000 382 https://nalur.pl/

GIEŁDA SĄSIADÓW - TANIO KUPIĘ
 Oferta kredytowa 24h Oferuję pożyczki bez protokołu w zakresie od 5 000 do 15 000 000 EUR z rozsądną stawką 2% dla wszystkich poważnych osób. Kontakt: rosedupenn@gmail.com

Zdrowie i Uroda
 Burmistrz Dzielnicy Mokotów Rafał Miastowski zaprasza na zajęcia: NORDIC WALKING dla seniorów Od KWIETNIA do LISTOPADA z przerwą wakacyjną w lipcu i sierpniu. GRAFIK: WTORKI - godz. 9.30 - Dolina Służewiecka - zbiórka przed domkiem literackim S.D.K. PIĄTKI - godz. 12.00 - Królikarnia - zbiórka przy wejściu głównym do Parku (brama) vis a vis ul. Woronicza PIĄTEK - godz. 13.30 - Pola Mokotowskie - zbiórka przy parkingu od ul. Batorego ZAJĘCIA BEZPŁATNE Zapewniamy kijki Zapisy pod numerem telefonu - 733-412-477 Ilość miejsc ograniczona

1-pokojowe do wynajęcia
 Wynajmę nową samodzielną kawalerkę 60 m2 dla 3-5 studentek lub ekipie pracowniczej, kompletnie umeblowaną i wyposażoną w media w domku na Targówku Zacisze 605-325-849


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
oprawki-50%
REKLAMA
REKLAMA
Wyprzedaż Wakacyjna -70%
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA